Zprávy o šesté 20. září 2012

20. září 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Evropská unie už zítra částečně nebo úplně zakáže vývoz tvrdého alkoholu z Česka

Jana GULDA, moderátorka:
Evropská unie už zítra částečně nebo úplně zakáže vývoz tvrdého alkoholu z Česka. Udělá to, pokud takový krok nepřijme sama česká vláda.

Ondřej HOUSKA:
Ostatní státy Unie mají podle zdrojů Českého rozhlasu z jedovatého českého alkoholu stále větší obavy. Komise očekávala, že česká vláda vývoz zakáže sama. Navrhovaný systém kolkování podle Bruselu nezajišťuje, že lihoviny neohrozí zdraví a životy lidí v dalších unijních státech. Mluvčí komise Frederick Vincent Českému rozhlasu řekl, že se zákaz vývozu zřejmě bude týkat i trhů mimo Unii. "Zákaz vývozu se bude vtahovat na státy Unie, ale jsme si jistí, že zároveň i na třetí země." Řekl Vincent. Komise proto chce, aby česká vláda ještě dnes částečně nebo úplně zakázala export tvrdého alkoholu. Ondřej Houska, Český rozhlas, Brusel.

O tom, jak se s požadavkem Evropské unie vypořádat, teď mimořádně jedná vláda

Jana GULDA, moderátorka:
O tom, jak se s požadavkem Evropské unie vypořádat, teď mimořádně jedná vláda. Původní varianta, že by k omezení vývozu mohlo dojít to týdne, se podle našich informací eurokomisařům nelíbí.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Buď my nebo Brusel, to je otázka, kterou ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger ohledně zákazu vývozu českého alkoholu řešil dnes po celý den. Po poslední debatě s českým velvyslancem v Bruselu Martinem Povejšilem to vypadá, že pro Česko bude lepší, když zákaz vyjde z naší strany.

Martin POVEJŠIL, velvyslanec ČR:
Možná i proto, že bychom to měli ve vlastních rukou, jak to ukončit.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Ve hře je ale podle Hegera i varianta, že rozhodnutí nechá vláda na Evropské komisi.

Martin POVEJŠIL, velvyslanec ČR:
Na druhou stranu v případě, že by vycházelo to nařízení z Bruselu, tak zase by byla menší možnost nějakých arbitráží z podniků, které budou mít ten vývoz přerušený.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Kabinet právě teď obě možnosti projednává. V případě, že se pro zákaz exportu českého alkoholu rozhodne, mohlo by opatření platit v řádu hodin. Bude stačit, když ke stávajícímu zákazu prodeje u nás ministr zdravotnictví doplní ještě větu o zákazu obchodování v zahraničí. Věra Masopustová, Radiožurnál.

Případný zákaz vývozu tvrdého alkoholu za hranice by tvrdě zasáhl i velké likérky

Jana GULDA, moderátorka:
Případný zákaz vývozu tvrdého alkoholu za hranice by tvrdě zasáhl i velké likérky, třeba světoznámou Karlovarskou Becherovku.

německý návštěvník Karlových Varů:
"Je to hloupost, Česká republika by především měla zjistit zdroj jedovatého alkoholu. A pokud dochází produkt přímo z továrny, je zkontrolovaný, tak nevidím důvod, proč ho nevyvážet. A zrovna Becherovka, ta je podle mě kvalitním likérem."

Andrea STROHMAIEROVÁ:
Říká německý návštěvník Karlových Varů. A podobně hovoří i někteří obyvatelé lázeňského města.

osoba:
Tak rozhodně Becherovka by to být neměla, protože je fakt, že to jsou zdroje, který rozhodně jsou čistý a nebude tam ten metyl.

Andrea STROHMAIEROVÁ:
Pokud opravdu Česká republika zakáže export alkoholu nebo nakonec samotný Brusel, dostaneme se do špatné situace. Potvrdil výrobní ředitel Becherovky Vladimír Darebník.

Vladimír DAREBNÍK, výrobní ředitel Becherovky:
Reputace našich výrobků v zahraničí bude velmi pošramocená a získat tuto reputaci zpátky bude trvat v řádu několika měsíců, neli let.

