Andor Šándor: Hackerská hrozba je vážná. Budeme se jí konečně i vážně bránit?

2. únor 2017

I lobbista Ivo Rittig má lepší kybernetickou ochranu než ministerstvo zahraničních věcí. Přitom vytahování informací z e-mailových schránek není to nejhorší.

E-mailové účty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a jeho náměstků napadli hackeři. Úspěšně. Podle serveru Neovlivní.cz útok trval několik měsíců. Podle Zaorálka za ním stojí cizí stát. „Je evidentní, že e-mailová pošta takto vysoce postavených diplomatů není dobře zajištěná,“ říká Andor Šandor.

Rittigovo kryptovací zařízení

„Když třeba policie zabavila panu Rittigovi počítače, zjistila, že jsou kryptované a že se do nich nedostanou. Je vidět, že i komerční šifra je dobrá a stojí za to, aby se na ministerstvech používala.“ Bezpečnostní poradce taky připomíná novelu zákona o vojenském zpravodajství.

„Premiér už její schvalování odsunul na březen. Bylo by ale velmi nešťastné, kdyby se neschválila do konce tohoto volebního období. Protože pak by zákon úplně spadl pod stůl. Nový parlament by musel začít znovu a vydělali by na tom jen hackeři. Může to trvat i třeba další rok.“

Až budou trpět občané

Vytahování informací z e-mailových schránek přitom není to nejhorší. „Představte si, že by se podařil útok na důležité subjekty kritické infrastruktury (jaderné elektrárny, nemocnice). Pak může být narušena infrastruktura státu a můžou trpět občané. Na zdraví i na životech.“

Podle Šándora je ale zároveň třeba, aby služby kybernetické bezpečnosti byly kontrolovány občany. „Tyto služby nemůžou pracovat v atmosféře, že jim nikdo nevěří a že jsou předmětem politických bojů. Není nic horšího, než když politici mají pocit, že tajné služby nepracují dobře a ventilují to přes média.“

autoři: zis , rota , Andor Šándor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.