Za lyžováním můžete vyrazit i do tureckých hor

Turecko není typickým cílem zimních dovolených, přesto se i tamní zimní střediska začínají otevírat zahraničním turistům. Jak být připraven, pokud se právě v těchto měsících do Turecka chystáte, na to jsme se zeptali naší spolupracovnice v Turecku Julie Urbišové.

Jaké je obecně v Turecku v zimním období počasí a tedy i stav tamních vozovek?

„Turecko je obrovská země, a tak každý její kout vypadá v zimním období úplně jinak. Jsou zde oblasti na jihu, kde sníh napadne jednou za padesát let, ale hned opodál jsou horské oblasti, kam se člověk dobrovolně v zimě nevydává.

Stav vozovek po celé zemi se každý rok zlepšuje. Ve městech a v hustě obydlených oblastech se také v případě sněhu místní radnice starají o odklízení a solení silnic. Na venkově s tím ale nemůžete počítat vůbec. Základem je proto sledovat předpověď počasí a zeptat se třeba i místních, jak to asi bude vypadat na vaší plánované cestě.“

Jsou potřebné nebo dokonce povinné zimní pneumatiky?

„Pojem zimní pneumatiky běžní Turci vůbec neznají. Nepoužívají se. Věří, že je na pár týdnů v roce vůbec nepotřebují, a když pak přijde sníh, bohužel to podle toho vypadá. Například loni napadlo nečekané množství sněhu v hlavním městě Ankaře a byla z toho několikadenní kalamita. Auta, která se vydala do provozu, klouzala ze strany na stranu a město trápilo velké množství nehod. Obyvatelé lokalit, kde jsou na sníh zvyklí, používají zcela běžně řetězy a ty se doporučuje mít v autě i během cest do hor.“

Turecko se otevírá zimním turistům. Kde jsou v zemi hlavní lyžařská střediska?

„Turecko má několik známých zimních středisek, která jsou většinou ve vysokých nadmořských výškách. Zřejmě největší středisko pro lyžování je město Erzurum na severovýchodě Turecka, kde jsou sjezdovky ve výšce 2200 až 3100 metrů. Tam bývají v zimě nejlepší sněhové podmínky. Loni se tam dokonce konala světová studentská univerziáda.

Nevýhodou tohoto místa je, že je pro evropské turisty opravdu dost daleko. Ti se mnohem častěji pohybují kolem turecké riviéry, a dokonce i tam se dá vyjet za sněhem. Jenom asi hodinu cesty od Antalye je lyžařské centrum Saklikent. Některé české cestovky už nabízejí také cesty do dalšího centra v této oblasti, a to je kousek od města Isparta – horské městečko Davras. Kromě sjezdovek má i moderní ubytování.“

Přece jen si Turecko spojujeme hlavně s létem, mořem a plážemi. Jak k sobě vůbec jde Turecko a lyžování? Je to v zemi populární sport?

„Zimní sporty obecně nejsou v Turecku rozšířené. Turci ale – hlavně ti mladí – pomalu lyžování objevují a nadšenců přibývá právě i díky novým lyžařským centrům. Zajímavé je, že lyže se hlavně na východě země, na venkově, v zimě běžně používají jako nutný dopravní prostředek. Nejde samozřejmě o moderní lyže, tak jak je známe my, ale na některých místech se skutečně vyrábějí ještě ručně, podomácku.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
Spustit audio