Zprávy o šesté 11. ledna 2011

11. leden 2011
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled zpráv

Jana GULDA, moderátorka:
Podle České lékařské komory by peníze na zvýšení platů doktorů byly, pokud by zmizela korupce.

osoba:
Kdo nepodporuje protestující lékaře, ten podporuje korupci v českém zdravotnictví.

Jana GULDA, moderátorka:
Výběr policejního prezidenta pokračuje. Pochybnosti mají vyjasnit právníci.

osoba:
To poslední, co potřebujeme, tak jsou například námitky vůči zákonnosti celého tohoto kroku.

Jana GULDA, moderátorka:
Nebezpečný dioxin v Německu poprvé zjistili i ve vepřovém mase.

redaktorka:
Ke zjištění jedovatého dioxinu došlo dříve, než se maso dostalo na trh, přesto je pravděpodobné, že dojde i k dalším nálezům.

Jana GULDA, moderátorka:
A počasí, zítra bude oblačno s deštěm a teplotami do 6 stupňů Celsia. Dobrý večer u zpráv přeje Jana Gulda.

Akci Děkujeme odcházíme začali nespokojení lékaři spojovat s tématem korupce

Jana GULDA, moderátorka:
Akci Děkujeme odcházíme začali nespokojení lékaři spojovat s tématem korupce. Kdo podle nich protesty doktorů nepodporuje, schvaluje korupci v našem zdravotnictví.

Václava VAŘEKOVÁ:
Úspory zdravotních pojišťoven, vysoké ceny léků a efektivnější investiční politika. To jsou podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka oblasti, kde ministerstvo zdravotnictví může peníze chybějící na platy lékařů.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Ty 3 miliardy na platy lékařů jsou přibližně jedno procento peněz, které protékají českým zdravotnictvím, leží na ústech zdravotních pojišťoven, leží v lécích předražených.

Václava VAŘEKOVÁ:
Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák se ale proti Kubkovým slovům ohradil s tím, že i když podle něj nemocniční lékaři protestují oprávněně, neznamená to, že ten, kdo s nimi nesouhlasí, schvaluje korupci.

Václav ŠMATLÁK, předseda Sdružení praktických lékařů:
To, že někdo, kdo nepodporuje akci a musím říci, že jsou to velice slušní lidé, profesoři, známí, prostě také se vyjádřili s tím, že tyto prostředky nemohou podpořit, to přece neznamená, že podporují korupci ve zdravotnictví.

Václava VAŘEKOVÁ:
Protikorupční strategii ve zdravotnictví ministerstvo připravuje, zveřejnit ji chce příští týden. Václava Vařeková, Radiožurnál.

Ohlášený odchod lékařů neohrozí akutní péči v Praze

Jana GULDA, moderátorka:
Ohlášený odchod lékařů neohrozí akutní péči v Praze. Takový je výsledek jednání ministra zdravotnictví s primátorem Prahy a šéfy nemocnic. Dohodli se na operativním plánu, jak si vzájemně vypomoci v případě, že v některé nemocnici budou po 1. březnu určití specialisté chybět.

Jan HERGET:
V Praze dává výpověď 10,5 procenta lékařů. Po dnešku je jasné, že pokud skutečně odejdou, akutní péči to neohrozí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger potvrdil, že nemocnice jsou na případné potíže připraveny.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví:
Pokud některá oddělení vypadnou, tak se nacházejí kapacity, které tu péči, byť v té míře redukované na tu akutní převezmou.

Jan HERGET:
Praha bude zřejmě postrádat neurology a anesteziology. Nejvíc výpovědí evidují nemocnice Bulovka a Krč. Někde se přejde na prázdninový provoz, což podle Bohuslava Svobody znamená odkládání plánovaných operací.

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/:
Problém je na úrovni péče plánované, tam se jistě termíny budou prodlužovat.

Jan HERGET:
Část péče také převezmou ambulantní lékaři. Jan Herget, Radiožurnál.

