Volební průvodce do krajských a senátních voleb. Kdy, kde a jak odvolit?

Nepříliš populární volby rozhodují o využití 400 miliard. Kolik se o vedení krajů uchází žen?

V pravomocích krajů je zřizování středních škol, plánování dopravních spojení nebo schvalování dotací. Další díl seriálu se zaměřuje na kandidáty do jejich vedení, tedy na hejtmany. Voliči o nich rozhodnou už tento pátek a sobotu 20. a 21. září.

Krajské zastupitele volí Češi každé čtyři roky – ve všech krajích s výjimkou Prahy, kde zastupitele určí komunální volby.

Běžně bylo třeba obsadit celkem 675 krajských křesel. Letošní volby ale budou výjimečné. „Oproti posledním volbám se změnil počet členů zastupitelstva Plzeňského kraje. V roce 2020 bylo v tomto kraji voleno 45 zastupitelů, letos je to 55,“ připomíná místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Čtěte také

Zdánlivě malá změna je historickým milníkem. Je to totiž poprvé v historii krajských voleb, kdy došlo k takové změně, a to z důvodu, že v Plzni přibylo lidí. Velikost zastupitelstev se liší kraj od kraje, podle toho, kolik mají obyvatel. Nejmenší kraje zastupuje 45 členů, největší 65.  

Pětina žen

Kandidovat do zastupitelstva může kterýkoliv svéprávný a minimálně osmnáctiletý občan. Jednu pevnou podmínku ale kandidatura má. Na rozdíl od voleb do Sněmovny nebo Senátu musí uchazeč žít v daném kraji. „Asi by nebylo žádoucí, aby směřování kraje bylo svěřeno do rukou rady, která s krajem nemá vůbec nic společného,“ vysvětluje Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb Ministerstva vnitra.

Věkem se průměrný uchazeč o krajský post v letošních volbách blíží padesátce, od minulých voleb tedy mírně zestárl. Na předních příčkách kandidátek se letos taky častěji umisťují ženy.

„Na prvním místě kandidátní listiny se nachází celkem 40 žen a 143 mužů. Oproti volbám v roce 2020 jde o zvýšení, tehdy mělo ženu v čele jen 15,8 % kandidátních listin,“ říká mluvčí statistického úřadu Jan Cízlar. Adeptek do vedení kraje mezi většinou mužských kandidátů přibylo i celkově, jejich počet ale stále nedosáhne ani na třetinu – je jich necelých 20 procent.

Čtěte také

Pravomoce krajů

Kraje zřizují střední školy, mají tak pod palcem, kolik míst na nich je pro blížící se ročníky. Stejně tak zřizují krajské nemocnice a jsou garantem dostupné pohotovosti a záchranné služby v regionu. Za vedením krajů jde také odpovědnost za domovy seniorů anebo výstavbu a údržbu silnic druhé a třetí třídy.

Hospodaří proto s velkým množstvím peněz. Kdybychom sečetli plánované rozpočty všech krajů pro tento rok, přesáhnou skoro částku 400 miliard korun. Udělují taky velké množství příspěvků a dotací na vzdělávání, kulturu nebo cestovní ruch.

Krajské volby přesto nejsou mezi voliči populární. Horší volební účast mají jen další dva druhy voleb. „Průměrná volební účast byla u těchto voleb 35 procent. Méně oblíbené jsou mezi voliči pouze volby do Evropského parlamentu a druhé kolo senátních voleb,“ říká místopředsedkyně statistického úřadu Eva Krumpová.

Nové krajské zastupitele budou voliči vybírat už tento pátek 20. 9. od 14 do 22 hodin. Volební místnosti se pak otevřou ještě v sobotu 21. 9. v 8 hodin a komise je uzavře týž den ve 14 hodin.

Spustit audio