Zprávy o šesté 1. listopadu 2010

1. listopad 2010
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled zpráv

Jana GULDA, moderátorka:
Ředitel Národního parku Šumava končí ve funkci. František Krejčí dal po dohodě s vedením ministerstva životního prostředí sám výpověď.

osoba:
Nechci být překážkou v prosazování nový dohody mezi regionem a ministerstvem životního prostředí v dalších měsících na Šumavě.

Jana GULDA, moderátorka:
Odvolaný ředitel Národního technického muzea a jeho náměstek připravili tuto instituci o 6 milionů korun. Potvrdila to kontrola.

osoba:
Je připraveno podání trestního oznámení na pana Horymíra Kubíčka a pana inženýra Bouska za porušování povinnosti při správě cizího majetku. A dále je připraveno ukončení pracovního poměru s Horymírem Kubíčkem v jakékoliv pozici. A dosud mu bylo umožněno tam pracovat tak, jak nám ukládá nabídková povinnost ve funkci redaktora.

Jana GULDA, moderátorka:
Amerika se připravuje na volby do Kongresu. 24 hodin před nimi výrazně vedou republikáni.

redaktor:
Hlavní volební den sice ještě nepřišel, ale velká část voličů už teď využívá možnost hlasovat předčasně.

Jana GULDA, moderátorka:
A počasí, zítra bude oblačno s teplotami do 15 stupňů, na horách 9. Dobrý podvečer u zpráv přeje Jana Gulda.

Ředitel Národního parku Šumava končí ve funkci

Jana GULDA, moderátorka:
Ministr životního prostředí Pavel Drobil přijal rezignaci ředitele šumavského národního parku Františka Krejčího. Na jeho místo vypíše ministerstvo výběrové řízení tak, aby nový ředitel nastoupil od 1. ledna.

Lucie HUSÁROVÁ:
Podle ministerstva i odcházejícího ředitele souvisí rezignace s jednáním resortu o nové koncepci národního parku. František Krejčí prý nechce být překážkou prosazování dohody mezi regionem a ministerstvem. Záměr sepsání a schválení samostatného zákona o Národním parku Šumava nevidí Krejčí příliš reálně.

František KREJČÍ, odcházející ředitel šumavského národního parku:
Je to dobrý záměr, ale ta doba, už jsem tady v tom prostředí hlavního regionu, obecně i v prostředí vlastně České republiky, kdy my jsme asi trošku jiná ekonomika a trošku jiný veřejný mínění, než například Francie, Itálie nebo Německo, tak proto jsem trošku skeptičtější v těhle věcech.

Lucie HUSÁROVÁ:
Na post ředitele šumavského národního parku nastoupil Krejčí v roce 2007 v době, kdy byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. Reakce na jeho odchod jsou různé. Obce jeho rezignaci vítají, ekologové mají za to, že k ní byl ředitel donucen. Lucie Husárová, Radiožurnál.

Během necelých 2 let přišlo Národní technické muzeum přibližně o 6 milionů korun

Jana GULDA, moderátorka:
Během necelých 2 let přišlo Národní technické muzeum přibližně o 6 milionů korun. Prokázal to dnes zveřejněný audit ministerstva kultury. Muzeum je jeho příspěvkovou organizací. Kontrola tak potvrdila důvody, proč šéf resortu kultury Jiří Besser odvolal ředitele Horymíra Kubíčka a zadal v muzeu audit prováděný mimo jiné také organizací Transparency International.

Michaela VETEŠKOVÁ:
Vedoucí právní poradny Petr Jansa na základě této kontroly konstatoval, že se někdejší ředitel Kubíček i jeho náměstek Rambousek chovali v Národním technickém muzeu jako feudálové.

Petr JANSA, vedoucí právní poradny:
Nerespektuje rozpočet, motivuje zaměstnance nad rámec jejich platů různými pokoutnými způsoby.

Michaela VETEŠKOVÁ:
Ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka odvolal s okamžitou platností ministr kultury Jiří Besser 19. srpna. Uvedl, že důvodem jsou závažná pochybení v hospodaření.

Jiří BESSER, ministr kultury:
Je připraveno podání trestního oznámení a za porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Michaela VETEŠKOVÁ:
Odvolaný ředitel Kubíček zatím odmítl výsledek auditu komentovat do doby, než ho bude mít v ruce. Už dříve ale uvedl, že jde o nepravdivá tvrzení. Michaela Vetešková, Radiožurnál.

