Zprávy o šesté 9. července 2012

9. červenec 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Významného ostravského soudce Studničku našli s podříznutým hrdlem

Jana GULDA, moderátorka:
Policisté vyšetřují násilnou smrt soudce vítkovských žhářů Miloslava Studničky. Soudce ostravského krajského soudu někdo zavraždil v jeho chatě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Detaily má reportérka Andrea Čánová.

Andrea ČÁNOVÁ:
Místo činu stále prohledávají krajští kriminalisté. Policisté se omezili na strohé prohlášení, že prověřují smrt 64letého muže. Je ale zřejmé, že tento případ má velkou prioritu. Násilná smrt soudce je něco skutečně mimořádného. V této fázi je klíčové, aby policisté prověřili a případně vyloučili, jestli smrt souvisí s profesí Miloslava Studničky, nebo jestli se stál třeba obětí nějakého lupiče či jiného zločince. Pro Radiožurnál Andrea Čánová, Ostrava.

Jana GULDA, moderátorka:
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS doufá, že vražda Miloslava Studničky nemá spojitost s jeho funkcí soudce.

Pavel BLAŽEK, ministr spravedlnosti /ODS/:
Jen doufám, že k této násilné trestné činnosti na soudci nedošlo v souvislosti s výkonem jeho funkce, ale že snad, doufám, jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn pro to, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici.

Kalousek: S vyšetřovatelem kauzy CASA jsem běžně telefonoval

Jana GULDA, moderátorka:
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 si běžně telefonoval s vyšetřovatelem kauzy letadel CASA. Řekl to ve 20 minutách Radiožurnálu. Pravidelně mu prý volal až do okamžiku, kdy vyšetřovateli v rozhovoru údajně vyhrožoval. Miroslav Kalousek na telefonátech nevidí nic špatného.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/:
Před tímto telefonním rozhovorem jsem si prokazatelně s vyšetřovatelem běžně volal, neříkám, že každý den, ale on po mně požadoval odtajnění nějakých materiálů jako na tom, že vyšetřovatel je v telefonickém styku s osobou, která mu podává vysvětlení a svým způsobem s ním spolupracuje, na tom já nevidím vůbec nic špatného.

Na jmenování Bradáčové trvám, řekl šéf žalobců Zeman novému ministrovi

Jana GULDA, moderátorka:
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na svém návrhu jmenovat Lenku Bradáčovou šéfkou pražských žalobců. Zopakoval to při schůzce s novým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem z ODS. Ten se chce s Bradáčovou sejít v příštích dnech.

Martin DRTINA:
Termín jmenování nového vrchního státního zástupce v Praze Blažek nechtěl upřesnit. Se Zemanem mluvil i o nové podobě zákona o státním zastupitelství. Návrh, než zamíří do vlády, podle něho ještě dozná změn.

Pavel BLAŽEK, ministr spravedlnosti /ODS/:
Zákon se bude přepracovávat, ale jak jsem pochopil dnes z rozhovorů s panem nejvyšším státním zástupcem, některé změny, které by do něho chtěl dát ještě já, nebudou problémem.

Martin DRTINA:
Ministrovi se nelíbí posílení pravomocí nejvyššího státního zastupitelství. Posílení nezávislosti žalobců přitom prosazoval Blažkův předchůdce, exministr Jiří Pospíšil.

Jiří POSPÍŠIL, bývalý ministr spravedlnosti /ODS/:
Klíčové je, aby tyto změny nevedly k oslabení filozofie a důvodu, proč se připravoval nový zákon o státním zastupitelství.

Martin DRTINA:
Pospíšil také navrhoval soustavu státních zastupitelství zjednodušit a obě vrchní zastupitelství v Praze a Olomouci zrušit. Zeman proti tomu nic nemá. Martin Drtina, Radiožurnál.

Dvě česká vědecká centra jsou ohrožena

Jana GULDA, moderátorka:
Dvě česká vědecká centra, která spolufinancuje Evropská unie, jsou ohrožena. Výzkumné projekty jsou ve skluzu a hrozí, že by Česko muselo Bruselu vracet desítky miliard korun.