Výběr policejního prezidenta pokračuje

Jana GULDA, moderátorka:
Výběrové řízení na policejního prezidenta přezkoumají legislativci z úřadu vlády a ministerstva vnitra. Ti by měli posoudit, zda soutěž odpovídá služebnímu zákonu a nebude proto v budoucnosti soudně napadnutelná. Shodli se na tom předseda vlády Petr Nečas s ministrem vnitra Radkem Johnem. Domluvili se i na tom, že jednání o výběru policejního prezidenta nekončí a pokračovat bude i samotné výběrové řízení.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Výhrady, obavy a námitky ke způsobu výběru policejního prezidenta, to bylo ze strany premiéra Petra Nečase to, s čím dnes seznámil ministra vnitra Radka Johna. A co konkrétně předseda vlády požaduje.

Petr NEČAS, premiér, předseda vlády /ODS/:
Musí mít jistotu toho, že celý proces probíhá v souladu se zákonem, že celý proces není pouze formalitou. Za třetí, že tam nejsou politické tlaky, aniž od kohokoliv.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Pokud tyto tři věci nebudou splněny, premiér výběr komise nepotvrdí. Jak všechno dopadne, bychom se měli, jak řekl ministr vnitra Radek John, mohli dozvědět už zítra po jednání vlády.

Radek JOHN, ministr vnitra /Věci veřejné/:
Legislativci zítra dají své resumé a další jednání budou pokračovat.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Kdy začne desetičlenná komise na výběru policejního prezidenta pracovat, se ještě neví. Oba politici se shodli, že přednost má kvalita, nikoliv rychlost. Věra Masopustová, Radiožurnál.

Česká obchodní inspekce zintenzivní počty kontrol benzinových stanic

Jana GULDA, moderátorka:
Česká obchodní inspekce zintenzivní počty kontrol benzinových stanic. Zároveň bude moci využívat služeb mobilní laboratoře, která přímo na místě zjistí kvalitu kontrolované nafty nebo benzinu. Podle Jana Štěpánka pověřeného řízením České obchodní inspekce budou moci také kontroloři ihned zakázat prodej nekvalitních pohonných hmot a následně zahájit správní řízení.

Jan ŠTĚPÁNEK, Česká obchodní inspekce:
V případě, že zjistíme, že ta pohonná hmota je nekvalitní, my na místě zakážeme prodej a tudíž nemůže být poškozován motor, zdraví ovzduší. Samozřejmě dál běží správní řízení, provozovatel té benzinové pumpy nebo prodejce dostane pokutu ve správním řízení.

Jana GULDA, moderátorka:
Inspekce také bude moci zveřejňovat seznamy nepoctivých obchodníků, prvních 60 pokutovaných benzinových stanic z loňského roku je už na webu České obchodní inspekce.

Hlavní akcionář Sazky ČSTV by měl nalézt odvahu pro radikální změnu svého vedení

Jana GULDA, moderátorka:
Hlavní akcionář Sazky, Český svaz tělesné výchovy, by měl nalézt odvahu pro radikální změnu svého vedení. ČSTV k tomu před zítřejší mimořádnou schůzí výkonného výboru vyzval ministr školství Josef Dobeš.

Josef DOBEŠ, ministr školství:
Já jsem velice znepokojený pasivitou klíčového akcionáře a Sazky ČSTV, které drží 68 procent akcií.

Martin DRTINA:
Podle Dobeše je vztah Sazky s akcionáři opačný než má být. Sportovní svazy dělají to, co jim nařídí vedení společnosti, přitom v boji o Sazku jde o čas. Její největší věřitel Radovan Vítek drží už téměř jednu a půl miliardu korun pohledávek po splatnosti. Pokud nedostane zaplaceno do příštího pondělí, je rozhodnutí poslat Sazku do insolvence. Takový scénář by podle ministra školství znamenal definitivní krok českého sportu do propasti. Martin Drtina, Radiožurnál.

Soud vydal mezinárodní zatykač na katarského prince

Jana GULDA, moderátorka:
Pražský městský soud vydal mezinárodní zatykač na katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, kterého Obvodní soud pro Prahu 2 před 6 lety nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení, a to i přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 tamní prokurátor princovo stíhání zastavil, v Česku ale stíhání pokračuje. Odvolacímu senátu se ale dosud nepodařilo Sánímu doručit soudní usnesení a předvolání. Jednání proto už bylo několikrát odročeno.

Dioxinový skandál v Německu se rozrůstá

Jana GULDA, moderátorka:
Dioxinový skandál v Německu se rozrůstá. Dolnosaské úřady dnes oznámily, že jedovatou sloučeninu laboratoře odhalily i ve vepřovém mase. Stovky prasat z postižené farmy byly okamžitě usmrceny a spáleny.

