Vztah s pacientem může mít léčebný dopad. Snažím se být empatická, říká onkoložka Tesařová

12. červen 2019

Pojem chemoterapie patří k největším strašákům onkologické léčby. Docentka Petra Tesařová má povzbudivou zprávu: nové metody jsou šetrnější. Lékařskou zkušenost s onkologickou praxí doplňuje její pacientka Jiřina. Proč je důležitý vztah lékaře a pacienta? A kam může vést odmítání léčby?

Paní Jiřině byla diagnostikována rakovina. Má za sebou výkon, po kterém se seznámila s paní docentkou a nastoupila chemoterapii. „Při první dávce to bylo příšerné. Nečekala jsem, že mi bude až tak špatně,“ vzpomíná paní Jiřina. A paní docentka ji doplňuje: „To, co se stalo paní Jiřině, není obvyklé. Umíme předcházet nežádoucím účinkům, máme účinné podpůrné terapie.“ Ta ulevila i paní Jiřině.

Hlíva ústřičná zpomaluje stárnutí a může omezovat vedlejší účinky chemoterapie

02201974.jpeg

Dnes prozradíme (15. listopadu), jak může být pro zdraví užitečná hlíva ústřičná.

Jak se srovnat s diagnózou? „Když mi poprvé řekli diagnózu, brečela jsem v parku. Ta panika je hrozná. Pak jsem hledala, kam se obrátit. Pomohla mi i rodina,“ vzpomíná. Každý, kdo onemocní rakovinou, řeší otázku, jak to sdělit svým nejbližším. „I když mám dospělé děti, říká se to blbě. Nejhorší jsou rodiče,“ říká paní Jiřina.

Podle docentky Tesařové se tato zpráva dá říct dětem jakéhokoli věku. „Některé pacientské organizace, které se věnují této problematice, například Mamma HELP. Existuje také zajímavý komiks určený pro děti mladšího školního věku, což je cesta, jak se děti mohou o nemoci schůdnou cestu něco dozvědět.“

Kromě zvládnutí počátečních obav je podle obou žen důležitá důvěra k lékaři. „Paní docentce bezmezně věřím. Když je důvěra v lékaře, všechno funguje lépe,“ myslí si paní Jiřina a docentka Tesařová ji doplňuje: „Ne vždy se podaří, aby důvěra přetrvala. Snažím se, abych měla dost empatie a pochopila, co ode mě pacient očekává.“ Vztah s pacientem podle ní může mít léčebný dopad.

Nicméně jsou i tací, kteří chemoterapii odmítají. Podle docenty Tesařové na to mají pochopitelně nárok. Sama ovšem varuje: „Málokdo si uvědomuje, že onkologie je akutní obor. Když se propásne čas, kdy se dá choroba léčit, může člověka připravit o život.“  Váhání a zkoušení alternativních přístupů vede často k tomu, že se pacient vrátí v situaci, kdy už mu není pomoci.

autoři: Lucie Výborná ,