Zprávy o šesté 9. května 2012

9. květen 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Škodu za minimálně 12 milionů korun způsobil požár v PlzniKřimicích

Jana GULDA, moderátorka:
Škodu za minimálně 12 milionů korun způsobil požár v PlzniKřimicích. Hořet začala výrobní hala firmy na akustické a tepelné izolace. Hasiči evakuovali 300 zaměstnanců a jednu lehce popálenou osobu odvezla záchranka do nemocnice. Na místě je stále reportér Lukáš Milota. Mají už hasiči požár pod kontrolou?

Lukáš MILOTA:
Dobrý podvečer. Tak s ohněm bojovali hasiči přes 3 hodiny, z původních 15 jednotek tu zůstává už jenom zlomek a probíhá dohašování a kontrola požářiště. Příčinou ohně byla s největší pravděpodobností jiskra, která odlétla při sváření. Dorazila sem i chemická laboratoř, která ale naštěstí konstatovala, že nedošlo ke znečištění ovzduší a že žádné toxické látky se nedostaly ani do vody a kanalizace. Pro Radiožurnál Lukáš Milota, PlzeňKřimice.

Komise ministerstva školství posoudí náročnost maturitního testu u obtížnější verze

Jana GULDA, moderátorka:
Komise ministerstva školství posoudí náročnost maturitního testu u obtížnější verze. Podle studentů, ale také učitelů, byla letošní písemka těžší než loni.

Klára BÍLÁ:
Maturant Štěpán Sršeň z Gymnázia Český Krumlov si zvolil těžší matematiku. Zkušební loňské testy a příklady totiž zvládnul na 95 procent. Ostrá písemka ho ale překvapila.

Štěpán SRŠEŇ, maturant Gymnázia Český Krumlov:
Časový limit byl 2 hodiny na 23 úloh, které byly absolutně neadekvátní a byly mnohem obtížnější než loňský rok. Já konkrétně jsem nestihl 5 úloh.

Klára BÍLÁ:
Časový limit skoro nestačil ani učitelce Janě Rackové z pražského gymnázia Jiřího GuthaJarkovského.

Jana RACKOVÁ, učitelka, Gymnázium Jiřího GuthaJarkovského, Praha:
Byly to úlohy, které byly vedené ani ne tak na znalosti, spíš jako na logické uvažování studentů, což si myslím, že vůbec není chyba, ale myslím si, že na ty dvě hodiny toho bylo moc.

Klára BÍLÁ:
Pokud ministerstvo výtky uzná, výsledky se studentům přepočítají. Klára Bílá, Radiožurnál.

Úředníci státní správy se budou řídit etickým kodexem

Jana GULDA, moderátorka:
Úředníci státní správy se budou řídit etickým kodexem. Vláda schválila etický kodex zaměstnancům veřejné správy, který vymezuje pravidla, podle kterých se mají chovat. Podle nových pravidel tak budou mít úředníci povinnost například podezření z uplácení nahlásit svému nadřízenému, policii, státnímu zastupitelství nebo soudu.

Zbyněk ZIKMUND:
Úředníci nebudou smět podle etického kodexu v souvislosti se svým rozhodováním přijímat ani požadovat dary nebo jiné výhody. Kodex by měl také úředníka chránit, pokud na korupci upozorní. Říká ministr dopravy Pavel Dobeš.

Pavel DOBEŠ, ministr dopravy:
Tento dokument garantuje kvalitu služeb poskytovaných úředníky a zaměstnanci veřejné správy. Představuje to určité minimum v oblasti etiky z hlediska protikorupčních opatření.

Zbyněk ZIKMUND:
Kritici novému etickému kodexu vyčítají, že bude těžko vymahatelný. Vláda ale slibuje další opatření, tentokrát už i v podobě zákona. Zbyněk Zikmund, Radiožurnál.

Jana GULDA, moderátorka:
Tématu se bude Radiožurnál věnovat podrobněji v Ozvěnách dne hned po těchto zprávách.

Ke státem dotovaným zdrojům energie bude nově patřit i biometan

Jana GULDA, moderátorka:
Ke státem dotovaným zdrojům energie bude nově patřit i biometan. Sněmovna totiž přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a o podporovaných zdrojích energie ztvrdila nový zákon. Ten v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Podle prezidenta republiky může podpora biometanu přinést neodhadnutelné zvýšení cen energie. Megawatthodina biometanu určeného pro plynovody bude podle zákona dotována až 1700 korunami. Podle ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kuby to je ale horní hranice.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:
Energetický regulační úřad může tu podporu nastavit od 0 do 1700, to znamená, může ji nastavit na korunu, na dvě, na tři a tak dále a my tím národním akčním plánem můžeme definovat, kolik vůbec tady toho biometanu chceme, jestli ho považujeme za zdroj.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Prezidentovy argumenty o možném zvýšení cen energií odmítl i šéf hospodářského výboru za ČSSD Milan Urban.

Milan URBAN, šéf hospodářského výboru za ČSSD:
Ten zákon je lepší než ten stávající, znamená určitou regulaci v obnovitelných zdrojích, to znamená, že do budoucna stát bude vynakládat méně.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Věra Masopustová, Radiožurnál.

5 policistů vyšetřuje generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužívání přístupu

Jana GULDA, moderátorka:
5 policistů z Prahy a Liberecka vyšetřuje generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužívání přístupu do policejních databází. Informace měli předávat soukromým detektivům a vymahačům, kteří je používali k vydírání podnikatele.

