Zprávy o šesté 9. září 2011

9. září 2011
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled zpráv

Jana GULDA, moderátorka:
Poslanci schválili změny v zákoníku práce. Odstupné se bude vypočítávat podle odpracovaných let.

osoba:
Zaměstnavatel v prvním roce trvání pracovního poměru bude vyplácet pouze jednoměsíční odstupné, v druhém roce dvouměsíční odstupné a až od třetího roku to plné tříměsíční odstupné.

Jana GULDA, moderátorka:
Sněmovna podpořila vznik soukromých penzijních fondů. O peníze v nich se lidé podle ministra Kalouska bát nemusí.

osoba:
Prostředky, které budou mít klienti v těch soukromých fondech, zůstávají samozřejmě prostředky veřejnými.

Jana GULDA, moderátorka:
První výsledky pátrání po příčinách havárie u Jaroslavli ukazují, že motory letadla fungovaly až do setkání s překážkou.

osoba:
Náměstek ministra dopravy označil za možný důvod nedostatečnou rychlost při rozjezdu stroje po odletové dráze.

Jana GULDA, moderátorka:
A počasí, zítra bude slunečno s teplotami až 26 stupňů Celsia. Dobrý podvečer u zpráv přeje Jana Gulda.

Schváleny změny v zákoníku práce

Jana GULDA, moderátorka:
Odstupné podle počtu odpracovaných let, omezení smluv na dobu určitou a za hrubé porušení nemocenské výpověď. To jsou jen některé změny, které přináší novela zákoníku práce. Dnes ji i přes odpor opozice schválila sněmovna.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Vláda si od novely zákoníku práce slibuje, že zpružní pracovní trh a motivuje firmy k vytváření nových pracovních míst.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Zákoník práce se touto úpravou stává více srozumitelný, více jednoznačný, více chránící zájmy obou stran pracovněprávního vztahu.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Opozice to ale vidí jinak. Podle poslance ČSSD Jana Chvojky je zákoník napsán ve prospěch zaměstnavatelů.

Jan CHVOJKA, poslanec ČSSD:
Určitě tento zákoník práce nějak zaměstnance nechrání, naopak oslabuje jejich práva ve prospěch práv zaměstnavatelů.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Normu teď dostane k projednání Senát. Martina Spěváčková, Radiožurnál.

Důchodová reforma

Jana GULDA, moderátorka:
Koalice ve sněmovně prosadila i důchodovou reformu. Lidé by si tak mohli na individuální účty u soukromých penzijních společností převádět 3 procenta ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši 2 procent ze svého. Opozice změny v důchodovém systému odmítla. Vadí jí, že soukromé fondy budou odčerpávat peníze ze státního penzijního systému.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Opozice ve sněmovně nevěří, že peníze v soukromých fondech vydrží a lidé o ně jednou nepřijdou.

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:
Že by někdo věřil, že ty peníze, které někam 30, 40 let bude ukládat, takže mu zůstanou, nezmenšené, tak oni mu zůstávají v průběžném systému, tomu opravdu věří jenom naivní hlupák.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Vysvětlil negativní stanovisko šéf komunistů Vojtěch Filip. Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek obavy svých opozičních kolegů nesdílí.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/:
V případě krachu některé penzijní společnosti nestávají se vklady klientů součástí konkurzní podstaty, ale převádějící se pod jiný zdravý fond.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Opozice teď doufá, že zákony důchodové reformy vrátí Senát, pak začne diskuse o změnách v penzijním systému nanovo. Věra Masopustová, Radiožurnál.

Schválena sociální reforma

Jana GULDA, moderátorka:
Poslanci schválili také sociální reformu, tři novely stanovují například tvrdší podmínky pro nezaměstnané. Pokud si člověk nenajde práci do dvou měsíců od registrace na úřadu práce, měl by přijmout veřejně prospěšné práce. Pokud by bez vážných důvodů odmítl, byl by vyřazen z evidence. Změní se i systém vyplácení sociálních dávek, ty bude nově vydávat úřad práce. Zavádí se takzvaná sociální karta a změny se týkají také čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Změní se i vyplácení dávek zdravotně postiženým.

