Anonymní bombové útoky

19. červen 2003
Pod kůži

Doslova postrachem posledních měsíců se staly anonymní bombové útoky. Pachatelé v těchto případech obvykle ukládají nástražné výbušné systémy na železniční trať a i na několika místech nařízenou koleje. Pak už jenom čekají, zda se jim podaří vykolejit vlak.

Útoky tohoto druhu mají přitom jedno společné, o jejich pachatelích, ani jejich skutečné motivaci, není nic známo. Na to, jaké může být pozadí podobných útoků a kdo se za nimi může skrývat, hledal odpověď redaktor Jiří Máslo.

Redaktor (Jiří Máslo): K zatím poslednímu podobnému úroku došlo minulý týden na trati mezi obcemi Zminí a Koštěnice na Pardubicku. Na místě byly nalezeny dva nástražné výbušné systémy a stejně jako jinde byly nařezány i koleje. Hrozící výbuch zastavil provoz vlaků na několik hodin. Podle mluvčí Policejního prezidia Blanky Kosinové však tomuto případu předcházely velmi podobné útoky.

Host (Blanka Kosinová): Předtím to bylo uložení nástražného výbušného systému u paty mostu na Olomoucku, no a potom ten velmi podobný tomu z Pardubicka před summitem, kdy byl nástražný výbušný systém uložen v Praze devět Kyjích.

Redaktor (Jiří Máslo): Mají pachatelé po uložení těchto nástražných výbušných systémů nějaké zvláštní požadavky?

Host (Blanka Kosinová): Tyto případy jsou odlišné od těch, které známe, například "kyanidový vyděrač" a tak dále, protože ten pachatel v podstatě nekomunikuje. Ten pachatel nic po státu nechce. To není vydírání klasické, jak ho známe v poslední době, ale je to prostě uložení nástražného výbušného systému. Ten člověk tím, že nekomunikuje, on v podstatě chce ubližovat, on vlastně útočí na lidské životy.

Redaktor (Jiří Máslo): Otázkou tedy je, kdo jsou vlastně ti, kteří ohrožují životy stovek lidí a nemají žádné požadavky. Podle Rostislava Nesla, který působil řadu let v policejní zásahové jednotce jako psycholog, se může jednat o velmi nebezpečné osoby.

Host (Rostislav Nesl): Základem je to, že ten člověk je svým způsobem zklamán svým životem. Čiší z něho takový životní nihilismus, vlastně nenávidí sám sebe, něco se mu v tom životě nepovedlo, respektive skoro nic. A zároveň tím pádem nenávidí i ostatní lidi, tudíž je to taková určitá jeho touha po seberealizaci a pomstě.

Redaktor (Jiří Máslo): A myslíte si, že tento druh pachatelů může být nebezpečný z toho hlediska, že může být třeba nevypočitatelný?

Host (Rostislav Nesl): Přesně jste to řekl a ohodnotil. Tento člověk je nevypočitatelný. My nevíme, co on může do budoucna provést. On může dnes položit nástražný systém, zítra může udělat cokoliv. V dějinách kriminalistiky a v kriminalistice tyto případy jsou popsány, kdy tedy jednotlivec z nenávisti vůči sobě, z nenávisti vůči druhým, provedl jakýkoliv útok, ať tedy výbušninou, zbraní, či například i motorovým vozidlem.

Redaktor (Jiří Máslo): Policie přiznává, že si s pachateli, kteří instalují bomby a nekladou žádné požadavky, vůbec neví rady. Podle mluvčí Policejního prezidia Blanky Kosinové se zatím nepodařilo žádného z nich zadržet.

Host (Blanka Kosinová): Tady nejsme příliš úspěšní a důvodem je tedy to, že pachatel s námi nekomunikuje. Tudíž je to samozřejmě obtížnější, nicméně v současné době na základě toho posledního případu se vlastně hodnotí tento případ s těmi předchozími,podobnými, a hledá se tak zvaný "modus operandi" a podle toho se potom bude odvíjet pátrání. Samozřejmě jsou tam také prováděny různé expertizní činnosti. Na místě se zajišťuje řada stop, které by potom mohly vést k dopadení pachatele.

Redaktor (Jiří Máslo): V případě, že se však podaří pachatele podobných úroků dopadnout, většinou nedostanou adekvátní tresty. Často tak vyhrožování bombovým útokem trestají soudy pouze podmínkou. U těch, které poslal soud přece jen za mříže, však často vůbec neřeší vzniklou škodu. Taková situace se nelíbí zástupci ředitele Královehradeckého okresního ředitelství policie Josefu Macháčkovi.

Host (Josef Macháček): V těchto případech by se nemělo v odsuzujících rozsudcích zapomínat na skutečnost, aby pachatel v plné výši nahradil škodu, kterou způsobil té organizaci, ale i škodu, kterou způsobil dalším institucím jako Policii, hasičským záchranným sborům, dalším institucím, které se na odstranění těch následků podílely. To znamená, že aby soud v odsuzujícím rozsudku uložil pachateli náhradu škody v plné výši.

Moderátor (Michal Fila): O tom, kdo stojí za anonymními bombovými útoky na železniční mosty a koleje a jaká je pravděpodobná motivace zatím neodhalených pachatelů, se v pořadu Pod kůži zabýval redaktor Jiří Máslo.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Jiří Máslo

Více z pořadu