Petra BENEŠOVÁ:
Vědecká centra superlaser ELI a biomedicínský BIOCEV mají zdržení s přípravou. Tvrdí to Rada Vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Podle místopředsedkyně rady Miroslavy Kopicové se zpožďují termíny staveb a nákupu přístrojů.

Miroslava KOPICOVÁ, místopředsedkyně, Rada Vlády pro výzkum, vývoj a inovace:
Ty projekty nejsou dostatečně daleko, protože kdybychom nesplnili to zadání, tak bychom prostě ty prostředky vrátili.

Petra BENEŠOVÁ:
Vědecká centra navíc podle dalšího člena rady Zbyňka Frolíka nemají dostatek vědců.

Zbyněk FROLÍK, člen, Rada Vlády pro výzkum, vývoj a inovace:
Potřebujeme kvalitní týmy, z nichž část bude muset být importována ze zahraničí. Tady se i ukazuje i určitá vyšší mzdová nákladnost.

Petra BENEŠOVÁ:
Vláda chce ale podle něj udělat vše, aby excelentní projekty udržela. Zástupci centra BIOCEV tvrdí, že se vše stihne v termínu. Petra Benešová, Radiožurnál.

Po ranním kolapsu začíná postupně nabíhat nový registr vozidel

Jana GULDA, moderátorka:
Po ranním kolapsu začíná postupně nabíhat nový registr vozidel. Systém, do kterého se minulý týden nahrávala nová data, hned po spuštění zkolaboval. Naštvaní motoristé pak trávili hodiny ve frontách. Problémy způsobila špatná komunikace mezi databázovými servery a úložištěm dat. Odpoledne začal systém postupně nabíhat, komplikace ale přetrvávají a například v Plzni zatím úředníci neodbavili jediného klienta.

Lukáš MILOTA:
S nepořízenou odešla dnes z registru vozidel v Plzni i Helena Řezáčová.

Helena ŘEZÁČOVÁ:
To mám teda velký problém, protože jsem sem přijela autem a ztratila jsem poznávací značku, no, a teďka vlastně nemůžu odjet tady odsud, protože policie mi řekla, že s tím nesmím jezdit, jinak vlastně přijdu o řidičák na půl roku.

Lukáš MILOTA:
Po 5 hodinách vzdal čekání na rozjezd registru i Karel Frančík, který přišel přihlásit motorku. Nechápal, že po odstávce, kdy se systém zkoušel, přišel kolaps.

Karel FRANČÍK:
Člověk přijde a teď furt jde jenom za hodinu, za hodinu a furt nic z toho není.

Lukáš MILOTA:
Jestli je registr plně funkční, oznámí úředníci těm, kteří zanechali na sebe kontakt, formou SMS zprávy. Pro Radiožurnál Lukáš Milota, Plzeň.

Bouřky z minulého týdne napáchaly škody za desítky milionů korun

Jana GULDA, moderátorka:
Bouřky z minulého týdne napáchaly škody za desítky milionů korun. Na pojišťovny se přitom stále obrací další klienti, kteří hlásí škody na majetku. Například trojice pojišťoven Kooperativa, Allianz a Česká pojišťovna evidují dohromady pojistné události za víc než 150 milionů korun. Podle meteorologa Štefana Hanžáka by se v nadcházejících dnech už takto silné bouřky objevit neměly.

Štefan HANŽÁK, meteorolog:
Bouřky by se mohly vyskytnout zejména ve středu a potom v pátek nebo v sobotu, ale ten charakter by neměl být takový, respektive neměl by mít takové doprovodné jevy, jako jsme měli posledních 8 dnů.

Španělsko je opět na prahu pádu do dluhové krize

Jana GULDA, moderátorka:
Španělsko je opět na prahu pádu do dluhové krize. Úroky z jeho dluhopisů se pohybují kolem kritické hranice 7 procent. Pokud by tak vysoko zůstaly delší dobu, musel by Madrid požádat o rozsáhlou finanční pomoc. O situaci v Bruselu právě teď jednají ministři financí států platících eurem. Schůzku sleduje i náš zpravodaj Ondřej Houska.