Motory ruského havarovaného letounu fungovaly do setkání s překážkou

Jana GULDA, moderátorka:
Motory ruského havarovaného letounu fungovaly do setkání s překážkou. To jsou dosavadní výsledky vyšetřování tragédie, při které zahynul téměř celý hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl.

Lenka KABRHELOVÁ:
Jaroslavl se chystá na zítřejší poslední rozloučení s týmem Lokomotivu. Očekává se, že na pietní akci přijdou tisíce lidí, včetně představitelů Kontinentální hokejové ligy. Těla tří zesnulých českých hokejistů, jak potvrdil zastupitelský úřad v Moskvě, už byla převezena do ruského hlavního města, odkud by dnes večera měla speciálem být převezena do Prahy. Nové informace se objevily ohledně příčin havárie. První dešifrované informace z černých skříněk podle expertů Mezistátního výboru pro letectví svědčí o tom, že motory fungovaly správně až do chvíle, kdy se střetly s překážkou. Vyšetřovatelé přitom neuvádějí, zda to měla být anténa majáku, do které údajně letoun narazil, či země nebo hejno ptáků, jak se spekulovala. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Jaroslavl.

Jana GULDA, moderátorka:
Omluvte, prosím, zhoršenou kvalitu zvuku telefonátu z Jaroslavle.

Armáda poslala pro ostatky tří českých hokejistů vojenský letoun CASA

Jana GULDA, moderátorka:
Armáda poslala pro ostatky tří českých hokejistů vojenský letoun CASA. Vládní speciál odstartoval v 16 hodin, v Moskvě přistane ještě dnes večer. Na vojenské letiště ve Kbelích se letoun vrátí v sobotu nad ránem, potvrzuje to Jana Růžičková z generálního štábu armády.

Jana RŮŽIČKOVÁ, Generální štáb Armády ČR:
Předpokládaný přílet letounu zpět je ve dvě hodiny ráno v sobotu. Po příletu letounu budou ostatky hokejistů vyloženy z letounu a dány na katafalk, proběhne takový ceremoniál, poté budou ostatky hokejistů naloženy a odvezeny pohřební službou.

Sociální situace na severu Čech se nelepší

Jana GULDA, moderátorka:
Sociální situace na severu Čech se nelepší. Po jednání vedení Svazu měst a obcí s premiérem Petrem Nečasem to řekl kladenský primátor Dan Jiránek. Vláda vedle policejních posil na Šluknovsku chystá další opatření k zajištění bezpečnosti.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Bude nezbytné v rámci registru, které jsou spuštěny, vytvořit i centrální registr přestupku, aby tím, že někdo se přestěhuje do jiné obce, tak vlastně není ani známo, zda ve svém předchozím působišti nebo bydlišti páchal nějaké přestupky.

Martin DRTINA:
Petr Nečas také řekl, že by stát měl získat nástroj pro kontrolu, jak lidé za sociální dávky bydlí. Zmínil při tom, že zchátralé budovy, kde je přihlášen neúměrně vysoký počet lidí, budou častěji kontrolovat hygienici a hasiči. Primátor Kladna Jiránek varoval, že podobně nepřátelská atmosféra jako na severu Čech doutná i v dalších obcích.

Jan JIRÁNEK, primátor města Kladna:
Ta situace se dlouhodobě zhoršuje, je to dáno podle mého názoru zejména tím, že vyrostly děti, které své rodiče nikdy neviděly pracovat.

Martin DRTINA:
Ministerský předseda řekl, že se chystá do severních Čech na osobní návštěvu. Kdy přesně, ale nevyzradil. Martin Drtina, Radiožurnál.

Asi 300 lidí ve Varnsdorfu protestovalo proti rostoucímu násilí a kriminalitě

Jana GULDA, moderátorka:
Asi 300 lidí ve Varnsdorfu protestovalo proti rostoucímu násilí a kriminalitě. Demonstrace ale byla podle radnice nepovolená, organizátoři ji totiž neohlásili včas. Lidé se přesto vydali na pochod k ubytovně, kde bydlí hlavně Romové. Situaci na místě sleduje i náš reportér Josef Suk.