Ivana BERNÁTHOVÁ:
Podle Radky Sándorové z generální inspekce bezpečnostních sborů poskytovali stíhaní policisté cenné informace z policejních databází údajným vyděračům za úplatu, a to od roku 2008 až do jejich zadržení minulý čtvrtek při akci Rytíř.

Radka SÁNDOROVÁ, generální inspekce bezpečnostních sborů:
Proti policistům bylo zahájeno trestní stíhání pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky.

Ivana BERNÁTHOVÁ:
Šestice soukromých detektivů a údajných vyděračů potřebovala podle Pavla Hantáka z Útvaru pro odhalování organizované zločinu informace od policistů kvůli tomu, aby získala při svém obchodování s pohonnými hmotami nelegální výhody. Stíhaní civilisté měli vydírat jednoho podnikatele z Liberecka a dokonce ho několik dní držet na neznámém místě. Hrozí jim teď až 12 let vězení. Pro Radiožurnál Ivana Bernáthová, Liberec.

Ruský letoun se 46 lidmi zmizel při předváděcím letu v Indonésii

Jana GULDA, moderátorka:
Ruský civilní letoun Suchoj Superjet 100 zmizel z radarových obrazovek během předváděcího letu v Indonésii. Podle ruských zdrojů bylo mezi 44 osobami na palubě i 8 ruských státních příslušníků. Záchranáři po letadle stále pátrají. Nevylučují možnost únosu, ale za nejpravděpodobnější scénář označují nárazy do hory při nízkém letu.

Ondřej BOUDA:
Podle zveřejněného seznamu pasažérů byli na palubě převážně zástupci aerolinek, které projevili zájem o koupi nového moderního stroje. Piloti se tak mohli chtít pochlubit, co všechno jejich letoun dokáže a nezvládli řízení. Marketingová akce se ruskému výrobci tentokrát vymstila. I když podle leteckého publicisty Martina Velka ekonomické následky nemusí být nějak velké.

Martin VELEK, letecký publicista:
Pokud se prokáže, že nešlo o technickou závadu, samozřejmě tak by to nemělo mít nějaký dlouhodobý vliv na osudy a obchodní úspěch tohoto stroje. Ty aerolinie spíše koukají na tu spodní řádku a na provozní ekonomii, na spolehlivost a na podobné věci.

Ondřej BOUDA:
Nový Suchoj si sice ponese psychologickou zátěž, v technických parametrech ale ve své třídě patří mezi nejlepší stroje, které jsou dnes na trhu. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

Řecká politická agonie trvá

Jana GULDA, moderátorka:
Řecká politická agonie trvá. Jednání šéfa radikální levice se zástupci konzervativců a socialistů nepřinesla zatím žádné výsledky. Pravděpodobnost, že Alexis Ciprias /nesrozumitelné/ spolupráci je malá. Jeho pětibodový plán totiž počítá například se zrušením dohody o druhém záchranném balíku, kterou tyto strany vyjednaly. Když radikální levice při sestavování vlády do dvou dnů neuspěje, dostanou pravděpodobně poslední šanci třetí nejsilnější socialisté. Pokud neuspějí ani oni, čeká Řecko do 6 týdnů opakování voleb. Vývoj na řecké politické scéně rozebereme podrobně po zprávách v Ozvěnách dne.

Tymošenková opustila ženskou věznici v Charkově

Jana GULDA, moderátorka:
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková opustila ženskou věznici v Charkově a za policejního doprovodu ji převezli do místní nemocnice. Tam se bude léčit pod dohledem německého doktora. Dlouhodobě si totiž stěžuje na bolesti páteře.

Petr VAVROUŠKA:
Juliji Tymošenkovou převezli do ústřední charkovské nemocnice brzy ráno. Její transport z věznice doprovázel konvoj policejních vozů. Do nemocnice byla podle očitých svědků přemístěna na nosítkách. Tymošenkovou teď čeká především nabrání sil po několikadenní hladovce, kterou ukončila. Podle lékařů by tato ozdravná terapie měla trvat až dva týdny. Poté začne samotná léčba vyřezlé ploténky, která Juliji Tymošenkové způsobuje velké bolesti. Expremiérka několik měsíců vytrvale odmítala pomoc ukrajinských lékařů, kterým nedůvěřuje. V charkovské nemocnici se proto o ni bude starat neurolog z berlínské kliniky. Ten si také s sebou přivezl léky, které chce Tymošenkové sám podávat. Petr Vavrouška, Český rozhlas, Ukrajina.

Slovenská epopej Alfonse Muchy je znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze

Jana GULDA, moderátorka:
Slovenská epopej Alfonse Muchy je po 84 letech znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze. 20 obrazů z let 1912 až 1926 inspirovaných slovenskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů uvidí první hosté dnes večer na slavnostní vernisáži. Pro veřejnost je expozice otevřena od zítřka. Podle spoluautorky výstavy Lenky Bydžovské obrazy koncipovali a instalovali přesně podle představ Alfonse Muchy.

Lenka BYDŽOVSKÁ, spoluautorka výstavy:
Tedy opravdu Slovanskou epopej budoval jako velký příběh, který má jasný slet obrazů. Ty obrazy jsou podle jeho přání řazeny podle dat, kdy se jednotlivé události odehrávají od úvodních tří obrazů z nejstarších dějin slovanstva přes různé výjevy z českých dějin i ze slovanských dějin až po vrcholnou apoteózu.

Jana GULDA, moderátorka:
A také Slovanská epopej bude tématem Ozvěn dne krátce před sedmou hodinou.

autor: jve
Spustit audio