Andrea STROHMAIEROVÁ:
Pro Radiožurnál Andrea Strohmaierová, Karlovy Vary.

Nové kolky na lahvích tvrdého alkoholu budou viditelnější

Jana GULDA, moderátorka:
Nové kolky na lahvích tvrdého alkoholu budou viditelnější. Číselný kód bude červený a před ním bude nápis Nový. Vyhláška začne platit příští středu, kdy má ministr zdravotnictví zmírnit zákaz prodeje destilátů.

Květa MORAVCOVÁ:
Větším likérkám zavedení nových kolků nevadí. Nechtějí ale překolkovávat už dříve vyrobené lahve, které se teď nesmějí prodávat.

Pavel DVOŘÁČEK, šéf likérky Rudolf Jelínek:
Tyto kolky, ty nové, u firem, které prokáží, že jsou daňově prostě spolehlivé, tak by neměly na již vyrobenou a okolkovanou produkci znovu jakoby aplikovat, toto by stálo obrovské peníze.

Květa MORAVCOVÁ:
Řekl šéf likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček. Malé producenty by ale mohly nové kolky podle předsedy Sdružení výrobců lihovin Pavla Kučery ohrozit.

Pavel KUČERA, předseda Sdružení výrobců lihovin:
U těch malých výrobců, jestliže vyrobí 500 kusů něčeho a bude muset k tomu udělat protokol za 30 nebo 50 tisíc, tak je to výrazná zátěž.

Květa MORAVCOVÁ:
Podle některých ekonomů by proto stát měl snížit spotřební daň, aby se výroba nebezpečného alkoholu nevyplácela. Květa Moravcová, Radiožurnál.

Jedovatý metanol má v Česku už víc než dvě desítky obětí

Jana GULDA, moderátorka:
Jedovatý metanol má v Česku už víc než dvě desítky obětí. Několik desítek lidí je po otravě hospitalizovaných. Jedním z nich je v nemocnici v Havířově i 73letý důchodce Jaroslav. Jedovatý líh přitom koupil v kamenném obchodě a málem přišel o zrak.

Jaroslav:
Když už tady mluvím, tak bych chtěl poděkovat celýmu tomu personálu zdravotnímu za to, že mi ten život zachránili.

Andrea ČÁNOVÁ:
Říká rozechvělým hlasem 73letý Jaroslav. Vydal se do Českého Těšína, kde v jednom z obchůdků alkohol nakupoval.

Jaroslav:
Prostě jsem koupil líh, špatnej líh a udělal jsem si z toho rum. A ten rum jsem si dával do čaje v obchodě v Českým Těšíně, proto musel jít, že to měli někdy uskladnění, právě kolek tam nebyl.

Andrea ČÁNOVÁ:
Kolik to stálo?

Jaroslav:
120 korun. Ale ať si lidi fakt dávají bacha.

Andrea ČÁNOVÁ:
Stav dalších dvou pacientů v havířovské nemocnici je stále kritický. Pro Radiožurnál Andrea Čánová, Havířov.

Celní správa věděla o pančovaném alkoholu už před 2 lety

Jana GULDA, moderátorka:
Generální inspekce bezpečnostních sborů začala prověřovat informaci, podle které o pančovaném alkoholu v Česku věděla celní správa už před 2 lety. S tvrzením přišlo Sdružení výrobců lihovin. Celní správa to popírá.

Při bojích v oblasti syrského Damašku se zřítil další vojenský vrtulník

Jana GULDA, moderátorka:
Při bojích v oblasti syrského Damašku se zřítil další vojenský vrtulník. Povstalci hlásí, že ho sestřelili. Incident ale mohl mít rozsáhlé oběti mezi civilisty, protože helikoptéra měla ve vzduchu kolizi s dopravním letadlem. V něm cestovalo na 200 lidí.

