Zemřela Naďa Urbánková. „Závidět může člověk jen život,“ říkala o boji s rakovinou
Ve věku 83 let zemřela zpěvačka a herečka Naďa Urbánková. Svou kariréru odstartovala v roce 1959 v Laterně magice. První filmovou roli si zahrála ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Pak už její sláva stoupala v Divadle Semafor i v kapele Country Beat Jiřího Brabce. Stala se jednou z nejoblíbenějších českých zpěvaček. Získala také pětkrát po sobě Zlatého slavíka.
Naďa Urbánková se narodila v Podkrkonoší a umělecké vlohy se u ní projevily velmi brzy.
„Všude jsme chodili pěšky. Jezdil nám tam jen jeden motoráček. A já jsem od malička, opravdu od malička zpívala. Pořád, pořád, pořád. Kam jsem šla, tam jsem zpívala. Říkali mi: ,Holka, ty budeš slavíček‘.“
Čtěte také
A nepřeháněli. V letech 1972 až 1976 Naďa Urbánková obsadila první místo v anketě Zlatý slavík.
Deset let v Divadle Semafor
„Country Beat Jiřího Brabce nám signalizuje, že na jevišti přivítáme zpěvačku, která ve Zlatém slavíku získala trofej nejvyšší, Naďu Urbánkovou!“ vítal na podiu zpěvačku Miloslav Šimek.
Zúročila tak 10 let prožitých v Divadle Semafor. Nejslavnější písní Nadi Urbánkové v tomto angažmá bylo blues s výmluvným názvem: Závidím.
Anglický originál přinesl Nadě Urbánkové na desce František Ringo Čech. Při premiéře si zpěvačka vůbec nebyla jistá, jestli to bude úspěch.
Závidět se může jen život
„Když jsem dozpívala, bylo ticho. A mně hlavou šlo: Prokristapána, to bylo hrozný. Pak se strhl obrovský potlesk,“ vzpomínala Naďa Urbánková.
Čtěte také
Text napsal Jiří Grossmann v den, kdy se dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou leukémií. Boj s jinou zhoubnou nemocí prožila o 40 let později i Naďa Urbánková. A když jsem se zase uzdravila, pochopila jsem, že člověk by neměl závidět nic. Jediný, co může závidět, je život.
Naďa Urbánková zažila úspěchy v muzikálech a zahrála si i v několika filmech, třeba oscarových Ostře sledovaných vlacích nebo chalupářské komedii na samotě u lesa.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka