Zemanovy výroky nás uráží. Jeruzalém se týká milionů Arabů, míní Palestinci

8. říjen 2013

Přestože Miloš Zeman během několikadenní návštěvy Izraele nevstoupí na palestinská území a s nikým z palestinské reprezentace se nesetká, sledují Palestinci jeho cestu velmi pozorně. Čekají, jestli český prezident znovu vysloví kontroverzní návrhy o přestěhování ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, za které sklízel od Palestinců v posledních dnech ostrou kritiku.

V kanceláři tiskového odboru Organizace pro osvobození Palestiny v Rámalláhu mě vítá palestinský křesťan Xavier Abú Íd. Moji otázku na výroky českého prezidenta očekával.

„My je samozřejmě odmítáme, podle nás jsou urážející. Jeruzalém, to není jen palestinská otázka. Jeruzalém se totiž týká milionů Arabů, ať už jsou to muslimové nebo křesťané," naznačuje Abú Íd rozsah problémů, které mohou výroky Miloše Zemana přinést.

Palestinci budou teď kroky českého prezidenta bedlivě sledovat. Podle Abú Ída se bojí toho, že by český prezident mohl během cesty do Izraele zajít i do východního Jeruzaléma.

„Pokud pan Zeman udrží svou návštěvu v hranicích Izraele tak, jak je uznalo celé mezinárodní společenství, nebudeme mít nic proti tomu. Samozřejmě, pokud se pokusí legitimizovat izraelskou okupaci návštěvou východního Jeruzaléma, bude to znovu velký problém," říká Abú Íd s tím, že když česká strana palestinské úřady nijak nekontaktovala, nepočítají s návštěvou českého prezidenta na palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma.

„Česká republika je v tom, koho bude podporovat, svobodná. A my jí nehodláme říkat: nepodporujte Izrael. Tady je ale problém, že návštěvou východního Jeruzaléma vlastně legitimizuje porušení mezinárodního práva," vysvětluje palestinský postoj Abú Íd.

Návštěva Miloše Zemana v Izraeli. Na snímku český prezident a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Ani na dřívější výroky Miloše Zemana Palestinci nezapomínají: „Miloš Zeman přirovnal náš národní symbol k Hitlerovi, když řekl, že Jásir Arafát je jako Hitler. To bylo jedno z nejurážlivějších stanovisek, jaké jsme kdy slyšeli," ujišťuje mě mediální zástupce Organizace pro osvobození Palestiny Xavier Abú Íd.

Zemanova prohlášení Palestinci pochopitelně vnímají jako oficiální postoj České republiky. „Například české ministerstvo zahraničí se nás snaží přesvědčit o tom, že slova Miloše Zemana jsou jeho osobním stanoviskem, ale on je přece hlavou státu. Je to prezident České republiky," dodává na rozloučenou Abú Íd a přátelsky mi podává ruku.

Miloš Zeman v úřadu prezidenta republiky - názory české veřejnosti
autor: mac
Spustit audio