Zachránit ve válce sebe, nebo svoji vlast? Kniha Dokud rostou citronovníky hledá těžké odpovědi na těžké otázky

12. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jan Dlouhý a Eva Soukeníková rozebírali knihu Dokud rostou citronovníky | Foto: Tomáš Berný, Český rozhlas

„Jak přežít ve válce a jestli zachránit sebe, své blízké, svou vlast,“ popisuje Jan Dlouhý hlavní otázky, které si klade kniha Dokud rostou citronovníky. „Respektuji žánr Young Adult, ale…”, vznáší pochybnosti Eva Soukeníková v Litu

Syrská válka a young adult. Jak jdou tyto dvě věci dohromady? To na příkladu románu kanadské spisovatelky se syrskými kořeny Zoulfy Katouh Dokud rostou citronovníky hodnotí Eva s Janem v nejnovější epizodě Litu.

„Jde o to, jak přežít v této situaci. Jestli zachránit sebe, své blízké, nebo svoji zemi,“ popisuje Jan v podcastu. Dokud rostou citronovníky autorky Zoulfy Katouh vypráví příběh osmnáctileté Salamy, která studovala farmacii a byla docela běžná teenagerka. To ale zpřetrhala válka, bombardování a všudypřítomná smrt.

Děj se odehrává přibližně v roce 2011-2012 v syrském Homsu. Salama začne dobrovolničit v tamní nemocnici a velmi rychle se naučí provádět základní operace. Všichni z rodiny, až na její těhotnou švagrovou, jsou mrtví nebo uvěznění. A Salama přemýšlí, jestli Sýrii opustit.

„Jedna z největších předností knihy je, že nám umí přenést šílený svět války a utrpení a ukázat, že se to může dít i normální osmnáctileté holce,“ říká Eva. Musíme ale přistoupit na žánr plný patosu a jednoduchých frází.

Jaký byl Evin exkurz mimo komfortní zónu? Jak oba hodnotí, co s nimi text dělal v současné turbulentní době? A je to tak, že když je svět v troskách, jen láska dává naději? Poslouchejte nejnovější díl podcastu Lit.

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.