Zprávy o šesté 6. června 2012

6. červen 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Poslanci řeší vrácení církevního majetku

Jana GULDA, moderátorka:
Už od rána řeší poslanci vrácení církevního majetku. Zákonodárci mají k vládní předloze přidat své návrhy na změny. Nečasův kabinet se chystá církvím vyplatit 59 miliard korun a vrátit až 56 procent zabraného majetku. Komunisté s církevními restitucemi nesouhlasí vůbec. Sociální demokraté mimo jiné odmítají finanční vyrovnání. S požadavky na změny přišly i Věci veřejné.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Debata poslanců se dotkla snad všech aspektů církevních restitucí. Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek například upozornil, že se církvím nevrací majetek státu.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/:
Již mnoho let je zablokován s tím, že v budoucnu bude vůlí zákonodárce vypořádat, tu vůli děláme teď a ta vůle má 20 let zpoždění.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Jeroným Tejc v diskusi připomněl jednu z četných výhrad, kterou ČSSD proti vyrovnání státu s církvemi má.

Jeroným TEJC, poslanec /ČSSD/:
Tady je evidentní, že se nejedná o žádnou restituci, protože restituce je vrácení do původního stavu, ale tady se nic do původního stavu nenavrací. Tady se dává více práv a více majetku, než které k 25 únoru 1948 církve a tyto organizace vlastnily.

Věra MASOPUSTOVÁ:
ČSSD navíc požaduje například uzákonění restituční tečky. Věci veřejné zase chtějí předlohu doplnit o soupis vydávaného majetku. Věra Masopustová, Radiožurnál.

O celé tři čtvrtiny chce vláda snížit počet operačních programů

Jana GULDA, moderátorka:
O celé tři čtvrtiny chce vláda snížit počet operačních programů, které přerozdělují evropské peníze. Ze současných 24 by v příštím programovacím období mělo zbýt jen 6 operačních programů. Podle premiéra Petra Nečase by se měla zlepšit hlavně jejich kontrola.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
My chceme vybudovat skutečně kompletní architekturu nového programovacího období tak, abychom reflektovali i mnohé neblahé zkušenosti, které máme z tohoto programovacího období. Když jsem mimo jiné ukázal, že představa 24 operačních programů, jejich řízení, monitoringu, kontroly auditu se ukázala jako nereálná.

Egypt není bezpečný, vyhněte se hlavně Sinaji, varuje ministerstvo zahraničí

Jana GULDA, moderátorka:
České ministerstvo zahraničí varuje na Sinajském poloostrově hrozí turistům nebezpečí i v letoviscích. A ani zbytek Egypta teď údajně není bezpečný. Celý text prohlášení ministerstva zahraničních věcí k situaci v Egyptě je k nalezení také na našem webu zpravy.rozhlas.cz.

Ondřej BOUDA:
Ministerstvo údajně vychází ze zjištění zpravodajských služeb. Pravděpodobně se obávají teroristického útoku. K těm sice na Sinaji v minulosti několikrát došlo, ale další evropské země tyto obavy teď nesdílí. Jen nedoporučují jezdit na severní část poloostrova, kde od začátku roku došlo k několika únosům. Ve zbytku země by se pak turisté měli vyhnout demonstracím, které mohou být i násilné. Tak důrazné varování se zdá zbytečné i cestovním kancelářím. Podle jejich asociace jsou teď na Sinajském poloostrově asi 2 tisíce Čechů a žádné nebezpečí jim nehrozí. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

Jana GULDA, moderátorka:
Hostem večerních Ozvěn dne bude už za pár minut Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří, se kterým situaci rozebereme podrobněji.

EK chce předcházet krachům bank

Jana GULDA, moderátorka:
Státní rozpočty a tím pádem ani daňoví poplatníci už napříště nemají platit záchranu kolabujících bank. Na krytí /nesrozumitelné/ se mají v budoucnu více podílet akcionáři a věřitelé bank. Evropská komise totiž navrhla rámcová pravidla pro řešení problémů finančních ústavů. Orgány bankovního dohledu v členských státech také mají mít větší pravomoci zasáhnout už při prvních náznacích toho, že nějaké finanční instituce hrozí krach. Komisní návrh teď dostanou na stůl europoslanci a ministři členských zemí.

Pavel NOVÁK:
Samy banky si mají připravit scénáře pro případ, že by se ocitly na pokraji krachu. Národní regulátoři, tedy většinou centrální banky, mají mít nové pravomoci, jak včas zasáhnout než začne nemocná banka ohrožovat celý finanční sektor. Mají mít možnost vyměnit management nebo i celou banku prodat novému investorovi, a to bez souhlasu akcionářů. "Nechceme, aby se opakovala situace, kdy jsou vlády přitlačené do kouta a jediným řešením je nalít do banky peníze z veřejných rozpočtů. Také banky a jejich akcionáři musí nést odpovědnost." Řekl při představení návrhu eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Náklady nařízené rozpuštění problémových bank se mají hradit ze zvláštního fondu, do kterého banky během 10 let nastřádají až jedno procento pojištěných vkladů. Pavel Novák, Český rozhlas, Brusel.

