Zkáza Dejvického divadla? „Už přesluhujeme,“ říká Martin Myšička o novém seriálu

6. červenec 2018

Kdysi slavnému Dejvickému divadlu hrozí zánik. Nezískalo grant na svou činnost a teď se o sebe musí postarat samo… Právě tak začíná šestidílný komediální seriál s názvem Zkáza Dejvického divadla, v němž oblíbení dejvičtí herci hrají sami sebe. Premiéru bude mít v roce 2019.

„Už delší dobu si uvědomujeme, že přesluhujeme,“ shrnuje v rozhovoru s Janem Pokorným umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička, když vysvětluje, kde se vzal nápad na nový seriál. 

„Říká se, že divadlo funguje deset let, pak musí přijít rozklad nebo změna. A my fungujeme už dvacet let,“ dodává. „Od začátku bojujeme, abychom neokorali, abychom se nerozpadli.“

Hrát sám sebe je oříšek

Seriál Zkáza Dejvického divadla diváky vezme na různá místa: na zkoušky, do reálných hereckých šaten, na hřbitov, na pražský magistrát, ale i do Stromovky, kde Jaroslav Plesl a Václav Neužil špehují Marthu Issovou. 

Dejvické divadlo má nového uměleckého šéfa. „Doufám, že nezblbnu,“ říká Martin Myšička

Martin Myšička

Mohl se stát vědcem, ale dal přednost herectví. Od nového roku je Martin Myšička i uměleckým ředitelem Dejvického divadla.

„Hrát sám sebe je oříšek. Na jednu stranu je to výhoda: ať udělám cokoliv, pořád jsem to já. Na druhou stranu, má-li to být zábavné a zajímavé, musí tam být určité posunutí. Tohle je komediální seriál, je tedy třeba zvětšit určitý atribut. A někdy je těžké najít míru.“

Václav Neužil například prohlásil, že herci v novém seriálu nehrají ani tak sebe, jako si spíš na sebe hrají. „Máme chytré herce. Jedním z rysů našeho divadla je, že si herci o tom, co hrají, něco myslí,“ dodává Martin Myšička.

autoři: Jan Pokorný , als
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.