100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?

Průmyslová výroba nanovláken umožňuje růst nových tkání i čištění prasečí kejdy

Nanovlákna byla objevena už celkem dávno. Zařízení pro jejich průmyslovou výrobu se ale zrodilo teprve před 15 lety na liberecké technické univerzitě.

Zařízení se podařilo zkonstruovat týmu profesora Oldřicha Jirsáka v roce 2003, a to za poměrně krátkou dobu. „Byl to úsek nějakých dvou až tří měsíců,“ vzpomíná Jirsák, podle kterého hraje roli při hledání nových cest ve vědě hlavně náhoda a dlouhodobý tah na branku.

Jestliže se snažíte dělat nějaké nové věci, tak se vám jich 90 % nepodaří a jen 10 % ano.
Oldřich Jirsák

Nanovlákna nacházejí své využití ve stavebnictví, strojírenství i medicíně. „Dokážeme udělat materiály a z nich útvary, na kterých se velmi dobře daří živočišným buňkám – ony na těch materiálech rády rostou, a proto je možné z nich vytvořit takzvaná lešení, osadit je buňkami konkrétního pacienta a vypěstovat tkáň. Ta se potom může umístit do těla,“ vysvětluje výzkumník.

Oldřich Jirsák: Výzkum je souhra náhody a dlouholetého tahu na branku

Oldřich Jirsák mluvil o financování vědy

Mezi zlaté momenty české vědy patří sestavení stroje k průmyslové výrobě nanovláken. I proto byl úterním hostem Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci, který spolu se svým týmem tento přístroj vymyslel a sestavil.

Není to ale jen sterilní prostředí zdravotnictví, kde mají nanovlákna uplatnění. Michael Carvan, jednatel technologického výzkumného institutu, popisuje upotřebení filtru z nanovláken při čištění odpadů z vepřína.

„Cíl je, abychom na takovémto nejhorším možném případu (alespoň z našeho pohledu) ukázali, že čištění odpadních vod po biologické aktivaci je reálné. A není to vůbec žádný problém,“ říká. Dodává ale, že velkou roli hraje v tomto směru psychologie. „Pro nás je teď důležité, aby veřejnost pochopila, že je to jen o tom, jak to lidský mozek přijme a chápe.“

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio