Zemřela Věra Bílá. V Bílém domě zpívala Billu Clintonovi, vyprodala i slavnou pařížskou Olympii

12. březen 2019

Ve věku 64 let zemřela zpěvačka Věra Bílá. Radiožurnálu to potvrdil její bratr Ladislav Giňa. Zpívala romsky, česky i slovensky a plánovala svůj velký comeback - na koncertní turné po Česku měla vyrazit tento týden.

„V pondělí 11. března k nám byla v nočních hodinách přivezena 64letá pacientka na urgentní příjem. Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela,“ řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Podle serveru Romea.cz byl příčinou zpěvaččiny smrti infarkt.

Olympie i Bílý dům

Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Před lety vyprodala i pařížskou Olympii a v Bílém domě zpívala americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

Uznávána romská zpěvačka později propadla hraní na automatech, kvůli podlomenému zdraví koncertovala výjimečně.

Snahu zpěvačky o návrat na pódia loni zmapoval i dokument Ostravského studia České televize. Režisér David Vondráček ve snímku Poslední naděje Věry Bílé po dva roky zachycoval zpěvaččiny životní peripetie poté, co opustila kapelu Kale, zadlužila se a zemřel jí syn i manžel. Zpěvačka přesto stále věřila, že se jí podaří znovu nastartovat hudební kariéru.

Tento pátek se měla vrátit na pódium, kde měl odstartovat její comeback, a to koncertem s Janem Bendigem a Milanem Krokou. Nedávno společně natočili hudební klip s názvem „MEK SOM ADAJ“.

autoři: ČTK , mkk
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.