Volby vyhrála koalice SPOLU. Do sněmovny nepostoupili žádní romští kandidáti
Koalice Spolu těsně porazila hnutí ANO Andreje Babiše. Na třetím místě se s velkým odstupem umístila koalice složená z Pirátů a Starostů, za nimi následuje Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, která skončila s o něco horším výsledkem než před čtyřmi lety. Další strany se do sněmovny nedostaly. A nedostali se ani romští kandidáti – podle zjištění serveru Romea.cz kandidovalo do Poslanecké sněmovny letos minimálně osm Romů.
Bližší informace k výsledkům voleb zjišťovala Iveta Demeterová. Kdo z romských kandidátů byl tím nejúspěšnějším?
„Žádný z Romů a Romek, kteří letos kandidovali, nezasednou v Poslanecké sněmovně. Nejúspěšnějším romským kandidátem v letošních volbách se stal Jiří Lévay, který kandidoval za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji z 27. místa a získal 913 preferenčních hlasů. Na druhém místě tohoto žebříčku skončila Andrea Kuchtová za SPD se ziskem 414 preferenčních hlasů. Ta kandidovala za hnutí Tomia Okamury ze 16. místa v Ústeckém kraji. A 386 preferenčních hlasů získala v Praze kandidátka Strany zelených Anna Chválová.”
Jak podzimní volby hodnotí Anna Chválová?
„Potěšila mě skoro 70% účast občanů, kteří dokázali, že požadují nějakou změnu. Dále mě potěšilo to, že téměř 200 tisíc kroužků dostaly ženy a více jak 50 se jich proto dostane do poslanecké sněmovny.”
Letošní volby přinesly několik překvapení. Ve vládě končí hnutí Ano a bývalá opozice formuje novou vládu. Velkou roli sehrály i preferenční hlasy a kroužkování, kdy například koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů, ale pirátští poslanci budou jen 4.
„Věděla jsem, že lidé půjdou k volbám jenom proto, aby porazili hnutí ANO. Zelení proto hlasy nedostali. Tím, že jsem z tolika málo hlasů nakonec dostala 386 kroužků, jsem předběhla zastupitele a místostarosty.”
Účast romských voličů byla nízká
A jak letošní volební výsledky hodnotí další romští kandidáti? Více Iveta Demeterová:
„Jako prohru hodnotí výsledek voleb Marcel Ščuka, který kandidoval za hnutí ANO v Jihomoravském kraji na 27. místě. Ščuka získal 226 preferenčních hlasů. V povolebním vyjádření poděkoval voličům, ale zároveň upozornil na nízkou účast Romů ve volbách. Emil Voráč, který kandidoval za Zelené v Karlovarském kraji, upozorňoval, že těsné výsledky dokazují, že záleží na každém hlasu, a proto je třeba chodit k volbám.”
Do sněmovny se poprvé po třiceti letech nedostaly tradiční levicové strany jako ČSSD nebo Komunisté.
„Přesně tak. Málokdo čekal, že se do sněmovny nedostane tolik politických subjektů a propadne jim tolik voličských hlasů. Těsně vítězství si odnesla koalice Spolu, za kterou podle našich zjištění nekandidoval ani jeden Rom nebo Romka.”
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.