Ruská opozice žádá Putina, aby vetoval nový zákon o shromažďování

Jana GULDA, moderátorka:
Ruská opozice se bouří proti kontroverznímu zákonu, který razantně zpřísňuje podmínky pořádání masových mítinků. Normu schválily obě komory parlamentu s podporou hlasů pro kremelské strany Jednotné Rusko. Dokument teď čeká na podpis prezidenta. Kritikové ho vyzývají k vetování zákona, který podle nich odporuje ruské ústavě.

Lenka KABRHELOVÁ:
Osud zákona, který mnohonásobně zvyšuje pokuty pro pořadatele demonstrací a zavádí i nové tresty, má v rukou prezident Vladimir Putin. Ten zákon může vetovat, ale také potvrdit. Politici i analytici se přou, zda se tak stane do 12. června, na kdy opozice ohlásila další velký protestní pochod Moskvou. K odmítnutí kontroverzní normy hlavu státu vyzvala řada osobností, včetně předsedy prezidentské rady pro lidská práva Michajla Fedotova. Zatímco vládní strana tvrdí, že norma posiluje demokracii, kritikové varují, že je v rozporu s ruskou ústavou. Mnozí ji označují za další z řady represivních opatření, která mají umlčet oponenty vládní moci. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Moskva.

Při útoku NATO v Afghánistánu opět umírali civilisté

Jana GULDA, moderátorka:
Nejméně 18 civilistů dnes zemřelo při náletu Severoatlantické aliance na pozice ozbrojenců v Afghánistánu. Mezi mrtvými jsou ale údajně také civilisté, včetně žen a dětí. K incidentu došlo v neklidném okrese Barakí Barak ve východní provincii Lógar. Lidé umírali také v Kandaháru. Tam se odpálili dva sebevražední atentátníci. Jejich čin stál život více než dvacítku lidí. Podle tamního šéfa policie pachatelé vezli zásoby pro NATO.

Reformy Jaromíra Drábka z TOP 09 vehnaly do ulic odboráře i nezaměstnané

Jana GULDA, moderátorka:
Reformy ministra práce Jaromíra Drábka z TOP 09 vehnaly do ulic odboráře i nezaměstnané. Ti kritizovali hlavně chyby v systému na vyplácení dávek a reformy vládní koalice.

osoba:
Zásadně mění principy, na kterých je založena naše společnost a dělají celé společnosti jeden velký obchoďák.

Klára BÍLÁ:
Nejdříve zablokovali vchod ředitelství úřadu práce, s projevy se na úzkém chodníku střídali zástupci jednotlivých platforem. Přišlo je podpořit zhruba 40 lidí. Provoz na Karlově náměstí se zpomalil, lidé stáli totiž i na silnici. S kritikou a transparenty odtud došli až na ministerstvo práce. Vadí jim hlavně změny ve vyplácení dávek, řekl Jan Rovenský, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Jan ROVENSKÝ, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací:
Systém nefunguje pořád tak, jak by měl.

Klára BÍLÁ:
Šéfa úřadu se demonstranti nedočkali. Účastnil se schůze sněmovny, i jednání vlády. Klára Bílá, Radiožurnál.

Kavárna Potmě na Ovocném trhu v Praze

Jana GULDA, moderátorka:
Černá káva a naprostá tma, to jsou zásadní položky nápojového lístku kavárny Potmě. Najdete ji v Praze na Ovocném trhu. Už po osmé její provoz zorganizoval nadační fond Českého rozhlasu, aby podpořil svou sbírku Světluška.

osoba:
Dále vás poprosím, abyste velká zavazadla nechali tady u kolegyň, které na rozdíl ode mě vidí.

Eva RAJLICHOVÁ:
Jaké to je obejít se bez zraku, to si mohou zkusit návštěvníci kavárny Potmě. Obsluhují tu jen nevidomí a silný zážitek to byl i pro herečku Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina BOHDALOVÁ, herečka:
Tohle to je tedy neuvěřitelný.

Eva RAJLICHOVÁ:
Návštěvou kavárny lidé podpoří sbírku Světluška, její patronkou je zpěvačka Aneta Langerová. Už tradičně tu hraje také koncert.

Aneta LANGEROVÁ, zpěvačka:
Samozřejmě vždycky zapomenu zahrát Vodu živou, protože tam je prostor pro ty lidi, aby si taky zkusili zazpívat.

Eva RAJLICHOVÁ:
Na Ovocném trhu v Praze bude kavárna sídlit až do 21. června. Její mobilní verzi speciální zatemněný autobus bude objíždět vybraná česká města. Eva Rajlichová, Radiožurnál.

V Kalifornii zemřel americký spisovatel Ray Bradbury

Jana GULDA, moderátorka:
V Kalifornii zemřel Ray Bradbury. Americký spisovatel se proslavil jako autor vědeckofantastické literatury. Mezi jeho nejznámějšími díly jsou Marťanská kronika a 451 stupňů Fahrenheita. Bradburymu bylo 91 let.

Vít POHANKA:
"Naučil jsem se číst, když mi byli tři roky, zamiloval jsem se do komiksů a nedělních kreslených seriálů." Vzpomínal před několika lety Ray Bradbury v dokumentu americké státní nadace pro umění. Marťanská kronika z roku 1950 a 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953 jsou jeho zřejmě nejznámější díla. Kromě nich ale napsal také mnoho povídek, televizních scénářů a několik divadelních her a adaptací. Vít Pohanka, Český rozhlas, Spojené státy.

autor: jve
Spustit audio