Akce: Výbuch. Radiožurnál připravil podcastovou sérii o výbuchu ve Vrběticích
V Praze flirtovali s turistkami a nocovali v botelu s výhledem do zdi. Jak se ruští agenti dostali do Česka?
Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Jména ruských agentů, kteří vyhodili do vzduchu muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Deset let poté vše rozkrývá nová podcastová série Radiožurnálu Akce: Výbuch. Ve třetím díle, který najdete v aplikaci mujRozhlas a na webu Radiožurnálu, pátrají naši reportéři po tom, kdo přesně tito ruští agenti jsou a jak se po Česku pohybovali.
Čtěte také
„V pátek večer jsme byli s vicepremiérem Hamáčkem jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země.“ 17. dubna 2021, večer. Tehdejší premiér Andrej Babiš z hnutí ANO vystupuje společně s ministrem zahraničí Janem Hamáčkem, tehdy z ČSSD, na mimořádné tiskové konferenci. Přenášejí ji všechny velké televize a samozřejmě i Radiožurnál.
„Musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014,“ pokračuje Babiš.
Na to, že Čepiga s Miškinem v Česku opravdu byli, poukazuje poměrně hodně důkazů. Investigativní novinář Radiožurnálu Artur Janoušek se podle policejních dokumentů pokusil zrekonstruovat, co ruští agenti v Česku dělali a jak se tu pohybovali. „Na letišti v Praze přistáli letadlem z Moskvy 11. října 2014 zhruba v půl desáté dopoledne. Měli turistická víza, jeden francouzské, druhý italské a vystupovali pod krycími jmény Ruslan Boširov a Alexander Petrov.“
Pokoj s výhledem do zdi
Čtěte také
„Předtím si objednali ubytování přes Booking v centru Prahy. Je to kousek od právnické fakulty na břehu Vltavy. Bylo to v takovém botelu. Dnes už tam tato loď není, ale přesto je to mimořádně atraktivní místo pro turisty, je odsud krásný výhled na Pražský hrad,“ líčí Janoušek. „A právě to bylo pro personál toho botelu nápadné, protože ačkoli ti dva Rusové o sobě tvrdili, že jsou turisté, tak jim bylo úplně jedno, že dostali pokoj s výhledem do zdi, místo toho, aby se dívali na Vltavu, aby se dívali na Pražský hrad a na další krásná místa.“
„Hned první den 11. října 2014, se oba ruští agenti seznámili v centru Prahy se dvěma turistkami z Ukrajiny. Podle policie s nimi flirtovali, platili za ně útratu v restauraci. Agent Boširov tvrdil, že je v Praze jako obchodník s kloubní výživou a že bude v Praze dva dny. Svůj mobil jim ale dát nechtěl. Nicméně jedna z těch žen mu zřídila facebookový profil, aby spolu mohli komunikovat. Ten profil byl na jméno Ruslan Boširov, a právě na tomto profilu se objevila fotka ze Staroměstského náměstí s orlojem, s dalšími turisty. Právě tato fotka potvrzuje, že Ruslan Boširov tady v tu dobu prokazatelně byl.“
Na první pohled se zdá, že ruský agent Boširov udělal s fotografií a facebookovým profilem zásadní zpravodajskou chybu. Bylo to tak ale doopravdy?
Novou epizodu podcastu Akce: Výbuch si už teď můžete poslechnout v aplikaci mujRozhlas, na webu radiozurnal.cz, serveru iROZHLAS.cz a na všech velkých podcastových platformách.
Zítra v tomto čase uslyšíte o tzv. českých spojkách, tedy lidech, kteří s největší pravděpodobností ruským agentům s vrbětickými výbuchy pomáhali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.