Zprávy o šesté 20. srpna 2012

20. srpen 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

V pražském dopravním podniku fungovala od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura

Jana GULDA, moderátorka:
V pražském dopravním podniku fungovala od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura. Řekl to ve 20 minutách Radiožurnálu advokát Václav Láska. Vyplývá to z jeho právní analýzy smluv. Zakázky podle něho nebyly jen předražené, ale celkově zmanipulované. Další audity podle něho nejsou nutné. Důležitý je zásah policie.

Václav LÁSKA, Transparency International:
Mám důkazy a doložil jsem do té analýzy, že tam působila organizovaná zločinecká skupina a aktivity takové skupiny musí odhalit policie, žádný auditor. Z mého pohledu není žádný prostor pro to, aby se dělaly v dopravním podniku nějaké velké forensní audity, nebo nechť se dělají, ale primární, co teď je, je práce orgánů činných v trestních řízení.

Jana GULDA, moderátorka:
Pověřená generální ředitelka dopravního podniku Magdalena Češková bude hostem Ozvěn dne hned po zprávách v 18 hodin.

Rathovu kauci pro propuštění z vazby stanovil soud na 14 milionů korun

Jana GULDA, moderátorka:
Na 14 milionů korun stanovil soud kauci, na kterou propustí Davida Ratha z vazby. Obhajoba přitom nabízela jen jeden milion, bývalý středočeský hejtman obviněný z přijetí sedmimilionového úplatku je v litoměřické vazební věznici už 3 měsíce.

Jiří VAŠEK, soudce:
Ta částka odráží závažnost trestné činnosti, která byla spáchána, a to nejen samotnou výši škody, ale v konkrétním případě i v jaké pozici obviněný se v té době nacházel.

Martin DRTINA:
Vysvětlil soudce Jiří Vašek, proč požaduje tak vysokou peněžní záruku. Překvapil tím nejen advokáty, ale trochu i samotného Ratha.

Adam ČERNÝ, advokát:
Neomdlel. Já si myslím, že ten David Rath, kterého znáte mediálně, už není úplně ten David Rath, který tady dneska byl v té soudní síni. Je to proces zkoušení. To je částka, která v podstatě byla úplně mimo jeho představy.

Martin DRTINA:
Říká Adam Černý. Jak on, tak i státní zástupce mají třídenní lhůtu na podání stížnosti.

Zdeněk ČERMÁK, žalobce:
Teoreticky, pokud by pan doktor Rath tu kauci složil v těch 14 milionech, tak potom samozřejmě by případně soud mohl nařídit zasedání i dříve, než toho 3. 9.

Martin DRTINA:
Uzavírá žalobce Zdeněk Čermák. V případě stížnosti kterékoliv ze stran bude o propuštění Ratha na svobodu rozhodovat středočeský krajský soud, který už jednou stejnou žádost zamítl. Martin Drtina, Radiožurnál.

V Česku padl absolutní teplotní rekord

Jana GULDA, moderátorka:
V Česku padl absolutní teplotní rekord. V Dobřichovicích u Prahy naměřili 40,4 stupně Celsia. Nejvyšší teplotu na našem území ze 27. července roku 1983 tak dnešek překonal o dvě desetiny stupně.

Petr MEDEK:
Teplotní rekordy přinesl tropický vzduch z Maroka a Pyrenejského poloostrova. Tabulky s nejvyššími teplotami přepisovaly po celé republice. Meteorologové před extrémním vedrem dopředu varovali. Možná i proto nebyla záchranka v terénu o moc víc než v jiné dny, potvrzuje třeba náměstek středočeské záchranné služby Petr Mach.

Petr MACH, náměstek středočeské záchranné služby:
Byl relativní klid, zdá se, že lidé si vzali rady k srdci.

