Absence přímých důkazů znemožní vyšetření havárie na řece Bečvě, říká vědec Hruška
Pokus vědců a rybářů se solným roztokem na řece Bečvě nebyl podle odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje porušením vodního zákona. Co se organizátorům letního pokusu podařilo jejich experimentem prokázat? Vladimír Kroc se ptá přírodovědce Jakuba Hrušky, který se na zmíněném pokusu podílel.
Jako fyzická osoba jste se koncem července v době své dovolené rozhodl provést pokus na řece Bečvě. Proč? Co vás k tomu vedlo?
Čtěte také
Vedlo nás k tomu to, že jsme z veřejných zdrojů získali nějaký výcuc ze znaleckého posudku, který tvrdí, že chemikálie, které vytekly z rožnovského kanálu, který ústí do Bečvy z Rožnova, se nejprve tři a půl kilometru plazily při pravém břehu, a pak teprve se rozšířily do celé řeky a začala otrava. Mně to přišlo neuvěřitelné, a tak jsme si starými klasickými hydrologickými metodami ověřili, že to tak není.
Jak váš pokus vypadal?
Vzali jsme 20 kg kuchyňské soli, kterou jsme si koupili v nejmenovaném supermarketu, kde se běžně prodává, protože se používá jako úprava do bazénů. A ty jsme rozpustili ve sto litrech vody a nalili jsme to přímo v místě, kde rožnovský kanál ústí přímo do Bečvy. Stoupli jsme si osm set metrů pod první jez a první peřej a tam jsme na obou stranách řeky měřili nejprve elektrickou vodivost a odebírali jsme vzorky, abychom přímo měli koncentrace chloridu, sodíku, ale i jiných prvků, které jsme v řece změřili.
A k jakému závěru jste došli?
Po osmi stech dvaceti metrech je chlorid sodný, který jsme nalili do kanálu, zcela rovnoměrně rozprostřen po celé řece zleva doprava.
Podle vás tedy nemůže být za znečištění Bečvy zodpovědná společnost Energoaqua, která spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, jak tvrdí závěry policejního vyšetřování a posudek soudního znalce Jiřího Klicpery?
Přijde mi to krajně nepravděpodobné.
Řekl jste, že si myslíte, že se ta ekologická havárie nevyšetří. Proč si to myslíte?
Chybí přímé důkazy. Chybí nenabrané vzorky, které by určily, z které výpusti látky do řeky vytekly. Pak už se dá jít proti kanálu a zjistit, co se tam stalo. Ale protože tohle neexistuje, tak absence přímých důkazů podle mě znemožní vyšetření kauzy.
Související
-
Rok od otravy Bečvy. ‚Vyšetřovaní jsou ti, kdo poukazují na nesrovnalosti,‘ říká reportérka
Česká inspekce životního prostředí prověřuje pokus vědce, který experimentem se solí zpochybnil oficiální verzi o otravě Bečvy. Proč i rok po havárii zůstávají klíčové otázky nezodpovězené?
-
Rybáři při experimentu na Bečvě neporušili podle kraje zákon. Poslední slovo ale bude mít inspekce
Podle krajského odboru při použití 20 kilogramů soli a průtoku 3,1 metru krychlových za sekundu, který byl podobný jako v době havárie, nenastalo jednání v rozporu s vodním zákonem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.