Zprávy o šesté 25. července 2012
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Registr vozidel stále nefunguje
Jana GULDA, moderátorka:
Půl hodiny fungoval ráno registr vozidel, pak se opakovala situace z posledních dní, tedy že se přerušilo spojení s databází kradených aut a celý systém se zhroutil.
Petr MEDEK:
"Pokud nebude registr vozidel do pátku funkční, odstoupím," zopakoval ministr dopravy Pavel Dobeš ze strany LIDEM. Dodal ovšem jedno ale musí se prokázat, že chyba byla na straně jeho resortu.
Pavel DOBEŠ, ministr dopravy /LIDEM/:
Pokud ta zpráva bude taková, že pochybení bylo na připravenosti centrálního registru vozidel, vracím se zpátky k tomu, co jsem řekl, že dojde k osobní odpovědnosti z mé úrovni na úroveň ministra dopravy.
Petr MEDEK:
Ministerstvo svaluje vinu na policejní prezidium, které má databázi kradených aut na starosti. Ruce pryč od problémů dává i firma ATS Telcom Praha, která nový registr vytvořila. Obchodní ředitel společnosti Martin Tůma, že udělali všechno, co měli.
Martin TŮMA, obchodní ředitel společnosti ATS Telcom:
Nemám jediný oficiální dokument od ministerstva dopravy, který by mi jasně specifikoval, v čem jsme my něco nedodrželi. Petr Medek, Radiožurnál.
Na problémy centrálního registru vozidel začínají doplácet města a obce
Jana GULDA, moderátorka:
Na problémy centrálního registru vozidel začínají doplácet města a obce. Právě kvůli tomu s ministrem dopravy Pavlem Dobešem ze strany LIDEM právě v tuto chvíli schází předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. S čím za ministrem přišel, to ví reportér Jan Herget.
Jan HERGET:
Dobrý večer. Například v Kladně, kde je Dan Jiránek primátorem, museli pracovníci registru prodloužit úřední hodiny, a to samozřejmě znamená i větší výdaje. Podle Jiránka se můžou náklady na špatně fungující registr vyšplhat až na 600 tisíc měsíčně, což by v součtu podobně velkých měst dělalo několik desítek milionů korun. Dan Jiránek, se kterým jsem mluvil před začátkem té schůzky, také chce od ministra Dobeše slyšet, jestli má nějaký plán B pro případ, že by ty problémy trvaly stále dál. Z ministerstva dopravy Jan Herget, Radiožurnál.
Nečas: Gripeny jsou předražené, Česko může ukončit jejich pronájem
Jana GULDA, moderátorka:
Česko by už v budoucnu nemusely chránit Gripeny. Připustil to premiér Petr Nečas z ODS. Vládě vadí poslední nabídka švédského dodavatele.
Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Momentálně si nedovedu představit Armádu České republiky bez vlastních supersoniců, nicméně si dovedu představit, že to zrovna nemusí být Gripeny.
Květa MORAVCOVÁ:
Řekl premiér Petr Nečas z ODS s tím, že jeho stranický kolega a ministr obrany Alexandr Vondra bude do konce listopadu dál jednat se Švédy o pokračování pronájmu stíhaček. Zároveň bude ale chystat podklady pro případné otevřené výběrové řízení. Podle stínového ministra obrany Jana Hamáčka z ČSSD je ale na tendr pozdě. Kabinet chce prý jen vyjednat lepší cenu.
Jan HAMÁČEK, stínový ministr obrany /ČSSD/:
V případě, že by proběhlo výběrové řízení a byl zvolen jiný stroj, tak by se také piloti a pozemní personál nemuseli stihnout na ten nový stroj přeškolit.
Květa MORAVCOVÁ:
Gripeny by mělo Česko zaplatit za 2 roky. Desetiletý pronájem letounů přišel na více než 19,5 miliardy korun. Květa Moravcová, Radiožurnál.
