Xindl X: S vírou hodně koketuju. V textech se často odvolávám na morálku, na absenci Boha v dnešní společnosti
V showbyznysu se Ondřej Ládek alias Xindl X pohybuje 20 let. Vzpomíná, že písnička Anděl ho nejprve proslavila na internetu, až pak si jí všimla rádia. Hit V blbým věku napsal ještě cestou v tramvaji poté, co si vyslechl zpětnou vazbu od vydavatelů, že jeho písně jsou příliš smutné. „Teď mají vydavatelství tendenci říkat: Děláš to moc dlouhé, písnička má být 2,5 minuty. Ale říkám: Tam obsah nenacpu, sorry,“ směje se. Před několika dny vyšel klip k písni Na pláži. O čem je?
Muzikál mám dopsaný, snažím se přesvědčit divadlo, aby mi už dali termín premiéry. Mohlo by to být 2028, těší se Ondřej Ládek alias Xindl X
Čtěte také
Mohlo by se na první signální zdát, že nová píseň, která už je po albu Fén X, je podbízivý, bezstarostný, letní song, jmenuje se Na pláži. Když člověk nebude ten obsah úplně vnímat, může to tak vypadat, ale ona je o posmrtném životě...
Je to taková úvaha, co by kdyby. Myslím si, že každý z nás přemýšlí, co je potom, až tady nebudeme. Je to optimističtější verze pohledu na to.
Točil jsi klip k té písničce na Kypru. Proč ne na tvém oblíbeném Kanárském ostrově?
Byla to úplná náhoda, kamarádka měla zrovna na Kypru svatbu a mně se ten ostrov hrozně líbil. Za svědka tam měli kameramana a střihače v jedné osobě, ukecal jsem ho, jestli by mi něco nenatočil, že tuto písničku mám dlouho v zásobě. Říkal jsem si, nebudeme vymýšlet žádné složitosti. Když si lidi myslí, že je to letní pohodovka, tak tím klipem je v tom necháme, dokud si někdo text neposlechne.
Tato píseň není úplně nová, je stará asi čtvrt století, někde ležela v šuplíku a čekala až dozraje...
Částečně jo. Melodii ke sloce jsem měl na demáčích ještě z doby před Xindlem X i před několika kapelami předtím. Jednou jsem ji přinesl na songwrighting session Jendovi a Filipu Vlčkovi. Říkal jsem: „Mám tady melodii, myslím, že refrén by mohl být silnější, než ho mám, a nevím, co s tím dál.“ Sotva jsem ji zahrál, Filip přišel s nápadem, kam pokračovat dál na refrén.
A Jenda říkal: „Já si tak představuju, jak jdeš po pláži s Kurtem Cobainem a Jimim Hendrixem a bavíš se o té muzice.“ Řek jsem si: Že jo! Vibe té písničky mi přijde, že by to k tomu sedělo. Původně ze vztahu k této devadesátkové muzice, jako byl Kurt Cobain, vznikla píseň o posmrtném životě, kde už jsme si říkali, že tam nebudeme cpát jména našich idolů, ale vezmeme to obecně o lidech, se kterými bychom se chtěli ještě jednou potkat.
Čtěte také
Kafkova Proměna, otisk Řehoře Samsy, je vidět, že pro inspiraci chodíš na různá místa. Jak tě napadla píseň Proměna?
Původně to byla písnička do muzikálu, co píšu, o Arše Noemově, ale už jsem si říkal, že je to možná moc matoucí, když hlavní hrdina, který je krysa, bude zpívat o tom, jak se mění v brouka... Přece jenom tam hlavní hrdina taky prochází proměnou. A od té proměny už byl jenom kousek ke Kafkově Proměně. Pak jsem si říkal: to je písnička, která mi funguje sama o sobě, to nemusím dávat do muzikálu.
Ty nám mimochodem podsouváš svůj muzikál, který vzniká...
Je to téma, kterým žiju nějakých pět let, co to píšu... No, už šest vlastně.
Kdy to dopíšeš?
Za mě to mám dopsané. Snažím se přesvědčit divadlo, že už by mi mohli dát nějaký termín premiéry. Jsem ve fázi, že mám hotovou první verzi scénáře, skoro třicet písniček, uvidíme, kam se to posune dál. Petr Kolečko začíná psát druhou verzi scénáře. Myslím, že reálně 2027 nebo 2028 by to mohlo být.
Angažoval ses v mnoha charitativních projektech. Proslulý Tap Tap a jejich Ředitel autobusu, hrával jsi hodně pro naši Světlušku, pro Nadační fond Českého rozhlasu, také sis zahrál nedávno na našem charitativním Dobrém dnu na Radiožurnálu a teď v srpnu budeš zachraňovat na dobročinném koncertu kostel. Co to je za akci? Z tvých textů opravdu nemám ani trochu pocit, že bys byl věřící.
Myslím, že s vírou poměrně hodně koketuju. V textech se často odvolávám na morálku, na absenci Boha v dnešní společnosti. Téma víry mi rozhodně není vzdálené. Zachraňovat kostel mi přijde jako hezká věc. Oslovil mě kamarád Jenda Vávra, jehož rodiče se v tom angažují, a potom říkal, že Ondra Ruml je duší tohoto projektu. Přišlo mi to jako hezký nápad, toto podpořit.
Je to kostel v Řitonicích, který se snaží rekonstruovat, zvenku je rekonstruovaný, teď čeká na rekonstrukci i zevnitř. Na to by právě chtěli vybrat peníze pomocí koncertu, kde vystoupím nejenom já, ale i místní kapely přede mnou – 9. srpna v Řitonicích.
Co je dnes úspěchem pro muzikanta? Jak vzpomíná na své dětství? A je pro něj složité porozumět současnému světu svých dětí? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Sežrala‘ pražské labutě ‚zahraniční menšina‘? ‚Mají křídla, spíš odletěly,‘ říkají ornitologové
-
Spisovatel Palán: Na plochou Zemi nikdo nevěří. Ve skutečnosti se dělíme na lidi šťastné a nešťastné
-
Desítky tisíc Čechů bez práce. Trumpova cla budou mít rozsáhlý dopad na zaměstnanost, míní ekonom
-
Hold mizejícímu umění zůstat sám sebou. Vítězným snímkem Varů je český dokument o poustevnících