Bakterie, která nezajde na úbytě

29. březen 2011

Tuberkulóza stále aktuální. Spánek – životní nutnost i záhada. Lidská páteř a chirurgie.

Před vynálezem antibiotik byla tuberkulóza (souchotě, úbytě) nejčastější příčinou úmrtí v tehdejším Československu. Od té doby sice úmrtnost poklesla, ale celosvětově se stále nedaří nákazu vymýtit. V dnešním hlavním tématu si připomeneme světový den tuberkulózy – a sice hned ze tří stran: z pohledu urologie s doc. Romanem Zachovalem, z pohledu imunologie s MUDr. Vojtěchem Thonem, z pohledu karantény na uzavřeném oddělení s MUDr. Emílií Kopeckou.

Když se věda začne zabývat těmi nejběžnějšími a nejobyčejnějšími každodennostmi, je velmi pravděpodobné, že přijde na nějakou záhadu, která zůstává po dlouhé věky neobjasněna. Některými záhadami spánku, které možná vědě nedají spát, vás provede prof. Karel Šonka.

Když chtějí konstruktéři a technici o něčem říci, že je nosné a důležité, často používají přirovnání k páteři. Přirovnání se v tomto případě zakládá na skutečnosti – páteř je základem opěrné soustavy lidského těla. Prof. Jan Štulík dnes bude mluvit o operacích lidské páteře.

I pro dnešní vydání je přichystaný výběr aktualit ze světa: výzkum složení virů v lidském těle a také nákaza člověka už nakaženým prvokem.

autor: mas

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.