Břetislav TUREČEK:
Zasažený vrtulník urazil svým rotorem ocasní plochu přistávající letounu syrských aerolinií. Tak incident popsala syrská vládní televize. Zatímco vojenský stroj se zřítil do města Dúmá, dopravní letoun s desítkami pasažérů prý bezpečně přistál na letišti v Damašku. Opoziční exulanti mezitím ohlásili další krvavý incident na severu země. Při náletu vládního letectva na město /nesrozumitelné/ byla podle těchto zpráv zasažena benzinová pumpa. Zahynulo přitom podle různých zpráv 30 až 50 lidí. Desítky dalších Syřanů výbuch a požár zranily. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Lékaři na Ostravsku bojují s epidemií úplavice

Jana GULDA, moderátorka:
Lékaři na Ostravsku bojují s epidemií úplavice. Příznaky už se objevily u víc než 30 lidí. Onemocněly přitom hlavně děti. Ohnisko epidemie je v ubytovně pro sociálně slabé v ostravské části Svinov. Odtud se nemoc rozšířila do dalších částí města i do nedalekého Bohumína.

Iva HAVLÍČKOVÁ:
Zákaz návštěv, toto oznámení visí na dveřích ubytovny, kde má infekční onemocnění ideální podhoubí.

Petra JANÍKOVÁ, sociální pracovnice Slezské diakonie:
Je původně pro 70 lidí zkolaudovaná, ale podle našich informací tam teda žije až 400 osob, včetně dětí, a ty podmínky tam jsou fakt katastrofální.

Iva HAVLÍČKOVÁ:
Tvrdí sociální pracovnice Slezské diakonie Petra Janíková. Úplavice přitom může být i nebezpečná, říká ostravský hygienik Radim Mudra.

Radim MUDRA, ostravský hygienik:
Ty akutní průjmy vlastně způsobují dehydrataci organismu, to znamená lidé, kteří by měli pocit, že to zvládnou v nějakém domácím léčení, tak ta léčba by nemusela být úspěšná.

Iva HAVLÍČKOVÁ:
Nejlepší prevencí je přitom dobrá hygiena. Pro Radiožurnál Iva Havlíčková, Ostrava.

Vysoké školy by mohly přijít o evropské peníze

Jana GULDA, moderátorka:
Vysoké školy by mohly přijít o evropské peníze. Miliardový projekt Krédo připravili úředníci ministerstva školství ještě zavedení Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Peníze mají školám zajistit kvalitu a připravit vize vysokoškolského vzdělávání do roku 2020. Projekt je ale podle právníků rizikový.

Klára BÍLÁ:
Úřad teď zvažuje dvě možnosti. Projekt zásadně přepracovat nebo zrušit. Jenže některé univerzity už začaly koncepci připravovat. Potvrdil Jakub Fischer, předseda Rady vysokých škol.

Jakub FISCHER, předseda Rady vysokých škol:
Teoreticky vysoké školství jako celek může přijít o částku blížící se jedné a půl miliardě korun.

Klára BÍLÁ:
Na rizika projektu upozorňovali už před měsícem i rektoři. Více Richard Hindls z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Richard HINDLS, Vysoká škola ekonomická v Praze:
Největší starost je v oblasti legislativy, protože vlastně se hovořilo o tom, že by to krédo bylo vypsáno jako takzvané jednací řízení bez uveřejnění, to znamená, ne výběrové řízení v tom největším slova smyslu.

Klára BÍLÁ:
Výtky k projektu měla i Evropská komise. Čerpání evropských peněz ve školském resortu dlouhodobě kritizuje i ČSSD. O projektu Krédo rozhodnou úředníci do několika týdnů. Klára Bílá, Radiožurnál.

Jaká jsou největší přání mladých lidí

Jana GULDA, moderátorka:
Jaká jsou největší přání mladých lidí, zajímalo dokumentaristu Jana Špátu. Tématu se věnoval dvakrát v 60. a taky na sklonku 80. let. Jeho dcera Olga Špátová na něj navázala, a to ve svém nejnovějším dokumentu, který jde právě dnes do kin.

Olga ŠPÁTOVÁ:
Já jsem věděla, že 20 let po revoluci je to vlastně první generace, která dospěla kompletně za svobody, že by bylo pěkný se toho chytit, protože bylo důležitý se toho chytit a udělat právě o nich film, protože je to po 40 letech komunismu poprvé, kdy jsme úplně svobodní.

autor: jve
Spustit audio