Od roku 2025 spolupracuji s Lucií Korcovou a Mikulášem Kroupou na pořadu Hlasy paměti.
Spolu s Mikulášem Kroupou připravuji také dokumentární cyklus Příběhy 20. století, který vzniká převážně na základě vzpomínek pamětníků nacismu a komunismu.
Od roku 1989 jsem pracoval v redakcích časopisů Střední Evropa a Babylon, též v Českém deníku a v Lidových novinách. V letech 1999-2005 jsem byl zaměstnán jako analytik domácí politiky a reportér v české redakci BBC. Dlouhodobě a pravidelně jsem přispíval do týdeníku Respekt, také do LN, Hospodářských novin a do Revolver Revue. Od roku 2006 působím v Českém rozhlase, jako scénárista jsem se podílel na řadě dokumentárních filmů (cyklus České televize Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy). Od roku 2007 úzce spolupracuji se společností Člověk v tísni.
Všechny články
-
Dnes nás nosíte na ramenou, zítra nás budete nenávidět, varovali rudoarmějci ukrajinského původu
O cestě Československa zpod útlaku nacistů pod nadvládu komunistů a Sovětského svazu mluvili Lucie Korcová, Adam Drda a Mikuláš Kroupa v pražském Divadle X10.
-
„Šťastný jsem až teď.“ Příběh Waltera Fischla, jeho falešného árijského původu a široké rodiny
Walter Fischl byl stavař. V září 1968 emigroval z Československa a ve Vídni prožil 20 let. Ani po pádu komunismu se nechtěl do Česka vrátit, zpět ho přivedla až manželka.
-
„Německou otázku musíme vylikvidovat.“ Benešův projev předznamenal odsun lidí z Československa
Druhá světová válka skončila, Německo prohrálo. Zatímco Češi a Slováci slavili svobodu, nad jejich německými krajany se začala stahovat mračna.
-
„Byla to sprostá vražda.“ Vzpomínky těch, jimž před 75 lety zasáhl do života proces s Horákovou
Od smrti národně-socialistické političky Milady Horákové uplynulo 75 let. Českoslovenští komunisté ji s podporou sovětských poradců zavraždili v Praze 27. června 1950.
-
Všichni to věděli a nikdo nás neudal. Příběh Vlasty Černé a patera Felixe Marii Davídka
Gymnaziální studentka (a mnohem později klinická psycholožka) Vlasta Černá se v roce 1950 podílela na ukrývání pronásledovaného katolického kněze Felixe Marii Davídka.
-
Hlasy paměti: Po roce 1945 nenastala éra svobody. Jednu propagandu vystřídala druhá
Na nacistickou propagandu plíživě navázala komunistická. Zapovězena byla třeba jakákoliv kritika Sovětského svazu.
-
Tři vraždy z Litoboře a Lhotek. Příběh Josefa Víta mladšího a dalších obětí „akce Teror Náchod“
Josefu Vítovi nebylo ještě ani deset let, když se stal svědkem dodnes nedošetřených událostí, které vedly k justiční vraždě jeho otce.
-
Hlasy paměti: Narativy propagandy
Emoční, cílená, zastrašující. Jaké nástroje používala nacistická a komunistická propaganda? A jak ovlivnila životy lidí v Československu?
-
BONUS: „Abychom zabránili tomu, aby se to stalo znovu.“ Historik popsal masakr na Švédských šancích
V červnu 1945 zastavily v Přerově dva vlaky. Jeden vezl vojáky československé armády, druhý karpatské Němce ze Slovenska. Skončilo to tragédií.
-
Odsouzeni k smrti. Příběhy věnované protinacistickým odbojářům, zejména Miloši Hájkovi
„Nevěřili byste, jak jsem zjistil u těch svých spolutrpitelů, jak po rozsudku smrti člověk začíná lpět na životě. Úžasně na životě lpět,“ říká odbojář Jan Maryška.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »