Zprávy o šesté 25. listopadu 2011
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Policie zatkla šéfa pražských strážníků, údajně kvůli korupci
Jana GULDA, moderátorka:
Šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš je podezřelý z korupce. Dnes ho kvůli tomu zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Kotrouš je šéfem Městské policie v Praze od roku 2002.
Viktorie HOŠKOVÁ:
Zásahová jednotka zatkla ředitele pražských strážníků v Praze 10. Vytáhla ho přímo z jeho auta. Zatčení potvrdil primátor Bohuslav Svoboda. Informovali ho o tom úředníci magistrátu.
Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/:
Že byl zajištěn a že mu byla zapečetěna kancelář.
Viktorie HOŠKOVÁ:
Vladimír Kotrouš je podle serveru Lidovky podezřelý z přijetí úplatku. O tom ale primátor nic neví. Dodal, že chod pražské městské policie zatčení jejího šéfa neohrozí.
Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/:
Provoz je zajištěn, protože každý z velitelů městské policie má svého zástupce, takže jeho první náměstek převzal všechny funkce.
Viktorie HOŠKOVÁ:
Policie zatím nechce k případu zveřejňovat jakékoliv informace. Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu potvrdil bez bližších podrobností, že příslušníci útvaru skutečně v Praze zasahovali.
Pavel HANTÁK, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu:
Já v této chvíli nemám žádné informace o tom, že by byly zahájeny úkony trestního stíhání konkrétních osob.
Viktorie HOŠKOVÁ:
Další informace k případu chce policie poskytnout příští týden. Viktorie Hošková, Radiožurnál.
Odboráři v Praze demonstrovali proti korupci. Bylo jich pár set
Jana GULDA, moderátorka:
Jen několik stovek lidí se sešlo na pražské demonstraci proti korupci. Pořádající Asociace samostatných odborů přitom očekávala několik tisíc lidí, akce měla podpořit zřízení sněmovní komise dohlížející na vyšetřování korupčních kauz. Odboráři poukazují na aféru kolem nucené správy IPB, nákup obrněných transportérů Pandur. Případ Diag Human, Opencard nebo pochybnosti kolem kauzy Promopro.
Zbyněk ZIKMUND:
Na cestě z Palackého náměstí k Poslanecké sněmovně odboráři zablokovali dopravu v centru města. Řidiči proto moc pochopení neměli.
osoba:
Docela naštvaný jsem, že jo, já nevím, o co odborářům jde, podle mě by mohli protestovat tak, aby třeba neblokovali provoz, že jo.
Zbyněk ZIKMUND:
Parlamentní komise by měla podle odborů za účasti občanské veřejnosti dohlížet na vyšetřování korupčních kauz. Vysvětlili předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Bohumír DUFEK, předseda Asociace samostatných odborů:
Jsme přesvědčeni, že je potřeba dohlížet na činnost a práci policie a samozřejmě i činnost státních zástupců, protože poslední kauza Mostecká uhelná jednoznačně hovoří o tom, že není prostě vůle vyšetřit.
Zbyněk ZIKMUND:
Podle premiéra Petra Nečase připomínají odboráři svoji snahu bojovat proti korupci lidí, kteří se přihlásili k partyzánům až těsně před koncem války. Korupce se už, jak řekl Nečas, řeší.
Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Jsem přesvědčen, že kroky, které i vláda prakticky udělala, tak zúžily prostor pro korupci v této zemi, že ta situace je lepší.
Zbyněk ZIKMUND:
Demonstrace proti korupci skončila na Malostranském náměstí. Výzvu ke zřízení sněmovní komise od odborářů převzal místopředseda dolní komory Lubomír Zaorálek z ČSSD. Zbyněk Zikmund, Radiožurnál.
Karel Březina odešel od soudu bez trestu
Jana GULDA, moderátorka:
Exministr Zemanovy vlády Karel Březina odešel od soudu bez trestu. Soudce ho zprostil obžaloby ze zkreslování údajů o hospodaření. Toho se měl Karel Březina dopustit tím, že poslal obchodnímu rejstříku nepravdivé čestné prohlášení. V něm tvrdil, že nestál ve vedení firem, které by v uplynulých 3 letech skončily v konkurzu. Přitom ale zastupoval věřitele zkrachovalých podniků Porcela Plus a Concordia.
