Aleš Michl jako nový guvernér ČNB? Může dojít i k opačnému směřování centrální banky, upozorňuje analytik

11. květen 2022

Prezident Zeman dopoledne jmenuje nového guvernéra České národní banky. „Guvernér pečuje o finanční stabilitu a vykonává dohled nad finančním trhem. V podstatě určuje i cenu peněz v ekonomice,“ vysvětluje analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Na seznamu kandidátů figurují čtyři jména: Vladimír Dlouhý, současní viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký a člen bankovní rady Aleš Michl. Právě o něm se spekuluje jako o nejpravděpodobnějším nástupci Jiřího Rusnoka.

Jak ovlivní volba nového guvernéra směřování České národní banky? „Může dojít k obměně celé bankovní rady, ta se může ve druhé polovině letošního roku vydat opačným směrem,“ naznačuje Miroslav Novák možný vývoj v případě jmenování Aleše Michla.

autoři: Jiří Chum , agf
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová