Babička četla nenarozené holčičce pohádky, přibližuje lékař péči o miminko ženy v mozkové smrti
Ve Fakultní nemocnici Brno se narodila holčička po 117 dnech od mozkové smrti její matky. Udržet tak dlouho životní funkce u ženy ve stavu mozkové smrti a přivést dítě téměř až k donošenosti je podle lékařů světový unikát. „Zapojení rodiny pro nás bylo naprosto určující a zásadní,“ zdůrazňuje perinatolog Petr Janků, který se na záchraně nenarozeného miminka podílel.
Celý případ má podle něj i jiný než čistě medicínský rozměr, a to rozměr etický: „Diskutovali jsme o tom s vedením nemocnice, s právníky i s rodinou, jejíž názor byl pro nás zásadní. Nakonec jsme zvolili tento postup, na kterém byl jednoznačný konsensus.“
Člověk má právo na smrt
Čtěte také
Lékaři se přitom museli vypořádat s celou řadou etických otázek včetně práv ženy v mozkové smrti, které je třeba také respektovat. „Snažili jsme se tyto informace získat od rodiny, aby byl postup co nejvíc v souladu s tím, jaké názory žena během života a na začátku těhotenství měla,“ vysvětluje perinatolog Petr Janků.
„Člověk má totiž právo na smrt, aniž by se prodlužoval jeho život. Objeví-li se pacient v těžkém stavu, často se ptáme rodiny, jakým způsobem máme dál pokračovat. Je nesmírně důležité o těchto věcech vědět a komunikovat o nich.“
Mozková smrt je nezvratné vymizení všech mozkových funkcí včetně funkcí mozkového kmene bez ohledu na přetrvávající činnost kardiovaskulárního aparátu a jiných orgánů. Mozková smrt je ztotožněna s biologickou smrtí jedince.
Nešlo o rekord, ale o miminko
Rodina se na záchraně miminka podílela i prakticky, třeba prostřednictvím fyzioterapie. „Existuje bazální stimulace, kdy se masíruje těhotenské bříško a promlouvá se k plodu. Babička třeba četla pohádky, aby plod cítil aktivitu okolního světa,“ přibližuje Petr Janků.
„Celá situace byla mimořádná. Jsme z toho rozechvělí a máme před tím obrovský respekt,“ dodává lékař. „O nějakém unikátu nebo rekordu jsme vůbec neuvažovali. Bylo pro nás primární těhotenství prodloužit, abychom porodili zdravé dítě. Překvapilo nás, jakým způsobem to veřejnost vnímá.“
A ohlas celý případ vzbudil i v zahraničí, byť ani ne tak po medicínské, jako spíš po etické stránce. „V drtivé většině se setkáváme s kladnými reakcemi, v nichž je respekt,“ upozorňuje lékař.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sblížení Trumpa s Moskvou, izolace i nový mediátor. Co by mohlo přinést stažení USA z jednání o Ukrajině?
-
Česká muniční iniciativa funguje excelentně, ocenil Zelenskyj. Podle Pavla nesmí Rusko těžit z agrese
-
ONLINE: Použít jaderné zbraně na Ukrajině nebylo a snad ani nebude potřeba, řekl Putin státní televizi
-
Reprezentační kouč Rulík bere na mistrovství světa třináct úřadujících šampionů. Místo má i pro Nečase