Petr MEDEK:
Řada firem omezila provoz, někde šli zaměstnanci domů dřív, jinde je šéfové zásobovali vodou. V ocelárnách ArcelorMittal v Ostravě někteří dělníci popíjeli i nealkoholické pivo. No, a třeba vojáci Hradní stráže opustili svoje budky a službu strávili pochodováním po areálu Hradu. Petr Medek, Radiožurnál.

Vlna veder by měla vydržet minimálně do konce týdne

Jana GULDA, moderátorka:
Vlna veder, která dnes vrcholí v Česku, postupuje Evropou od západu k východu a ve větší části kontinentu, by měla vydržet minimálně do konce týdne. Proudění horkého a suchého vzduchu ze Sahary zvyšuje v mnoha zemích riziko velkých lesních požárů, nedostatku vody i špatné úrody. Příjemné ochlazení se nejspíš omezí pouze na jižní Anglii a severozápadní Evropu.

Jan PROKEŠ:
Teploty kolem 40 stupňů ve stínu překvapily nejen Česko. Už před nimi sousední Německo nebo Francii. V jižním Španělsku a v Itálii se počítá se extrémními vedry až do víkendu. V Římě by mělo být po celý týden kolem 35 stupňů Celsia a minimum srážek. Itálie se přitom už teď potýká s nejsušším létem za posledních 10 roků. V celé jižní Evropě roste hrozba dalších lesních požárů. S lokálními aktuálně zápasí například u chorvatského Šibeniku. I výnosy zásadních plodin, především kukuřice, budou letos globálně slabší než se čekalo na jaře. I v tom utvrzuje experty na zemědělství poslední evropská vlna veder. Jan Prokeš, Radiožurnál.

V Číně skončil proces století

Jana GULDA, moderátorka:
V Číně skončil proces století. Manželka kdysi vlivného politika Po Silaje dostala za vraždu britského podnikatele podmíněný trest smrti. Ku Kchajlaj se už v minulosti přiznala, že Neila Heywooda otrávila. Její manžel, ambiciózní politik, kvůli aféře přišel o všechny funkce a sám je vyšetřovaný.

Lubica BERGMANOVÁ:
Ku Kchajlaj verdikt v čínské televizi označila za spravedlivý. Oděna v černém kostýmu s bílou blůzkou mluvila bez emocí a dodala, že rozsudek plně odráží to, že justice respektuje zákony, realitu a hlavně lidský život. Kolik let doopravdy žena Po Silaje ve vězení nakonec stráví, ale zatím není jasné. Trest smrti s dvouletým odkladem jí může soud změnit na doživotí. Odsouzený navíc po několika letech strávených ve vězení může požádat o podmínečné propuštění. Otazník ale také visí nad někdejším vlivným politikem Po Silajem.

Olga LOMOVÁ, sinoložka:
Předpokládá se, že bude vyšetřován tedy po stranické linii, že bude nějakým způsobem postižen v rámci toho stranického aparátu.

Lubica BERGMANOVÁ:
Dodává sinoložka Olga Lomová. Lubica Bergmanová, Radiožurnál.

Barma zrušila cenzuru sdělovacích prostředků

Jana GULDA, moderátorka:
Barma dnes zrušila cenzuru sdělovacích prostředků. Končí tak zákaz publikovat citlivé informace, hlavně o politických a náboženských tématech. Po 38 letech tak padla v Barmě definitivně omezení, která média svazovala.

Jaromír MAREK:
Velký den pro všechny novináře v Barmě, velký den pro svobodu slova. Tak hodnotí zrušení cenzury barmské sdělovací prostředky. Omezení médií se postupně uvolňovala od loňského března, kdy moc v Barmě převzala civilní vláda. Asi tři stovky barmských novin a časopisů a 30 tisíc internetových serverů je ode dneška zcela svobodných. Cenzura platila v Barmě o 6. srpna roku 1964. Jaromír Marek, Radiožurnál.

