Výjimeční psi
Psi šampióni: Konkurence je ostrá, vyhrát chce každý
Výstava psů je pro chovatele často velký svátek. U menších dlouhosrstých plemen spolkne příprava včetně stříhání i několik hodin. Majitelé krátkosrstých ras, kteří nemají co upravovat, pak sází na bezchybné držení těla nebo poslušnost.
„Je to koníček a podle ohlasů návštěvníků i trochu závislost. A často také rodinný výlet,“ usmívá se při pohledu na vystavovatele ředitel tradiční národní výstavy psů v Mladé Boleslavi Otakar Vondrouš. V srpnu tady soutěžilo 2740 psů. Podle zastoupení plemen to vypadá, že jsou teď velmi populární stafordšírští bulteriéři.
„Těch se tu ukázalo úplně nejvíc – 120 kusů. Je to i kvůli tomu, že to jsou menší plemena, krátkosrstá, nemusí se upravovat. Dlouhodobě jsou populární jezevčíci. Obliba plemen se mění třeba podle filmu, kde se různí psi objeví, nebo podle známých majitelů, kteří tu danou rasu zrovna mají,“ vysvětluje.
Přílišné úpravy se nedoporučují
Psům se Otakar Vondrouš věnuje celý život, je aprobovaným rozhodčím pro všechny psí rasy. Složil zkoušky a zná standardy všech více než 400 plemen.
Národní výstava se řídí českým výstavním řádem a mezinárodním řádem FCI, tedy pravidly Mezinárodní kynologické federace. „Je tendence, aby psi vypadali přírodněji. Přílišné úpravy se nedoporučují. Srst se nikdy dobarvovat nesměla, ale pudrovalo se. To je teď zakázané, stejně jako lakování. Na výstavě by se měl pes jen česat. Koupat, sušit a stříhat, pokud je to u daného plemene dovoleno, to se dělá doma,“ říká.
Čtěte také
Rozhodčí hodnotí podle standardu plemene jeho exteriér nebo vychování. Pokud se psovi v soutěžích opakovaně nedaří, může to být špatnou barvou srsti, horším postavením končetin nebo nevhodným pohybem.
„Je to ale i tím, že vystavovatel není dostatečně erudovaný k tomu, aby toho psa předvedl. Nemá ho dobře vychovaného. Může i prohrát, protože je jeho konkurence lépe předvedená. Přece jen je to show,“ dodává Otakar Vondrouš.
Mezi vystavovateli najdete kamarády i velké konkurenty. „V rámci plemene je konkurence veliká. Získat titul národní vítěz, to se nepodaří každému a jen tak hned. Vyhrát chce každý, ale výherce je jen jeden. Někdy je ta konkurence až ostrá, někde to berou víc přátelsky. Je to plemeno od plemene,“ líčí ředitel výstavy.
Otroci zvířat
Na psích výstavách se potkávají majitelé obrovských dog i malých čivav: „Majitelé jsou specifičtí podle plemen. Pro některé skupiny existují i méně lichotivé nebo komické přezdívky,“ připouští s úsměvem Vondrouš.
Obliba plemen se mění třeba podle filmu, kde se různí psi objeví, nebo podle známých majitelů, kteří tu danou rasu zrovna mají.
organizátor výstavy Otakar Vondrouš
Například chovatel chrtů Karel z Táborska si jezdí na psí výstavy odpočinout. „Je to příjemný víkendový relax, člověk uteče od běžných povinností. Třeba od sekání trávy,“ směje se.
Na výstavu do Mladé Boleslavi přivezl dlouhosrstého ruského chrta Ikyho, který získal třeba ocenění Top barzoj České republiky. Podle Karla stačí Ikyho před výstavou jen pročesat. Jiní chovatelé se ale před výstavou kvůli přípravě srsti nezastaví. „Zcela upřímně – ti majitelé jsou pro mě otroci zvířat. 10krát za den rozbalit, učesat, zagumičkovat... Je to hodně náročné,“ říká.
„Moji psi se mnou spějí v posteli“
Gumičkování se týká třeba pudlů chovatelky Nadi. Připouští, že jeden pes znamená tři hodiny práce, včetně stříhání.
„ Máme jasně předepsáno, jak má střih vypadat. Teď už tady finalizuji úpravu. Nečešu na sucho, do kartáče stříknu přípravek pro lidské vlasy. Mám speciální šampon na výstavy,“ popisuje chovatelka. „Jinak moji psi se mnou spějí v posteli. Aby si tu srst neničili, mám ji upravenou do takových copánků.“
O kus dál se raduje z ocenění „národní vítěz“ Markéta, která hladí sněhově bílého bišonka Woodyho. „Dlouho jsem čekala na pejska se zajímavým rodokmenem. Máme za sebou už hodně výstav, hodně titulů. Je to radost ho vystavovat,“ pochvaluje si.
Její svěřenec strávil hodinu česáním, hodinu koupáním a hodinu foukáním, aby byl ve výstavním střihu. „Hlavička je kulatá a uši jsou zastřihané uvnitř tak, aby nebyly patrné. Budí dojem ledního medvídka nebo plyšové hračky,“ popisuje Markéta bišonkův výstavní vzhled.
Čtěte také
Woody sedí na kočárku pro psí výstavy. V horní části je deska s protiskluzovým koberečkem, dolů se vejdou i dva psi.
Majitelka Markéta vypráví, jak zabránit nežádoucímu zabarvení srsti. „U bišonka je potřeba dbát na stravu. Měla by být velmi jednoduchá, s nízkou hladinou vitamínu A. Kromě jehněčích pamlsků nedostává nic navíc, protože všechno znamená potenciální barvení srsti a rozteklé oči. A i když se to na výstavách toleruje, hezké to není,“ hodnotí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.