Martin DRTINA:
Březina se hájil právním rozborem ustanovení, podle kterého se lhůta počítá.
Karel BŘEZINA:
Říkal jsem, že na to existují různé výklady a já jsem se řídil tím výkladem, který mi byl doporučen advokátní kanceláří a podle toho jsem činil a konal.
Martin DRTINA:
Soudce Ondřej Havlín sice takový výklad odmítl, rozhodl ale, že skutek není trestným činem. Březina totiž nejednal úmyslně.
Ondřej HAVLÍN, soudce:
Pokud se ten obžalovaný sám bez odborného právnického vzdělání řídil opakovanými shodnými právními stanovisky advokátní kanceláře Baker & McKenzie, a byl ve správnosti svého počínání ujištěn i akceptací dalším právníkem, advokátem, svědkem, doktorem Fiedlerem, pak lze stěží dovodit jeho úmysl.
Martin DRTINA:
Verdikt není pravomocný. Na místě se proti němu odvolal státní zástupce Richard Houdek.
Richard HOUDEK, státní zástupce:
V tom jeho čestném prohlášení bylo uvedeno, že není členem orgánů společnosti, na kterou byl prohlášen konkurz a tato skutečnost byla zcela evidentně nepravdivá.
Martin DRTINA:
Celý případ tak od začátku projedná Městský soud v Praze. Martin Drtina, Radiožurnál.
Václav Klaus: Změnu koalice na pražském magistrátě připravovali ODS a TOP 09 delší dobu předem
Jana GULDA, moderátorka:
Změnu koalice na pražském magistrátě připravovali podle prezidenta Václava Klause předsedové ODS a TOP 09 Petr Nečas a Karel Schwarzenberg delší dobu předem. Prezident to řekl ve 20 minutách Radiožurnálu.
Václav KLAUS, prezident České republiky:
Teď se mi zdá, že to byl dlouhodobější proces připravovaný lídry obou koaličních stran, tedy ODS a TOP 09. A že to, co se tady najednou pro nás překvapené odehrálo během pondělního odpoledne nebo večera, takže to my jsme byli pasivními, pasivními diváky a já nevím, jestli to tak má být, nejde o to, jestli prezident má být informován, to vůbec nenárokuji, ale, ale občané by nějakým způsobem informováni být měli a v tomto smyslu jsem musel pozdvihnout obočí nebo, chceteli, zamračit se.
Jana GULDA, moderátorka:
Reprízu rozhovoru s prezidentem Václavem Klausem si můžete na Radiožurnálu poslechnout 10 minut po půlnoci.
Slovenská premiérka Iveta Radičová už 6 hodin jedná se zástupci lékařských odborů
Jana GULDA, moderátorka:
Slovenská premiérka Iveta Radičová už 6 hodin jedná se zástupci lékařských odborů. Snaží se na poslední chvíli zabránit krizi ve zdravotnictví. Pokud se s lékaři do zítřka nedohodne, prezident vyzve vládu, aby vyhlásila nouzový stav. Jestli už jednání přinesla nějaký výsledek, se ptám našeho zpravodaje v Bratislavě Vojtěcha Bergera.
Vojtěch BERGER:
Dobrý večer. Jednání zatím žádný výsledek nepřineslo, skutečně už je to něco přes 6 hodin, jsou zástupci lékařských odborů a zástupci slovenské vlády zavření tady na úřadu a jednají o tom, jak vyřešit tuhle tu patovou situaci, že bude patová, tomu zatím nasvědčují i zákulisní informace, podle všeho se tady na jednání zatím povedlo vlastně uzavřít tři ze čtyř hlavních odborářských požadavků. Kromě toho čtvrtého posledního, a tím je zvýšení platů, tady se vláda s odboráři rozchází v tom, jak by se zvýšení platů mělo řešit a pokud můžeme věřit těm informacím, které zatím prosákly z jednacího sálu, tak to vypadá, že skutečně dnes k dohodě nedojde a že na Slovensku bude vyhlášený nouzový stav. Vojtěch Berger, Český rozhlas, Bratislava.
