Zprávy o šesté 17. října 2012
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
České pomazánkové máslo možná přijde o svůj název
Jana GULDA, moderátorka:
České pomazánkové máslo může brzy zmizet z obchodů. Evropský soudní dvůr má zítra rozhodnout, jestli se tyto české potraviny musí přejmenovat. O co ve sporu mezi českým státem a Evropskou komisí jde, to už ví kolegyně Tereza Bartůňková.
Tereza BARTŮŇKOVÁ:
Podle norem Unie totiž máslo smí používat pouze výrobky, které mají nejméně 80 procent tuku, a to naše české pomazánkové máslo nemá. Unikátní produkt ze zakysané smetany a sušeného mléka má jen 30 procent tuku. Čeští výrobci poukazují na víc než 30letou tradici a také na to, že český spotřebitel si pomazánkové máslo s klasickým máslem neplete. Mlékárnám se také nelíbí, že na evropském trhu jsou jiné zahraniční výrobky nazvané máslem. S tím pravým máslem ale nemají nic společného. Některé státy si totiž vyjednaly výjimku. Tu ale Česko nemá. Pokud zítra rozsudek pro nás nedopadne dobře, budou zřejmě výrobci muset tento produkt přejmenovat, například na mléčnou pomazánku.
Jana GULDA, moderátorka:
Tolik Tereza Bartůňková. Děkujeme.
Policisté hledají Roberta Sedlaříka, který je distributorem Likérky Drak
Jana GULDA, moderátorka:
Policisté hledají Roberta Sedlaříka, který je distributorem Likérky Drak. Jejího majitele Pavla Čanigu drží v cele předběžného zadržení. Ve skladech ale našla Česká zemědělská a potravinářská inspekce mezi desítkami tisíc litrů alkoholu pouze jednu lahev, která obsahovala nebezpečné množství metanolu.
Petr SEHNOUTKA:
Státní úřady během dne nedokázaly upřesnit, kolik závadných lahví ve zlínském skladu našli. Policejní mluvčí uváděla 4 lahve, inspektoři ale odhalili smrtelné množství metanolu jen v jedné. A to v Tuzemáku o objemu necelého půl litru. V další jemné vodce objevili sice také metanol, ale v minimálním množství, které neohrožuje zdraví. To podle inspektorů ukazuje na pančovaný líh. Celkem zkontrolovali 10 vzorků. Dalších 10 mají v laboratoři. O případném obvinění Pavla Čanigy z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami policisté rozhodnou nejspíš zítra dopoledne. Petr Sehnoutka, Radiožurnál.
Pacient se speciálními pumpami místo srdce zemřel
Jana GULDA, moderátorka:
Selhání jater, to je příčina smrti 37letého Jakuba Halíka. Pacient pražského IKEMu přesto dokázal jako jediný na světě žít bez vlastního srdce celého půlroku. Doktoři mu ho museli vyjmout kvůli agresivnímu zhoubnému nádoru. Od konce srpna čekal na vhodný orgán od dárce, bohužel marně.
Lenka JANSOVÁ:
Ještě v srpnu by nikdo nevěřil tomu, že se pacient transplantace nedočká, cítil se dobře.
Jakub HALÍK:
Já si to v podstatě neuvědomuju, protože to fungování toho těla je úplně stejný, akorát že vám vlastně nebuší srdce.
Lenka JANSOVÁ:
Proč játra a ledviny selhaly, to zatím lékaři nevědí. Víc by měli říct výsledky mikroskopického vyšetření, kterou budou za tři týdny. Podle pacientova operatéra Jana Pirka ale nebyl problém v umělém srdci.
Jan PIRK, přednosta kardiologického centra IKEM:
Na pitvě se ukázalo, že ta čerpadla fungovala normálně, byla vhojená, nebyla tam žádná infekce.
Lenka JANSOVÁ:
Čerpadla, se kterým pacient půl roku žil, by podle kardiochirurgů mohla v budoucnu srdce nahradit. Lenka Jansová, Radiožurnál.
Ve Zlíně spadl strop s pěti dělníky
Jana GULDA, moderátorka:
V průmyslové zóně v části Zlína Příluky se dnes zřítil strop i s 5 dělníky. Všichni skončili v nemocnici a jeden z nich je na jednotce intenzivní péče. Na místě máme reportérku Věru Hotařovou.
Věra HOTAŘOVÁ:
Kromě dělníků v prostoru se stavby pohybovali i jiní lidé, a proto to místo prohledávala odpoledne skupina policistů se psy. Pod sutinami naštěstí nikdo nalezen nebyl a poté, co policisté se psy místo opustili, tak byly zahájeny odklízecí práce, protože je nutné zpřístupnit několik metrů vysoké nosníky, z nichž se strop zřítil. Aby statici mohli zjistit, zda byla dodržena skladba materiálu a vyšetřovatelé zase budou zjišťovat, zda nebyla při práci porušena pravidla bezpečnosti. Škoda zatím vyčíslena nebyla.
Jana GULDA, moderátorka:
Tolik naše kolegyně Věra Hotařová.
Zdravotní pojišťovny by si mohly samy určit výši vybíraného pojištění
Jana GULDA, moderátorka:
Zdravotní pojišťovny by si mohly samy určit výši vybíraného pojištění. Uvažuje o tom ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09, který se příští týden chystá vládě navrhnout desítky opatření pro zlepšení ekonomické situace VZP. Její problémy připustil i ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, podle kterého se musí změnit hospodaření pojišťovny a není možné do ní jen nalít další peníze.
Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/:
VZP je v deficitu, to znamená, nějaké řešení je samozřejmě nezbytné, kde bude stačit z úrovně ministerstva zdravotnictví nebo z úrovně vlády je spíš věcí materiálů pana ministra zdravotnictví, ale řešit deficit VZP ještě neznamená automaticky říkat, že se tam budou zvyšovat příjmy.
Kožený se skrývá kvůli finančním podvodům už roky na Bahamách
Jana GULDA, moderátorka:
Desetiletý trest potvrdil odvolací soud finančníkovi Viktoru Koženému. Spolu s Borisem Vostrým v 90. letech vytunelovali Harvardské investiční fondy. Vostrý má ve vězení strávit o rok méně. Oba podnikatelé ale žijí v zahraničí a všechny pokusy o jejich vydání do Česka zatím selhaly.
Radek HARTMAN, předseda senátu:
Uzavřel smlouvu o převodu cenných papírů ze společností ...
Martin DRTINA:
Přes 2 hodiny četl předseda senátu Radek Hartman seznam směnek a smluv, přes které obžalovaní vyvedli z fondu 14 miliard korun. I když na závěr oběma uložil nahradit škodu přes 10 miliard, šéf představenstva Holdingu v likvidaci Karel Staněk nepředpokládá, že by se peníze podařilo z Koženého dostat.
Karel STANĚK:
Uvidíme, co se bude dít dál, že jo, mám takový obavy, že s vymáháním těch částek budou problémy.
Martin DRTINA:
Potvrzuje to i Koženého advokát Martin Korbař, který chystá proti rozsudku dovolání.
Martin KORBAŘ:
Takže v současné situaci v podstatě se o to ani majetkově v České republice nemůže dotýkat.
Martin DRTINA:
Koženého finanční operace soudce označil za mimořádně rafinovaný podvod, který svým způsobem ovlivnil ekonomiku celého státu. Martin Drtina, Radiožurnál.
Posádky českých letadel nejspíš budou muset mít od listopadu víza do Ruska
Jana GULDA, moderátorka:
Vízový spor mezi Evropskou unií a Ruskem má další pokračování. Od listopadu bude Rusko nejspíš vyžadovat víza po pilotech a palubním personálu z 11 zemí Evropské unie, včetně České republiky. Podle informací Radiožurnálu tak chce Moskva tlačit na Brusel, aby zrušil víza pro část ruských úředníků.
Karolína REZKOVÁ:
České aerolinie vypravují z Čech do Ruska v průměru 9 letů denně. Jak říká mluvčí ČSA Hana Hejsková, aerolinky jsou na tuto možnost připraveny:
Hana HEJSKOVÁ, mluvčí ČSA:
České aerolinie se budou řídit všemi nezbytnými pravidly, především tak, aby minimalizovali dopad jakýchkoli opatření na svoje cestující.
Karolína REZKOVÁ:
Problém už od loňského září řeší i české ministerstvo zahraničí. Jak potvrdil jeho mluvčí Vít Kolář.
Vít KOLÁŘ, mluvčí ministerstva zahraničí:
My jsme se snažili, aby toto opatření mělo odkladný účinek, což se podařilo. I přes tento odklad byly ale čas od času víza od leteckých posádek na valné většině ruských letišť reálně vyžadována.
Karolína REZKOVÁ:
Evropská unie teď vyjednává s Ruskou federací dohodu o vízech, která má problematiku posádek civilních letadel řešit celkově. Karolína Rezková, Radiožurnál.
Vedení CERMATu je podle ministra školství Petra Fialy podezřelé ze špatného hospodaření
Jana GULDA, moderátorka:
Vedení CERMATu je podle ministra školství Petra Fialy podezřelé ze špatného hospodaření. Kontrola zjistila, že 13letá příprava státních maturit stála víc než jednu miliardu a 400 milionů korun. A odhalila taky porušení zákona o účetnictví. Vedoucí pracovníci Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání prý nepostupovali v souvislosti s přípravou státních maturit podle zákona o finanční kontrole. Závěry auditu dnes ministr Fiala představil senátorům ze školského výboru.
Velké průmyslové firmy se bouří kvůli zdražování elektřiny
Jana GULDA, moderátorka:
Velké průmyslové firmy se bouří kvůli zdražování elektřiny. Odmítají platit další miliardy na podporu obnovitelných zdrojů energie. V Ostravě se na tom shodli zástupci hlavních průmyslových svazů. V příštím roce by měli takto zaplatit přes 44 miliard korun. Například pro hutě nebo chemické provozy je to víc než polovina čistého ročního výdělku. Podle Jana Světlíka z ostravského holdingu Vítkovice je na tom Česko nejhůř v celé Evropě.
Jan SVĚTLÍK, ostravský holding Vítkovice:
Francouzský, německý průmyslový podnik má náklady 10 až 50krát nižší, než má dneska český podnik. Navíc 70 procent českého průmyslu vlastní zahraniční investoři a ti samozřejmě, pokud mají globální síť, jako že mají své fabriky hned vedle, tak samozřejmě přesunou tu výrobu, to rozpuštění toho českého průmyslu už vlastně probíhá, průmysl vyženeme z této republiky jenom jednou.
Pražský palác Lucerna patří švagrové bývalého prezidenta Dagmar Havlové
Jana GULDA, moderátorka:
Pražský palác Lucerna patří švagrové bývalého prezidenta Dagmar Havlové. Odvolací Vrchní soud v Praze dnes potvrdil, že je majitelkou celého objektu. Havlová tak půlku paláce koupila od společnosti Chemapol Reality v roce 1999 legálně. Spor se táhne 12 let.