Státní maturitu by mělo zvládnout na první pokus alespoň 80 procent studentů

Jana GULDA, moderátorka:
Státní maturitu by mělo na jaře příštího roku zvládnout na první pokus alespoň 80 procent studentů. Odhaduje to ministerstvo školství. Vychází přitom z generální zkoušky, kde byla úspěšnost méně než 70procentní.

Václava VAŘEKOVÁ:
Zhruba polovina z těch, kteří se rozhodli skládat maturitu z matematiky, ji neudělali. V češtině, která byla povinná, neuspěla pětina studentů. Z cizích jazyků měli maturanti největší problémy s němčinou. Takové jsou závěry generální zkoušky. Podle ministra školství Josefa Dobeše ale studenti za sebou nemají poctivou přípravu, která je čeká před maturitou naostro.

Josef DOBEŠ, ministr školství:
Tragédie by to byla, kdyby studenti a učitelé přistoupili k ostré verzi stejně jako ke generálce.

Václava VAŘEKOVÁ:
Místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt nevidí problém ve zkoušce samotné, ale ve znalostech studentů.

Alfréd DYTRT, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií:
Jestliže o 48 procent v té lehčí části neuspěje, tak to není fiasko státních maturit, ale je to fiasko těch maturantů, popřípadě fiasko těch základních škol.

Václava VAŘEKOVÁ:
Kritikem státních maturit je prezident Václav Klaus. Podle něj by mělo takové zkoušce předcházet postupné sjednocování školství.

Václav KLAUS, prezident České republiky:
Totální liberalizace našeho školství byla také chyba, to, aby zmizely osnovy a zmizela určitá jednota státní maturity je stavění domu od střechy.

Václava VAŘEKOVÁ:
Václava Vařeková, Radiožurnál.

Mezi Ruskem a Japonskem vypukla ostrá hádka kvůli návštěvě ruského prezidenta

Jana GULDA, moderátorka:
Mezi Ruskem a Japonskem vypukla ostrá hádka kvůli návštěvě ruského prezidenta na Kurilských ostrovech. O toto území na Dálném východě se obě země dohadují už od konce 2. světové války. Japonsko proti návštěvě ruského prezidenta vzneslo oficiální protest. Ruská diplomacie ale označuje reakci Tokia za nepřijatelnou.

Lenka KABRHELOVÁ:
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov povolal k rozhovoru japonského velvyslance v Moskvě. Šéf ruské diplomacie japonský protest odmítá. Dmitrij Medveděv podle něj navštívil výsostné ruské území, na což má podle Moskvy plné právo. Rusko má pod kontrolou Jižní Kurily už od konce 2. světové války. Japonsko ale považuje čtyři nejjižnější ostrovy, včetně Kunašíru, který navštívil Dmitrij Medveděv, za své území. Pro obě strany jde o citlivé téma. Kvůli nevyřešenému sporu Rusko a Japonsko dosud nepodepsaly mírovou smlouvu a de facto jsou tak ve válečném stavu. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Moskva.

Amerika se připravuje na volby do Kongresu

Jana GULDA, moderátorka:
Američtí republikáni se těší na odvetu. Po prohraných prezidentských volbách v roce 2008 jim průzkumy přikládají velké naděje na vítězství v zítřejších kongresových volbách. Z Miami na Floridě se hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Vít POHANKA:
Hezký podvečer. Zítra budou Američané volit celou Sněmovnu reprezentantů, třetinu Senátu a 36 z celkových 50 guvernérů jednotlivých států. Všechny průzkumy zatím napovídají tomu, že se Američané do značné míry odvrátí od demokratů a prezidenta Obamy, do kterého vkládala před 2 lety většina Američanů obrovské naděje, které nenaplňuje podle jejich představ, tedy představ většiny Američanů, tím se také zřejmě vysvětluje, proč vyznívají průzkumy veřejného mínění tak výrazně pro republikánsky a právě Florida přitom může být jedním z mála míst, kde se bude určovat příští podoba Kongresu a vlastně i celkové politické klima ve Washingtonu a potažmo ve Spojených státech, proto se hlásím a i zítra a pozítří budu hlásit odsud. Zatím je to vše. Vít Pohanka, Český rozhlas, Miami.