Josef SUK:
Takže prakticky v těchto chvílích už se ti demonstranti rozešli. Cestou, když sem ten dav přicházel k té zdejší ubytovně, tak se ozývaly z davu výkřiky a nadávky směrem k oknům ubytovny. Je ta, nebo byl poměrně početný, velký počet policistů, včetně těžkooděnců. Ti dohlíželi na to, aby nedošlo k nějakým vzájemný střetům a bránili protestujícím vstupu do areálu noclehárny. Jak říkám, lidé se už prakticky rozešli. Není vyloučeno, že se třeba přemístí ti protestující do jiných částí Varnsdorfu. Situaci budu sledovat. Pro Radiožurnál Josef Suk, Varnsdorf.

EU má síť pro sdílení zkušeností s bojem proti extremismu

Jana GULDA, moderátorka:
Evropské země si budou vyměňovat zkušenosti s potíráním extremismu, a to prostřednictvím sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci, která ode dneška funguje v Bruselu. Prevence je podle expertů v boji proti teroristickým skupinám důležitější než represe. Podle komisařky pro vnitřní věci Cecilie Malmströmové síť ale nebude shromažďovat informace o extremistických skupinách nebo nebezpečných lidech.

Cecilie MALMSTRÖMOVÁ, komisařka pro vnitřní věci:
Nebudeme budovat nějaké seznamy podezřelých osob. To je práce pro národní bezpečnostní orgány. My jen zjednodušíme předávání si informací. Dáme platformu k tomu, aby se zainteresovaní lidé sešli a sdíleli spolu zkušenosti a metody, které se jim při potírání rodícího se extremismu osvědčily. To je také to, co teď Evropa potřebuje.

Rozsáhlý výpadek proudu na jihu Kalifornie

Jana GULDA, moderátorka:
Chaos v dopravě a miliony lidí bez proudu, tak to vypadalo na jihu Kalifornie a v pohraniční části Mexika. Důvodem byl rozsáhlý výpadek proudu způsobený zřejmě lidskou chybou a selháním systému.

Vít POHANKA:
Jen v San Diegu přišlo o elektřinu skoro jeden a půl milionu lidí. Další miliony postihl výpadek v celém regionu. Nefungovaly semafory, na silnicích se tvořily zácpy. Nejezdily vlaky a ze San Diega neodlétala letadla. Desítky lidí uvízly ve výtazích, jiní v atrakcích zábavních parků. Na některých místech pochopili obyvatelé výpadek proudu jako příležitost k piknikům a večírkům při svíčkách. Do rána místního času byly dodávky proudu alespoň do San Diega obnovené. Obavy z rabování se podle dosavadních informací nenaplnily. Vít Pohanka, Český rozhlas, Spojené státy.

Dny evropského dědictví zahájí dnes večer v Olomouci operou Prodaná nevěsta

Jana GULDA, moderátorka:
Dny evropského dědictví zahájí dnes večer v Olomouci operou Prodaná nevěsta, která bude uvedena přímo v centru města na Horním náměstí. V inscenaci budou pod vedením režiséra Michaela Taranta účinkovat členové všech tří souborů moravského divadla. Jak uvedl ředitel divadla Josef Podstata, inscenovat operu pod širým nebem je náročné a vyžádá si práci několika stovek lidí.

Josef PODSTATA, ředitel divadla:
Standardní obsazení orchestru je kolem 50 lidí, je tam rozšířený pěvecký sbor, to je dalších 50 lidí, se sólisty, s garderobierkami, dámami s maskérny, jenom za divadlo na průběhu tohoto večera tam pracuje přes 200 lidí. Když vezmeme techniku toho pořadatele, plus zvukaře, osvětlovače a tak dále, tak se dostaneme až na číslo 300, 300 lidí pracuje, někteří dva až tři dny, protože se to staví a bourá, celá ta konstrukce, aby 1000, možná 1500 lidí na olomouckém náměstí v krásném prostoru mělo krásný zážitek.

autor: jve
Spustit audio