Vývojář, sochař nebo průmyslník. Znáte příběhy Čechů ve světě slavnějších než doma?

S novou knihou mám pocit, jako bych byl na začátku, říká světově proslulý ilustrátor

Čerti a zase čerti. Na těch teď pracuje ilustrátor Jindra Čapek. Patří ke světové špičce, knihy s jeho ilustracemi vycházejí po celé Evropě, ale třeba i v Japonsku. Svými ilustracemi doprovodil knihy Pavla Šruta, Vladislava Vančury i německého spisovatele Michaela Endeho, autora Nekonečného příběhu. Po návratu do České republiky žije už čtvrtstoletí v Českém Krumlově – ateliér má přímo pod zámkem.

„Teď jsem začal dělat knížku se Zdeňkem Svěrákem, musím tam udělat asi dvacet ilustrací,“ říká Jindra Čapek, který si sedá za svůj stůl v ateliéru, kde má i velkou knihovnu. V regálech jsou všechny knihy, které ilustroval.

Na konci května dostal Jindra Čapek Zlatou stuhu za celoživotní přínos české i světové ilustraci. „Cenu jsem dostal už čtyřikrát, ale tentokrát to bylo za celoživotní dílo. Ale práce jde samozřejme dál,“ říká ilustrátor. Pohádkový svět Jindry Čapka si kromě knížek mohou zájemci prohlédnout i na stejnojmenné výstavě v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.

Více než 70 knih

Jindra Čapek se narodil v září 1953 v Českých Budějovicích, po okupaci v roce 1968 jeho rodina odešla na Západ. Vystudoval v Curychu a v Karlsruhe, drobná plocha knižní ilustrace mu učarovala záhy. Jeho knihy, převážně pro děti, jsou přeloženy do více než 25 jazyků.

Ilustrátor Jindra Čapek

Doma i v zahraničí zkrášlil více než 70 knížek. Ve dvaceti jazycích vyšla například kniha Tajemství Lenky od německého spisovatele Michaela Ende.

Autor ve své tvorbě pracoval s některými osobnostmi píšícími příběhy pro děti. Ilustrace vytvořil mimo jiné i pro knihy Pavla Šruta Pohádky brášky králíka, Vladislava Vančury Kubula a Kuba Kubikula, Josefa Krčka Špalíček lidových písní a také knihy Eduarda Petišky Příběhy, na které svítilo slunce.

V roce 2020 se stal autorem i ilustrace na vinylové desce skupiny Čechomor – Radosti života. Po návratu do vlasti už 25 let žije a tvoří v podzámčí v Českém Krumlově.

autoři: Petr Kubát , prh
Spustit audio