Akce: Výbuch. Radiožurnál připravil podcastovou sérii o výbuchu ve Vrběticích

Dva falešné pasy, pak pět let beze stopy. Jména agentů za výbuchem u Vrbětic odhalil až nový vyšetřovatel

Od explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku uplynulo už 10 let. Naši reportéři řadu měsíců pátrali v zákulisí případu. Druhý díl podcastové série Akce: Výbuch si můžete poslechnout na webu Radiožurnálu, doprovodný článek přečíst na serveru iRozhlas.cz.

„Prostě to je šílené. Vy jste nám vzali elementární jistotu, pocit bezpečí v našich vlastních domovech.“

Mohutná exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v říjnu 2014 vyděsila všechny obyvatele okolních obcí. Když už se situace začala uklidňovat a místní si mysleli, že to nejhorší už mají za sebou, ozvala se 3. prosince 2014 další obrovská rána, a vše začalo nanovo.

Čtěte také

„Psychika, to je na houby s tímto. Na někoho psychicky působí i to, že ten pandur tady stojí na kraji obce,“ zaznívala nervozita.

Druhý výbuch a následné neřízené exploze ohrožovaly tentokrát hlavně obce na severozápadní hranici muničních skladů, tedy vesnice ležící na jeho opačné straně než Vlachovice-Vrbětice. Druhý vybuchlý sklad totiž byl výrazně blíže obcím Haluzice nebo Lipová.

„Tady na tom plotě byla natažená policejní páska a vymezovala perimetr. Tam v těch místech byla smrt, tam už se nesmělo,“ pokrýval Roman Verner dění ve Vrběticích pro Radiožurnál a další stanice Českého rozhlasu.

Vrbětice, budova 22, Vojenský technický ústav, výroba granátů

Vyšetřovatelé došli k tomu, že druhý výbuch způsobilo nástražné zařízení ve skladu. Záhy narazili na důležitou stopu. Pár dní před prvním výbuchem se Imexu přihlásili dva údajní zahraniční zbrojní inspektoři zastupující tádžickou Národní gardu. Údajně se chtěli do vrbětických skladů podívat, aby si prohlédli zboží. Do areálu měli podle e-mailu přijet mezi 13. a 17. říjnem 2014, tedy přesně v době, kdy vybuchl první sklad.

„Byl to tádžický a moldavský pas – jeden vystavený na jméno Ruslan Tabarov, druhý na jméno Nikolaj Popa. Z fotokopií obou pasů někdo odstranil metadata, aby se nedal zjistit původ fotografií, a navíc fotky někdo upravil ve Photoshopu,“ popisuje Artur Janoušek, investigativní novinář Radiožurnálu.

Stopa v Salisbury

V tento moment se vyšetřování dostalo do mrtvého bodu. „Zásadní zlom přišel ale v roce 2019, kdy případ převzal nový vyšetřovatel, protože ti původní odešli do civilu. Nový vyšetřovatel si prošel celý spis, narazil na ty dvě fotografie, Tabarova a Popy, a uvědomil si, že ty tváře jsou mu povědomé, že už ty dva muže někde viděl,“ vysvětluje Janoušek.

Čtěte také

Tím novým vyšetřovatelem byl podplukovník David Olexa. „Dodneška si to pamatuji, byl to pátek, už bylo odpoledne. Jak jsem měl otevřený internet, byla tam vzadu stránka, kde zrovna bylo o tom Salisbury, tak jsem si to rozklikl,“ popisuje vyšetřovatel Národní centrály proti organizovanému zločinu.

V roce 2018 se dva ruští agenti v britském městě Salisbury pokusili otrávit Sergeje Skripala, bývalého ruského vojenského důstojníka a dvojitého agenta, a také jeho dceru Julii. Britská policie nicméně odhalila jejich identitu a zveřejnila jejich jména: Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

A především pak zveřejnila jejich fotografie. „Se mnou byl v kanceláři ještě jeden kolega, tak jsem si to vytiskl a šel za ním si ověřit, jestli jsou to opravdu oni. On mi to potvrdil. Ještě půl hodiny jsme to probírali a pak jsem se rozhodl, že zavolám svému nadřízenému,“ dodává podplukovník Olexa.

Druhou epizodu podcastu Akce: Výbuch si už teď můžete poslechnout v aplikaci mujRozhlas, na webu radiozurnal.cz a serveru iROZHLAS.cz a na všech velkých podcastových platformách. Kdo přesně byli dva ruští agenti, kteří stojí za vrbětickými výbuchy, uslyšíte ve třetím díle seriálu i podcastu.

AKCE VÝBUCH

 

autoři: Vojtěch Koval , jkh
Spustit audio