Zprávy o šesté 12. července 2012

12. červenec 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Policejní prezident: Kvůli kauze CASA volal Kalousek i mně

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 volal kvůli vyšetřování kauzy letounů CASA i policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Lessy hovory s Kalouskem přiznal poslancům z bezpečnostního výboru. Ten se sešel mimořádně na žádost opozice.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Ministr financí Miroslav Kalousek měl policejnímu prezidentovi volat 4. července a to hned třikrát. První hovor se podle Lessyho týkal vyšetřování letounů CASA a zaznít měla tato slova.

Petr LESSY, policejní prezident:
Že v podstatě bude stíhání, nebude to trvat dlouho, takže to byl takový výrok, který tam padl. Já jsem to pochopil, že to bylo spíše na adresu lidí, který prošetřují kauzu CASA.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Kalousek pak měl Lessyho číslo vytočit ještě dvakrát a své výroky mírnit. Policejní prezident ministrova slova prý nechápal jako nátlak, ale považuje je za zvláštní. Opozice to ale vidí jinak a vyzvala premiéra, aby Kalouska odvolal.

Jeroným TEJC, poslanec /ČSSD/:
Jak se zachová premiér, my nevíme, ale pro mě je to skutečně vážné.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Říká šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Koaliční poslanci protestovali proti tomu, že na jednání výboru nebyl pozván Kalousek. Daniel Korte z TOP 09 to považuje za přinejmenším zvláštní souhru náhod.

Daniel KORTE, poslanec /TOP 09/:
To je jednostranné prohlášení jednoho policejního prezidenta. Já chci slyšet druhou stranu, abychom mohl posoudit, kde je pravda.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Kalousek přes média Lessyho vyzval, aby své výroky doložil. Martina Spěváčková, Radiožurnál.

Centrální registr vozidel ani dnes nefungoval bez problémů

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Centrální registr vozidel ani dnes nefungoval bez problémů. Ministerstvo dopravy už za chvíli, ve čtvrt na 7, oznámí, jestli se vrátí ke starému systému. Oživovat data po několika dnech by tak musely například i úřednice v Náchodě.

Iveta KŘEČKOVÁ:
Takže zadáme si nového provozovatele, chci ho vyhledat, neexistuje, přestože my tyhle ty data přebíráme z registru obyvatel.

Jiřina MUŽÍKOVÁ:
Od pondělí se Iveta Křečková za přepážkou náchodského odboru dopravy marně snaží zadat některá data a například přihlásit majitele vozidla. Nový registr vozidel funguje jen částečně, potvrzuje i vedoucí odboru Radka Kejzlarová.

Radka KEJZLAROVÁ, vedoucí odboru:
O schvalování technické způsobilosti se nedaří, ty dovozy se nedaří dělat.

Jiřina MUŽÍKOVÁ:
Během odpoledne přišla informace z ministerstva, že úředníci odboru dopravy se mají připravit na přechod do starého systému. Jenže to bude pro úředníky spousta práce navíc.

Radka KEJZLAROVÁ, vedoucí odboru:
Ten starý centrální registr vozidel přestal pracovat 29. června, takže my to tam budeme muset doplnit.

Jiřina MUŽÍKOVÁ:
Z Náchoda pro Radiožurnál Jiřina Mužíková.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
A na tiskové konferenci ministerstva dopravy, která začíná za pár minut, má Radiožurnál reportéra. Budeme vás hned informovat.

Kvůli problémům s registrem aut bude mnoho lidí žádat odškodnění

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Kvůli problémům s registrem aut bude mnoho lidí žádat odškodnění. Právníci proto doporučují připravit si všechny důkazy o finančních ztrátách kvůli čekání. Je prý možné využít i svědecké výpovědi.

Květa MORAVCOVÁ:
Šanci získat své peníze zpět máte hlavně tehdy, pokud držíte v rukou doklad o zaplacení třeba stornopoplatků. Kvůli odložené, anebo později nastoupené dovolené.

Dagmar RAUPACHOVÁ, právnička:
Potvrzení tady o zaplacení těch stornopoplatků může být velice dobrým prokázáním té vzniklé škody.

Květa MORAVCOVÁ:
Řekla Radiožurnálu právnička Dagmar Raupachová s tím, že pomoci může i obyčejný lístek s pořadovým číslem.

Dagmar RAUPACHOVÁ, právnička:
Některé důkazy mohou být jednoznačné, jiné zase podpůrné, ale v tom celku potom, když se to hodnotí, tak to může být výhra.

Květa MORAVCOVÁ:
Využít dokonce můžete i výpovědi lidí, kteří na registru čekali s vámi. Žádost podejte na ministerstvo dopravy písemně a předejte popis toho, co se na registru v době nefunkčního systému dělo. Květa Moravcová, Radiožurnál.

Petr Kušníř dostal 7,5 roku

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Sedm a půl roku vězení, to je trest za přijímání úplatku pro Petra Kušnierze, bývalého ředitele Úřadu regionální rady SEverozápad, která rozděluje evropské dotace.

Dagmar CESTROVÁ:
Ústecký krajský soud dnes udělil sedmi lidem obviněným z machinací kolem evropských dotací přísnější tresty, než žádal státní zástupce. Rozsudek se týkal tří žádostí o evropské dotace.

Kamila ELZNICOVÁ, předsedkyně senátu krajského soudu:
Trestní právo se nesestavilo před branou regionální rady, ani před postavením úředníka, jako byl inženýr Kušnierz.

Dagmar CESTROVÁ:
Vysvětlila předsedkyně senátu krajského soudu Kamila Elznicová.

Kamila ELZNICOVÁ, předsedkyně senátu krajského soudu:
Z odposlechů jednoznačně vyplynuly minimálně další dva případy.

Dagmar CESTROVÁ:
A případ pomohl policii odkrýt jeden z odsouzených. Nejprve poslal peníze, pak se rozhodl na korupci poukázat. Soud ho potrestal mírněji. Dostal podmínku, ale ne peněžitý trest, jako všichni ostatní. Pro Radiožurnál Dagmar Cestrová, Ústí na Labem.

Tragická smrt ostravského soudce Miloslava Studničky stále není objasněna

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tragická smrt ostravského soudce Miloslava Studničky stále není objasněna. Vyšetřovatelé čekají na výsledky expertíz. Ve hře tak zůstávají tři verze sebevražda, nešťastná náhoda i vražda, kterou ale policisté považují za nejméně pravděpodobnou. Mezitím vychází najevo nová fakta, která opravují obraz muže žijícího s dvacítkou psů. Český rozhlas zjistil, že soudce chov tak velké smečky kříženců jezevčíků rozhodně neplánoval. Všechno začalo, když před mrazem zachránil opuštěnou fenu, která později porodila štěňata.

Hana HOLMANOVÁ:
Byl to opravdu strašně hodný člověk a komu mohl, tomu pomohl. Žádný blázen to nebyl.

Andrea ČÁNOVÁ:
To je svědectví Hany Holmanové, prodavačky z vratimovského obchodu, kde soudce dlouhé roky nakupoval. A jednou o Vánocích tam objevil psa, kterého jeho páníček opustil. Soudce ho vzal domů ke svým dvěma mazlíčkům.

Hana HOLMANOVÁ:
Byla to fenka, ona byla, čekala mladé, a tím to vzniklo, že vlastně se mu narodili štěňátka, že, a měl ještě aj pejska, no, tak ono už to potom šlo a on neměl to srdce, aby je prostě zlikvidoval.

Andrea ČÁNOVÁ:
Kvůli svému přesvědčení nechtěl soudce nechat psy kastrovat nebo utratit. S veterinářem se domluvil, že mu tento týden dá pro feny antikoncepci. Pro Radiožurnál Andrea Čánová, Ostrava.

Cestou na Mont Blanc zemřelo devět horolezců, pohltila je lavina

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Devět obětí je po pádu laviny v oblasti nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Mezi oběťmi jsou většinou cizinci. Žádní Češi tam ale nejsou.

Jan ŠMÍD:
Podle předpovědi počasí neexistovalo zvýšené nebezpečí pádu lavin, není proto vyloučeno, že lavinu mohla vyvolat samotná skupina 21 horolezců. Mezi oběťmi na lidských životech jsou 2 Němci, 2 Švýcaři, 2 Španělé a také zřejmě několik Britů. Podle informací našeho zastupitelského úřadu v Paříži mezi nimi nejsou Češi. Lavina smetla horolezce kolem půl 6 ráno na úpatí Mont Maudit ve výšce 4500 metrů nad mořem. Záchranáři intenzivně pátrají po dalších 4 pohřešovaných, na místo dorazil odpoledne i ministra vnitra Manuel Valls. Nebezpečí lavin je v této oblasti značné. Před 4 lety zahynulo nedalek odtud 8 horolezců. Z Francie pro Radiožurnál Jan Šmíd.

Ostrahu londýnské olympiády narychlo posílí další vojáci

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Británie musí do ostrahy olympijských sportovišť nasadit další vojáky. Podle ministryně vnitra Theresy Mayové vláda nemůže slevit z bezpečnostních standardů této megaakce. Londýn reaguje na selhání agentury, která nestihne vycvičit a prověřit dostatek strážných.

Jiří HOŠEK:
"Po řadu měsíců jsem spolu s ministrem obrany a dalšími členy kabinetu sledovala plnění závazků ze strany G4S. Po konzultaci s organizačním výborem her a samotnou agenturou jsme se teď rozhodli povolat k zajištění bezpečnosti olympiády další vojáky. Uvedla na půdě dolní sněmovny Theresa Mayová. Ministerstvo obrany musí v šibeničně krátké době vymyslet, kde příslušníky ozbrojených sil vezme. Rozkaz podle všeho dostanou i vojáci, kteří se právě vrátili z afghánské mise a nedobrovolně si tak prodlouží odloučení od rodin. "Hry začínají za dva týdny a nejdůležitější věcí je zajistit jejich bezpečnost." Podpořila povolání dodatečných Tessa Jowellová z opoziční Labour Party. Ta jinak aféru kolem G4S považuje za velkou blamáž. Jiří Hošek, Český rozhlas, Londýn.

Před půl stoletím vstoupila poprvé na koncertě britská skupina Rolling Stones

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Před půl stoletím vstoupila poprvé na koncertě britská skupina Rolling Stones. Do londýnského klubu Marquee přišla na tehdy neznámou kapelu víc než stovka lidí.

Pavel POLÁK:
Tady se začala psát slavná historie rockové kapely, která do Česka přijela hned pětkrát. Stoni přijeli v srpnu v roce 1990 na pozvánku prezidenta Václava Havla. A takový na něj udělali dojem.

Václav HAVEL:
Já, když jsem se s nimi setkal na Pražském hradě, tak jsem zjistil, že to jsou docela normální fajn kluci, kteří mají rádi muziku.

Pavel POLÁK:
Na svém prvním koncertu v londýnském klubu Marquee si každý ze Stones vydělal 5 liber. Nikdo z nich tehdy netušil, že tahle kapela bude existovat i v 21. století. Pavel Polák, Radiožurnál.

autor: tet
Spustit audio