Jen se zimní výbavou můžeme ode dneška na některé silnice v Česku

Jana GULDA, moderátorka:
Jen se zimní výbavou můžeme ode dneška na některé silnice v Česku. 1. listopadem totiž začala platit značka zimní výbava. Zimní pneumatiky, anebo sněhové řetězy jsou tedy nutné například na 30 místech v Královéhradeckém kraji nebo na dálnici D 1 v úseku mezi Mirošovicemi a Kývalkou. Právě D 1 je jedinou dálnicí, kde se značka zimní výbava letos objeví.

Martin PAŘÍZEK:
Značky ale budou i v okolí dálnice na Vysočině, potvrzuje to Oldřich Dušátko z tamní krajské Správy a údržby silnic.

Oldřich DUŠÁTKO, Správa a údržba silnic, Vysočina:
Hlavním důvodem je to, že by auta sjížděly mimo dálnici a na letních gumách by nám jezdily po našich silnicích, to pro nás není akceptovatelný, protože ta dopravní zácpa při zhoršení počasí by vznikla u nás a měli bychom obtížnou zimní údržbu.

Martin PAŘÍZEK:
Nejvíc oblastí, kam je ode dneška vjezd bez potřebné zimní výbavy, tedy zimních pneumatik, anebo řetězů, zakázán jen na horách.

Josef PAVEL, krajská dopravní policie v Královéhradeckém kraji:
Máme zejména v oblasti Krkonoš, Orlických hor, kde jsou i známá turistická střediska.

Martin PAŘÍZEK:
Říká za krajskou dopravní policii v Královéhradeckém kraji Josef Pavel. V případě, že řidič nebude mít předepsanou výbavu, hrozí mu pokuta až dva a půl tisíce ve správním řízení a odebrání jednoho trestného bodu. Martin Pařízek, Radiožurnál.

Začalo hlavní líčení s prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem

Jana GULDA, moderátorka:
Čtením obžaloby a výslechy začalo hlavní líčení s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem. Žalobce ho viní z toho, že měl využívat nepřiměřeně luxusní byty placené ze státního rozpočtu. Za to mu hrozí v případě odsouzení až 5 let vězení nebo peněžitý trest.

Martin DRTINA:
František Dohnal obviněný odmítl a celou kauzu považuje za politickou. Před soudem se hájil tím, že sám o bytech nerozhodoval, že je pro něho vybírali úředníci z Nejvyššího kontrolního úřadu. Třeba, že NKÚ za nájem v Dohnalově bytu platil měsíčně částku 76 tisíc korun, ve srovnání s bydlením jiných ústavních činitelů je to prý cena odpovídající, poukazuje na to Dohnalův advokát Václav Vlk.

Václav VLK, advokát Františka Dohnala:
Prostě bylo to zajištěno v souladu se zákonem tak, jak to má být, řádná rozpočtová kapitola, zcela přiměřené bydlení.

Martin DRTINA:
Rozsudek by mohl být vynesen už na příštím jednání 13. prosince. Pro Františka Dohnala to ale není jediný případ. Je vyšetřován i kvůli zpronevěře, zneužití pravomoci veřejného činitele a také čelí kárné žalobě. Martin Drtina, Radiožurnál.

6. ročník projektu Příběhy bezpráví

Jana GULDA, moderátorka:
Žáci základních a středních škol se ode dneška mohou dozvědět více o období totality. Začal 6. ročník projektu Příběhy bezpráví. Pořádá ho společnost Člověk v tísni. Podle ředitele projektu Karla Strachoty se toho děti v hodinách dějepisu o naší nedávné minulosti příliš nedozví.

Karel STRACHOTA, ředitel projektu Příběhy bezpráví:
Nejviditelnější aktivitou toho projektu je takzvaný Měsíc filmů na školách, to je vždycky celý listopad a v průběhu listopadu probíhají na školách projekce vybraných dokumentárních filmů, které se právě věnují období socialistického Československa a bezprostředně po těch projekcích následuje beseda s hostem a tím hostem zpravidla bývá pamětník, člověk, který má osobní zkušenost bezprávím toho režimu, jsou to političtí vězni nebo lidé jinak persekuováni.

Zpravodajství a komentáře Českého rozhlasu vám nabízíme i v textové a obrazové podobě – na našem webu zpravy.rozhlas.cz. Zvukové záznamy zpráv si můžete poslechnout nebo stáhnout z našeho audioarchivu. Přepisy Zpráv o šesté a Ozvěn dne po 18. hodině si můžete přečíst v archivu publicistiky.

autor: jve
Spustit audio