Firma vymáhající pohledávky z MHD nevysoudila peníze na právníky
Jana GULDA, moderátorka:
Ústavní soud zamítl stížnost společnosti Grato. Ta vymáhá pohledávky za neplacené jízdné v ostravské MHD. Podle výroku soudu nemá společnost právo na náhradu nákladů za právníky. Černí pasažéři tak k pokutě nemusí platit navíc často i několikatisícové částky. Firma už podala téměř 400 obdobných ústavních stížností, zatím ale neuspěla. Podle soudkyně Ivany Janů společnost Grato využívala služeb advokáta jen proto, aby od lidí získala víc peněz. Náklady tak nelze považovat za potřebné.
Ivana JANŮ, soudkyně:
Ústavní soud podpořil obecné soudy v jeho názoru, co je podnikání a co není podnikání. A jestli teda podnikatel může tvořit zisk tímto způsobem, to znamená, zneužitím určitého institutu tak, aby vlastně ta procesní strana, která v tom sporu nebyla úspěšná, vlastně byla zásadním způsobem postižena mimo sankci, kterou stanoví zákony.
Generali musí vyplatit klienty BG Travel v plné výši, tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj
Jana GULDA, moderátorka:
Pojišťovna Generali musí stovkám klientů zkrachovalé cestovní kanceláře BG Travel vyplatit peníze za neuskutečněné zájezdy, a to v plné výši. Tvrdí to ministerstvo pro místní rozvoj. Pojišťovna přitom odškodnění odmítá vyplatit, protože prý cestovní kancelář neměla pojistku v dostatečné výši. Jak ale říká mluvčí ministerstva Jana Jabůrková, takové jednání je v rozporu se zákonem.
Jana JABŮRKOVÁ, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj:
Ministerstvo pro místní rozvoj se odkazuje na zákon, který upravuje podnikání v cestovním ruchu a podle toho zákona pojišťovna není oprávněna odmítnout pojistné plnění nebo snížit jeho výši, to znamená, že my se domníváme, že pojišťovna musí odškodnit zákazníky cestovní kanceláře v plné výši.
Jana GULDA, moderátorka:
Téma i pro Ozvěny dne, začínají hned po těchto zprávách, uslyšíte mimo jiné mluvčí společnosti Generali.
Záchranný fond eurozóny si možná bude moci neomezeně půjčovat od ECB
Jana GULDA, moderátorka:
Evropská centrální banka by mohla nasadit zatím největší zbraň v boji s dluhovou krizí. Mohla by totiž poskytnout bankovní licenci stálému záchrannému fondu eurozóny ESM. Ten by díky tomu mohl od banky dostat neomezené půjčky. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to naznačil člen vedení Evropské centrální banky Ewald Nowotny. Připustil ale, že se o této možnosti v bance zatím nediskutovalo.
Ondřej HOUSKA:
Záchranný fond by díky bankovní licenci získal prakticky neomezenou kapacitu. Od centrální banky by si totiž mohl půjčovat úplně stejně jako běžné banky v eurozóně. Jedním z problémů eurozóny je přitom v současnosti to, že trhy pochybují o dostatečné síle jejích záchranných fondů. Možnost udělení bankovní licence jednomu z nich zatím odmítalo Německo. V posledních dnech se ale dostaly na neudržitelně vysokou úroveň úroky ze španělských dluhopisů. Narůstá také nervozita ohledně situace Itálie. Ondřej Houska, Český rozhlas, Brusel.
OSN stáhla ze Sýrie polovinu své pozorovatelské mise, odjel i český důstojník
Jana GULDA, moderátorka:
Na severu Sýrie zuří zatím nejtěžší boje od začátku povstání. Turecko uzavřelo svoji 900 kilometrů dlouhou hranici s arabským sousedem. Vstup umožňuje pouze uprchlíkům, kteří se snaží dostat do bezpečí. OSN mezitím v Sýrii výrazně omezila svoji pozorovatelskou misi. Polovina z 3000 zahraničních vojáků už odjela ze země.
