ZÁZRAKY MEDICÍNY: Šest let si dopisovaly, pak se směly potkat. Musíme dárce i obdarované chránit, říká primář

27. září 2017

Šest let si dopisovali, nesměli znát svoje jména a museli strpět cenzuru. Teprve potom jim lékaři dovolili schůzku. A to všechno kvůli krvi, kterou si mezi sebou předali. Míříme do Plzně, kde před čtvrt stoletím vznikl Národní registr dárců kostní dřeně. Za dobu své existence lidé z databáze zachránili stovky životů a mezi nimi i dvanáctiletou Kateřinu. Ovšem když rodiče zjistili, že onemocněla leukémií, bylo jí šestnáct měsíců. Po letech se výjimečně dozvěděla, kdo ji daroval kostní dřeň. Byla to Ivana Oblištilová.

„Psala jsem dopisy do registru, prošly cenzurou, dokonce jednou tam začernili i název našeho města. První dopis jsem poslala přesně v den, kdy odešla moje kostní dřeň. Pár dopisů jsme si pak vyměnili a takhle to trvalo šest let,“ říká učitelka hudby a matka dvou dětí Ivana Oblištilová.

Sedíme s jejím manželem v plzeňském bytě a naproti nim jsou rodiče Kateřiny, kteří přijeli z Opavy. Není to poprvé. Už pár let spolu jezdí i na společné dovolené. „Jednou nám přišla fotka Kačenky. To bylo super, začali jsme věřit, že se asi seznámíme, že by se ten příběh mohl ubírat jiným směrem,“ říká Jan Oblištil.

Obvykle je totiž příběh dárce a obdarovaného zcela anonymní. „Transplantace má řadu úskalí, nemusí vždy dopadnout dobře a dárce je třeba chránit," říká primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra. „Může se stát, že se pacientovi nemoc vrátí, že se štěp nechytne. A bude třeba oslovit dárce znova. My musíme zaručit, že na ně nebude vyvíjený žádný nátlak. Kdyby se znali a dárce nemohl nebo nechtěl podruhé darovat dřeň, tak by byl pod tlakem. To nesmíme připustit.“

Stejně tak by ale mohl mít výčitky svědomí dárce, a to v případě, že by příjemce dřeně přes všechnu snahu zemřel. V případě Kateřiny ale lékaři usoudili, že je vyléčená a setkání dovolili.

Pavel Jindra

Národní registr dárců kostní dřeně má aktuálně v databázi 75 tisíc dárců, což jsou lidé ve věku od osmnácti do pětatřiceti let. Registr je nestátní organizace, kterou financuje Nadace pro transplantaci kostní dřeně.

„Dnes dokážeme najít dárce pro každého. Ale pro výsledek je ideální ten nejlepší dárce. Takže si vybíráme, šijeme ho pacientovi rovnou na míru,“ říká předseda správní rady nadace a primář Jindra.

Loni se podařilo v plzeňském Národním registru při Fakultní nemocnici v Plzni najít registru najít 44 takzvaně nejlepších dárců, z toho 28 transplantací podstoupili pacienti v Česku.

Spustit audio