Klára STEJSKALOVÁ:
Podle expertů bylo jen otázku času, kdy se jedovatý dioxin objeví vedle vajec a kuřecího masa také ve vepřovém. "Odhalili jsme nadlimitní koncentraci rakovinotvorné látky v jedné prasečí výkrmně. V další byla koncentrace sloučeni na limitní hranici." K nálezu došlo dříve, než se maso dostalo na trh. Snažil se dolnosaský ministr Ripke uklidnit spotřebitele. Ti se ale nyní hromadně vrhli na nákup biopotravin, chovatelé začali sčítat první finanční ztráty. O náhradu škody chtějí žádat firmu, která svým kontaminovaným krmivem za celým skandálem stojí. Klára Stejskalová, Český rozhlas, Berlín.

Tuniské nepokoje

Jana GULDA, moderátorka:
Noční rabování a odstřelovači ve městě Kasserine na západě Tuniska si vyžádaly další lidské životy. Úřady přiznaly zatím jen 20 obětí, ale odbory a humanitární organizace mluví už o nejméně 35 mrtvých. Příčinou nepokojů je hlavně vysoká nezaměstnanost. Mezi obyvatelstvem se ale šíří už i nespokojenost s autoritářským režimem, který dosud tvrdě potlačoval jakékoliv známky disentu.

Ondřej BOUDA:
Doktoři v jedné z regionálních nemocnic, kterou zahltili zranění po střetech s pořádkovými silami, vyhlásili v úterý hodinovou stávku na protest proti policejní brutalitě. Demonstrovalo se i v hlavním městě, kde policie rozehnala umělce. Podle svých slov chtěli pokojně vyjádřit nesouhlas s vládním postupem, když policie některé z nich brutálně zbila a další pozatýkala. Studenti, kterým vláda zavřela školy, volají po dalších protestech a organizují se přes sociální sítě na Internetu. Někteří z nich dávají svou beznaděj najevo sebevraždami. Několik studentů se upálilo a zatím poslední, pátý, se zabil elektrickým proudem. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

Katastrofální záplavy v australském státě Queensland mají na kontě už 20 mrtvých

Jana GULDA, moderátorka:
Katastrofální záplavy v australském státě Queensland mají na kontě už 20 mrtvých. Povodňová vlna se teď valí na třetí největší australské město Brisbane. Policie už nařídila evakuaci obyvatel centra dvoumilionového města a rozdala lidem pytle s pískem. Přímo z Brisbane se hlásí naše spolupracovnice Tereza Schejbalová.

Tereza SCHEJBALOVÁ:
Centrum města, které tvoří hlavně administrativní budovy, se pomalu vylidňuje a lidé se hlavně snaží dostat do svých domovů, ale povodně ohrožují i předměstí Brisbane a na seznamu, který vydal australský meteorologický úřad, je už 84, které mohou velkou vodu očekávat, což by se mohlo týkat až sta tisíc obyvatel a vzhledem k povodňové vlně, která včera v noci zastihla město /nesrozumitelné/ a zanechala po sobě deset mrtvých, bere situaci místní vláda velmi vážně a snaží se na čtvrtek, kdyby měla hladina dosáhnout maxima, co nejlépe připravit.

Odemykání komory s korunovačními klenoty si vyzkoušelo sedm držitelů klíčů

Jana GULDA, moderátorka:
Držitelé klíčů ke korunovačním klenotům dnes vstoupili do přísně střežené Korunní komory svatovítské katedrály a vyzkoušeli, jak odemykat trezor. Jednotlivé klíče ke dveřím do Komory i k samotnému trezoru hlídá 7 nejvyšších představitelů českého státu a katolické církve.

Michaela VETEŠKOVÁ:
Trezor s klenoty se otevírá každých 5 let, kdy se ve Vladislavském sále pořádá výstava korunovačních klenotů. Dnes to bylo výjimečně, protože si Rada Svatovítské katedrály měla u příležitosti svého prvního setkání vyzkoušet, jak postupovat při tomto otevírání českého národního pokladu. Rada vznikla loni v květnu, když český stát uzavřel s katolickou církví dohodu o společné správě katedrály a ukončili tak 18 let trvající soudní spory o vlastnictví chrámu. Michaela Vetešková, Radiožurnál.

autor: jve
Spustit audio