Získání vhodného zaměstnání a dobrá kvalifikace
Získat práci není v dnešní době není úplně jednoduché. Jedním z předpokladů, že budete při hledání zaměstnání úspěšný, je dobrá kvalifikace. Andrea Říhová o tom mluvila s Miroslavem Hofírkem, specialistou na personální poradenství.
Hofírko: Každý by měl nabídnout především kvalifikaci, to znamená vědomosti, znalosti, dovednost. Je to oblast, ve které dochází k řadě posunů, protože před osmi lety byla hlavní kvalifikací znalost jazyka, zejména angličtiny a němčiny. Při rozšiřování jazykových možností absolventů, dokonce i ze základních škol, pak tyto předpoklady už nestačí. Je potřeba mít další kvalifikaci, řemeslo, odborné vzdělání. Cizí jazyky se berou jako samozřejmost, absolventem již získanou.
Jak jsou důležité osobnostní předpoklady, o jakého člověka se jedná?
Hofírko: Pro moudrého zaměstnavatele jsou stejně důležité jako kvalifikace a slušnost je její součástí. Dobré osobnostní předpoklady jsou nutné k budování pracovního týmu. Nesmí chybět ani u vysoce kvalifikovaného, chytrého a pracovitého člověka. To by mohlo rozvrátit pracovní skupinu, popudit zaměstnavatele a i klienty, na nichž je firma závislá.
Uchazeči o zaměstnání často procházejí konkursem s více koly. Jak by se měli při výběru prezentovat?
Hofírko: Důležité je získat maximum informací nejen o společnosti, ale i o konkrétních lidech, se kterými budu v prvním kontaktu. Člověk výběrově oblečený podle časopisu mnohdy neuspěje u výběrového řízení, protože šéf, který ho přijímá, proklamuje neformální kulturu na pracovišti a také se tak chová. Naproti tomu existují firmy konzervativní, které takový styl, chování i oblečení vyžadují. Nutná je reprezentace sebe sama. Uchazeč by měl být připraven na to, že může být požádán, aby sám sebe přiblížil nejenom jako odborník na určitou profesi, ale i jako člověka. Předávané informace by měly být věrohodné a pravdivé. Lidé často nadhodnocují své znalosti, odbornost, nebo se podceňují. Tím se jejich šance na trhu práce zmenšují.