Až 100 tisíc Egypťanů volá po odchodu vládnoucí vojenské rady
Jana GULDA, moderátorka:
Týden protestů v Egyptě dnes vyvrcholil asi stotisícovou demonstrací na náměstí Tahrír v Káhiře. Protestující odmítli nového premiéra Kamála alGanzúrího, kterého jmenovala vojenská rada a požadovali odložení pondělních voleb.
Štěpán MACHÁČEK:
"Předejte okamžitě moc do rukou civilistů a teprve pak se můžou konat volby." Vzkázali demonstranti Nejvyšší vojenské radě. Protesty dnes výjimečně podpořil také Šejch alAzharu, považovaný za nejvyšší duchovní autoritu sunnitských muslimů. Distancovalo se od nich naopak nejsilnější politické uskupení Muslimské bratrstvo, které má nejlepší šance v nadcházejících volbách a nemá proto zájem na jejich odkladu. V Káhiře se konala také antidemonstrace, která naopak kroky vojenské rady podpořila. Před plánovanými pondělními volbami je tedy situace v Egyptě napjatá a Egypťané politicky rozdělení. Pro Radiožurnál z Káhiry Štěpán Macháček.
Sýrii vypršelo ultimátum Arabské ligy, násilí ale pokračuje dál
Jana GULDA, moderátorka:
Před 6 hodinami vypršelo Sýrii ultimátum požadující, aby povolila vstup zahraničních pozorovatelů do země. Damašek na lhůtu vyměřenou Ligou arabských států nezareagoval. Sdružení proto termín odsunulo na dnešní půlnoc. Pozorovatelská mise má přispět k ukončení krvavých represí vůči odpůrcům vlády. Její vyslání je částí plánu, který Arabská liga sepsala už počátkem listopadu.
Břetislav TUREČEK:
Sýrie na něj přistoupila, ochotná je ale přijmout maximálně 40 pozorovatelů a nikoli 500, jak prosazuje panarabská organizace. Ta hrozí, že pokud Damašek neustoupí, projedná o víkendu hospodářské sankce. Pátek přinesl další náznaky, že dění v Sýrii se od pokojných protestů přesouvá do podoby otevřené ozbrojené revolty. Syrské úřady oznámily zavraždění 10 příslušníků letectva protivládními ozbrojenci. Televize BBC zase v reportáži ukázala, jak si zběhové a další rebelové pašují do Sýrie zbraně ze sousedního Libanonu. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.
Po dlouhé nemoci zemřel český architekt Karel Hubáček
Jana GULDA, moderátorka:
Po dlouhé nemoci zemřel ve středu jeden z nejznámějších českých architektů Karel Hubáček. Jeho pravděpodobně nejznámějším realizovaným návrhem je televizní vysílač a hotel na Ještědu. Jak vznikl, připomněla teoretička architektury Eva Novotná.
Eva NOVOTNÁ, teoretička architektury:
Když se na Ještěd koukal a přemýšlel, jakým způsobem tedy věž řešit na takhle exponovaném místě, pak pokračování hory se mu zdálo jako dobré řešení.
Eva RAJLICHOVÁ:
Propojit vysílač s hotelem vyžadovalo i přijít na řadu nevšedních technických řešení.
Eva NOVOTNÁ, teoretička architektury:
Také ta stavba má několik vlastně patentů v sobě, jo, technologických.
Eva RAJLICHOVÁ:
Už v roce 1969 odměnila Mezinárodní unie architektů vysílač na Ještědu Paretovou cenou. Patří mezi naše národní kulturní památky a tuzemští odborníci ho vybrali jako stavbu 20. století. A úplně jednoduše řečeno kdykoliv jedete okolo Liberce podívat se na Ještěd korunovaný stříbřitou elegantní stavbou je radost pro oko. Eva Rajlichová, Radiožurnál.