Břetislav TUREČEK:
Jak zjistil Český rozhlas, Sýrií už opustil i jeden ze tří českých důstojníků, kteří v misi od května působili. Zbývající dva Češi zůstávají na místě. Už od června ale zahraniční pozorovatelé stejně nevyjíždějí do terénu, protože se sami několikrát stali terčem útoků. Současný mandát mise OSN vyprší 20. srpna. Některé západní státy naznačují, že by tím mohla skončit celá neúspěšná mise. Nejtěžší boje teď zuří v Allepu na severu země. O druhé největší město Sýrie se bojuje už skoro týden. Podle opozice armáda k Allepu stahuje posily a nasadila i letectvo, aby z něj vytlačila povstalce. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.
Avizovaná stávka imigračních úředníků na londýnském letišti Heathrow nakonec nebude
Jana GULDA, moderátorka:
Avizovaná stávka imigračních úředníků na londýnském letišti Heathrow nakonec nebude. Byla přitom naplánovaná na zítřek, kdy bude na letišti podle očekávání nejživěji za celou jeho existenci. Jak se podařilo hrozbu stávky odvrátit, tak na to se ptám do Londýna našeho zpravodaje Jiřího Hoška.
Jiří HOŠEK:
Odborový svaz PCS tvrdí, že mu vláda ustoupila, v sektoru služeb v rámci ministerstva vnitra prý vznikne až 1100 nových pracovních míst, to ale kabinet Davida Camerona popírá. Vládu ale děsila představa chaosu na letišti Heathrow. Během nejrušnějšího předolympijského dne a tak je pravděpodobné, že udělala nějaký /nesrozumitelné/. To samé se ale dá říct taky o odborářích, kteří neměli veřejné mínění na své straně. Vláda navíc požádala na poslední chvíli nejvyšší soud o zákaz stávky kvůli procedurálnímu pochybení. Jiří Hošek, Český rozhlas, Londýn.
Tajemná žena po boku Kim Čonguna je jeho manželkou
Jana GULDA, moderátorka:
Mladý severokorejský vůdce Kim Čongun se oženil. Uvedla to tamní televize. Nešlo o oficiální oznámení sňatku, ale pouze o zprávu, že lídr KLDR s manželkou navštívil zábavní park. Podle agentur AP, která informaci přinesla, je to poprvé, co severokorejská státní média informovala o rodinném stavu svého vůdce.
Kateřina PROCHÁZKOVÁ:
Oznámení o sňatku mladého severokorejského Kim Čonguna přichází po více než čtrnáctidenních spekulacích. O tom, kdo je tajemná žena objevující se po jeho boku. Podle jihokorejské tajné služby může jít o bývalou zpěvačku Hjon Songwol. Severokorejská média se ale dosud o totožnosti ženy nikdy nezmínila. To, že mladý lídr představil mediím svou manželku, dokazuje, že chce jít ve šlépějích svého dědečka Kim Irsena. Ten se totiž na veřejnosti často objevoval se svou ženou a dětmi, na rozdíl od nedávno zesnulého Kim Čongila, který svůj soukromý život tajil. Kateřina Procházková, Český rozhlas, východní Asie.
Íránský režisér Kiarostamí přijíždí na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti
Jana GULDA, moderátorka:
Ceněný íránský filmař Abbás Kiarostamí bude dalším držitelem výroční ceny Asociace českých filmových klubů. Převezme ji dnes večer na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Režisér, který se mimo jiné může chlubit Zlatou palmou z Cannes za snímek Chuť třešní, si ocenění váží.
Abbás KIAROSTAMÍ:
Myslím, že v počátku mé kariéry mi chyběli diváci a díky těm oceněním, které jsem dostával, se povedlo pozornost publika přitáhnout. Před pár týdny jsem uklízel dům a objevil spoustu různých cen v krabičkách, tak jsem si připomněl, že jich vlastně mám docela hodně. V poslední době mám jen přání, aby byly malé, lehké a pohodlně se vešly do kufru.
Jana GULDA, moderátorka:
Ztělesněné zlo vstupuje dnes v noci také do českých kin. Hodinu před půlnocí se chystá v pražském BIU Oko česká premiéra filmu Temný rytíř povstal. Minutu po půlnoci pak novinka vstoupí také do dalších tuzemských kin. O nejnovějším snímku z batmanovské série se mluví hlavně v souvislosti s tragédií v americkém Denveru. Při české premiéře se žádné zákazy ani zvláštní opatření nechystají.