Ondřej HOUSKA:
Dobrý podvečer. Dluhová krize v eurozóně se opět vyhrotila. Musíme tedy říct, že euforie, která zavládla na finančních trzích po summitu evropských lídrů z konce června, je už tamtam, španělské dluhopisy jsou opět na kritických úrovních. Jde o to, že trhy pochybují o tom, že španělské banky budou moci dostat peníze, které se jim nedostávají přímo, anebo bude tedy zatížen španělský státní rozpočet, o něčem takovém lídři jednali, ale teď je jasné, že to bude možné za měsíce, možná dokonce spíš až za roky, takže alespoň zítra by Španělsko podle všeho mělo dostat jinou úlevu, a to sice, že by mu mělo dosáhnout deficit pod 3 procenta svého HDP, o rok později až v roce 2014. Tolik z Bruselu Ondřej Houska, Český rozhlas.

Zmocněnec OSN Kofi Annan se dál pokouší urovnat syrský konflikt

Jana GULDA, moderátorka:
Zmocněnec OSN Kofi Annan se dál pokouší urovnat syrský konflikt. Dnes se sešel s tamním prezidentem Bašárem Assadem, shodli se sice na tom, že násilí musí skončit, na konkrétních krocích se ale nedomluvili. Assad nicméně přistoupil na dialog s opozicí. Svou odpovědnost za smrt tisíců Syřanů ale ostře odmítá. Rusko mezitím oznámilo, že pozastavuje dodávky zbraní do Sýrie, dokud se situace v zemi nestabilizuje. Jak napsala agentura Reuters, je to zatím nejvýraznější ruský krok, kterým se jeden z nejdůležitějších syrských spojenců distancuje od Bašára Assada.

Proti Mladičovi vypovídal v Haagu první svědek, generál přijal svědectví klidně

Jana GULDA, moderátorka:
Před haagským trestním tribunálem zaznělo první svědectví proti někdejšímu veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi. Bývalý generál je obžalovaný ze zločinů proti lidskosti a genocidy. Prokurátor mu klade za vinu například odpovědnost za smrt 11 tisíc obyvatel obléhané Sarajeva, nebo povraždění více než 7 tisíc muslimských mužů a chlapců u města Srebrenica. Jako první svědek vyprávěl soudcům o strastech protrpěných při útěku ze své ostřelované vesnici, tehdy 14letý Elvidin Pašič.

Elvidin PAŠIČ:
Před válkou to bylo skvělé, do jedné třídy chodili Srbové, Chorvati i muslimové, hráli jsme společně fotbal a odbíjenou. Všechno jsme dělali společně.

Pavel NOVÁK:
Vzpomínal na dobu před válkou dnes 34letý muž. Vše se změnilo na jaře 1992, při muslimském náboženském svátku Bajram začal útok bosenskosrbských tanků na jeho vesnici Hrvačany. Elvidin Pašič s matkou, sourozenci a dalšími rodinami se ukryli ve sklepě u sousedů.

osoba:
Granáty dopadaly na domy a země se třásla. Pamatuji si, že nám maminka přikryla peřinami hlavy. Báli jsme se, že nás zasáhne nějaká kulka nebo střepina. Všechno se třáslo a byl velký hluk.

Pavel NOVÁK:
Svědek se ve své výpovědi často pohnutím odmlčel a neměl daleko k pláči. Obžaloba navrhla soudu vyslechnout dalších asi 400 svědků. Pavel Novák, Radiožurnál.

Na čtvrt milionu počítačů americká FBI odřízne od Internetu

Jana GULDA, moderátorka:
Na čtvrt milionu počítačů dnes americká FBI odřízne od Internetu. Opatření se může dotknout asi dvou tisíc počítačů v České republice. Jde o oběti podvodníků, které ale měli dost času na to své počítače uvést do pořádku.

Ondřej BOUDA:
6 Estonců dokázalo nakazit přes 4 miliony počítačů po celém světě. Jejich virus zajišťoval, že se počítače přihlašovaly na Internet přes zvláštní servery, které je nasměrovaly na falešné stránky s větším podílem reklamy. Díky ní si gang přišel na 14 milionů dolarů. FBI podvodné servery asi půl roku provozovala i po dopadení pachatelů, aby lidé měli čas své počítače vyčistit. Na to stačil obyčejný antivirový program. Po vypnutí serveru ale přijdou o internetové připojení. A na opravu už bude potřeba odbornější zákrok. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

autor: jve
Spustit audio