Zahraniční tisk o bezpečnostním opatření na pařížském letišti

3. listopad 2006
Čteme ze zahraničního tisku , Čteme ze zahraničního tisku

Více než 70 zaměstnanců pařížského letiště Charles de Gaulle nesmí pracovat v bezpečnostních zónách letiště. Důvodem je podle francouzských úřadů jejich muslimská víra, kvůli které prý představují riziko pro cestující. Toto včerejší rozhodnutí samozřejmě nezůstalo bez odezvy v evropských denících.

Britský The Independent upozorňuje, že jednání francouzských úřadů může zavánět diskriminací. "Na to poukazují i letištní odbory, které si stěžují, že hlavním faktorem při rozhodování úřadů bylo náboženské vyznání. S výjimkou dvou mužů byli všichni odvolaní zaměstnanci muslimové. Několik z nich už proto správu letiště zažalovalo," pokračuje deník.

"Francouzské úřady se brání, že hlavním vodítkem pro rozhodování prý pro ně bylo spojení s radikálním islámem. Pokud ale nechtějí prozradit konkrétní důvody pro výpovědi, může to vyvolat otázky a také problémy. Pařížské letiště totiž zaměstnává bezmála pětinu lidí muslimského vyznání, kteří žijí v problémových severních příměstských oblastí," konstatuje Independent.

Německý Spiegel k tomu napsal: "Francouzský nacionalistický politik Phillipe de Villiers na jaře ve své knize "Mešita z Roissy" (jak se letišti Charlese de Gaulla ironicky říká) kritizoval islamizaci Francie a zmiňoval také velký podíl muslimů, kteří na letišti pracují. Tehdy byl označen za extremistického, paranoidního a xenofobního. Jak se ovšem zdá, některé myšlenky z jeho knihy teď francouzské úřady uvádějí do praxe," myslí si Spiegel.

Právě před deseti lety začala vysílat katarská televizní stanice al-Džazíra. Televize mnohými oslavovaná a jinými zase zatracovaná. V létě například obletěl svět výrok prezidenta Bushe, který si na letním petrohradském summitu G8 nevšiml zapnutého mikrofonu a britskému premiérovi navrhl, že by se měla stanice al-Džazíra bombardovat. Jak později řekl, šlo o špatně pochopený vtip, nicméně svědčí to o tom, že mocným tohoto světa je trnem v oku.

Přesně tak. A to nejen světa západního. Svědčí o tom i komentář saúdskoarabského deníku Gulf News . Ten píše: "Začátek vysílání al-Džazíry znamenal kruté probuzení pro režimy, které pohodlně přebývaly ve světové izolaci. Arabské obyvatelsko najednou získalo zdroj informací, o kterých se nikdo předtím neodvážil ani mluvit. Zároveň si ale al-Džazíra nadělala mezi arabskými vládami mnoho nepřátel, když otevřeně hovořila o arabské politice i jejích aférách. Za to si vysloužila od západu potlesk. Později jí ale západní státy daly přízvisko hlásná trouba al-Kajdy. To všechno jen potvrzuje sílu al-Džazíry," konstatuje arabský list Gulf News.

autor: jma
Spustit audio