SERIÁL

4) „Jste jen děti!“ Symbolem sametové revoluce v Turnově se stala multikára

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Multikára (ilustrační snímek)

V Turnově měla sametová revoluce zajímavý symbol: multikáru, která se před radnicí proměnila v improvizovanou tribunu. Na demonstracích z ní mluvili zakladatelé tamního Občanského fóra. To mimochodem vzniklo hned třetí den po 17. listopadu, a to jako první mimopražské.

„Před listopadem tu existovala soukromá hospoda, kde se scházela vybraná názorová společnost, bylo to na bzučák. O politice se tam diskutovalo už dávno. Jeden náš kamarád se v Praze doslechl o akci na Národní třídě. Hned 18. listopadu tady bylo na náměstí asi pět lidí, ale přibývali další a další,“ vzpomíná Daniela Weissová, někdejší zakladatelka Občanského fóra v Turnově.

Lidé demonstrovali, přestože se báli vojenského zásahu Sovětů. „V Turnově byla velmi silná raketová základna, osm tisíc vojáků,“ připomíná Milan Brunclík starší, někdejší mluvčí OF v Turnově.

„Vy jste jen děti“

Turnovské Občanské fórum vzniklo hned poté, co se vrátil jejich kamarád 19. listopadu z pražského Činoherního klubu, kde vzniklo pražské Občanské fórum. Daniela se svými kolegy pak téměř každý den mluvila k davu na náměstí, a to z multikáry, kterou jim půjčily Technické služby.

Na 27. listopadu připravovali generální stávku. „Vystoupil na ní tajemník KSČ, pan inženýr Černík, s podobnou rétorikou, jakou jsme slýchávali: Vy jste děti, nemáte šajna, o čem velký svět je, ale nebojte, my to zvládnem!“ popisuje.

Symbolem listopadových demonstrací roku 1989 v Turnově se stala multikára, která se proměnila v improvizovanou tribunu

Lidé požadovali okamžité odstoupení vedení komunistické turnovské radnice. „Byla to až kafkovská historka. Volal pan předseda, ať konečně naklusám k němu. Vytáhl pistoli, položil ji a řekl: Já nemůžu odstoupit, jak si řeknete. Já musím tuhle pistoli odevzdat ministru vnitra.“

Jako slepí k houslím

Někdejší tajemnice turnovské radnice Jana Maierová trvala na tom, aby ji Občanské fórum odvolalo. Chodila také na demonstrace a navíc jednala s Občanským fórem, aby měla vůbec nějaké informace.

„Přišli jsme k tomu jako slepí k houslím. Okresní výbor partaje nás, vedoucí funkcionáře města, označil za ty, kteří situaci zavinili!“ vzpomíná Maierová, která funkci tajemnice předala kandidátovi Občanského fóra v lednu 1990.

Odebírat podcast

Související