Volby vyhrála koalice SPOLU. Do sněmovny nepostoupili žádní romští kandidáti

18. říjen 2021

Koalice Spolu těsně porazila hnutí ANO Andreje Babiše. Na třetím místě se s velkým odstupem umístila koalice složená z Pirátů a Starostů, za nimi následuje Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, která skončila s o něco horším výsledkem než před čtyřmi lety. Další strany se do sněmovny nedostaly. A nedostali se ani romští kandidáti – podle zjištění serveru Romea.cz kandidovalo do Poslanecké sněmovny letos minimálně osm Romů.

Bližší informace k výsledkům voleb zjišťovala Iveta Demeterová. Kdo z romských kandidátů byl tím nejúspěšnějším?

Anna Chválová

„Žádný z Romů a Romek, kteří letos kandidovali, nezasednou v Poslanecké sněmovně. Nejúspěšnějším romským kandidátem v letošních volbách se stal Jiří Lévay, který kandidoval za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji z 27. místa a získal 913 preferenčních hlasů. Na druhém místě tohoto žebříčku skončila Andrea Kuchtová za SPD se ziskem 414 preferenčních hlasů. Ta kandidovala za hnutí Tomia Okamury ze 16. místa v Ústeckém kraji. A 386 preferenčních hlasů získala v Praze kandidátka Strany zelených Anna Chválová.”

Jak podzimní volby hodnotí Anna Chválová?

„Potěšila mě skoro 70% účast občanů, kteří dokázali, že požadují nějakou změnu. Dále mě potěšilo to, že téměř 200 tisíc kroužků dostaly ženy a více jak 50 se jich proto dostane do poslanecké sněmovny.”

Letošní volby přinesly několik překvapení. Ve vládě končí hnutí Ano a bývalá opozice formuje novou vládu. Velkou roli sehrály i preferenční hlasy a kroužkování, kdy například koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů, ale pirátští poslanci budou jen 4.

„Věděla jsem, že lidé půjdou k volbám jenom proto, aby porazili hnutí ANO. Zelení proto hlasy nedostali. Tím, že jsem z tolika málo hlasů nakonec dostala 386 kroužků, jsem předběhla zastupitele a místostarosty.”

Účast romských voličů byla nízká

A jak letošní volební výsledky hodnotí další romští kandidáti? Více Iveta Demeterová:

„Jako prohru hodnotí výsledek voleb Marcel Ščuka, který kandidoval za hnutí ANO v Jihomoravském kraji na 27. místě. Ščuka získal 226 preferenčních hlasů. V povolebním vyjádření poděkoval voličům, ale zároveň upozornil na nízkou účast Romů ve volbách. Emil Voráč, který kandidoval za Zelené v Karlovarském kraji, upozorňoval, že těsné výsledky dokazují, že záleží na každém hlasu, a proto je třeba chodit k volbám.”

Do sněmovny se poprvé po třiceti letech nedostaly tradiční levicové strany jako ČSSD nebo Komunisté.

„Přesně tak. Málokdo čekal, že se do sněmovny nedostane tolik politických subjektů a propadne jim tolik voličských hlasů. Těsně vítězství si odnesla koalice Spolu, za kterou podle našich zjištění nekandidoval ani jeden Rom nebo Romka.”

autoři: Rena Horvátová , Iveta Demeterová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.