Jižní Korea a USA zahájily každoroční vojenské cvičení, pozornost věnují hlavně počítačům

Jana GULDA, moderátorka:
Jižní Korea a Spojené státy spolu s dalšími sedmi zeměmi zahájily každoroční vojenské cvičení a jako každý rok se ozvala severní Korea, která akci označuje za provokaci a válečnou hrozbu.

Jitka MALÁ:
Manévry by mohly nést přívlastek virtuální, protože většina dění se odehraje jen na monitorech počítačů. Převážná část z 86 tisíc zúčastněných vojáků vůbec nevytáhne paty ze svých základen. Zatímco Spojené státy spolu s Jižní Koreou ujišťují, že jde pouze o rutinu obrannými cíli, Severokorejci manévry označují za předzvěst jaderné války. Akce potrvá až do konce srpna. Jitka Malá, Radiožurnál.

Tony Scott miloval adrenalin. Především ten filmový

Jana GULDA, moderátorka:
Filmový režisér Tony Scott spáchal sebevraždu. Proslavil se akčními snímky. Skočil z mostu v Los Angeles, nechal po sobě dopis na rozloučenou. Obsah ale policie nezveřejnila.

Vít POHANKA:
Top Gun a Policajt z Beverly Hills 2, to jsou asi nejznámější snímky Tonyho Scotta. Mladší bratr Ridleyho Scotta, režiséra legendárního Vetřelce, rád v akčních filmech využívá rychlý střih a digitální efekty. Pomohl proslavit Toma Cruise a často spolupracoval s Danzelem Washingtonem. V poslední době produkoval několik úspěšných filmů, včetně Prometha, kterého režíroval jeho bratr Ridley. Důvod sebevraždy Tonyho Scotta není známý. Do poslední chvíle pracoval a připravoval se mimo jiné jako producent pro vědeckofantastické drama s titulem /nesrozumitelné/. Vít Pohanka, Český rozhlas, Spojené státy.

Ministr školství Petr Fiala mění náměstky

Jana GULDA, moderátorka:
Ministr školství Petr Fiala mění náměstky. Přijal rezignaci od Ladislava Němce, který řídil regionální školství. Němec odchází z osobních důvodů. Ke konci srpna v úřadu končí také náměstek pro výzkum a vysoké školy Ivan Vilhelm, bývalý rektor Univerzity Karlovy.

Klára BÍLÁ:
Němcovým nástupcem se stává dosavadní ředitel odboru pro všeobecné vzdělávání Jindřich Frič. Od 1. září se agendy vysokých škol a výzkumu na úřadě ujme Tomáš Hruda, bývalý generální ředitel agentury CzechInvest, podílel se také na přípravách vznikajícího výzkumného centra CEITEC v Brně. Klára Bílá, Radiožurnál.

Horké počasí zvýšilo nebezpečí požárů

Jana GULDA, moderátorka:
Horké počasí zvýšilo nebezpečí požárů. Do večera budou hasiči dohašovat dva požáry lesa na okraji Plzně ve směru na Prahu. U Rochlova na Plzeňsku zkomplikovalo hořící pole železniční dopravu na lokální trati z Nýřan do Heřmanovy Hutě. Jeden spoj nejel vůbec, ostatní pak malou rychlostí. Také na Opavsku hasiči bojovali s hořícím lesem. Mezi Pustou Polomií a Budišovice se plameny rychle rozšířily od malého ohně, který někdo rozdělal v blízkosti porostu. Na místo dorazilo 8 jednotek z celého okolí.

Martin KNITL:
Viníci, kteří z místa utekli, možná z dálky pozorovali, jak se hasičům podařilo zabránit dalšímu šíření, proto není bilance 6 hektarů spáleného lesa se škodou kolem tří set tisíc korun tak hrozivá. A hlavně nikdo nebyl zraněný. Podle hasičů je tento požár jasným důkazem záludné kombinace sucha, vedra a větru. Dobrovolní záchranáři z Pusté Polomy zůstávají na místě pro jistotu až do rána. Pro Radiožurnál Martin Knitl, Opavsko.

autor: jve
Spustit audio