Vladimír Remek se do vesmíru dostal i díky srpnu 1968, říká publicista Pavel Toufar

27. září 2018

Jediný Čech, respektive Čechoslovák, ve vesmíru. Tento titul patří i po 40 letech  Vladimíru Remkovi. „Tenkrát jsem to sledoval jako běžný divák, posluchač,“ vzpomínal v březnu publicista a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar. Novinář zemřel po těžké nemoci 26. září ve věku 70 let.

Čtěte takéZemřel spisovatel a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar. Bylo mu 70 let

Bylo 2. března roku 1978 a Vladimír Remek letěl poprvé do vesmíru. A taky naposledy, jak už tehdy sám dobře věděl. I proto si mohl dovolit maximální upřímnost, díky které přiznal třeba i to, že po startu rakety trpěl několik hodin silnou „kosmickou nemocí“. „Stává se to často, málokdo to ale přizná,“ zdůrazňuje Pavel Toufar.

„Kosmonauti, kteří vědí, že by ještě někdy do kosmu letět mohli, spíše předstírají, že už je jim lépe. Aby se jim další cesta nezavřela. Naopak Vladimír Remek věděl, že touto cestou se jeho vesmírný program uzavírá,“ shrnuje publicista.

Poláci mohli být první

Vladimír Remek byl vůbec prvním člověkem, který se podíval do vesmíru, a přitom nebyl Američan ani Sovět. Stačilo prý ale málo a Poláci by Československo „předběhli“. „Generál Jaruzelský tehdy velmi naléhal na Břežněva, aby bylo Polsko první. Břežněv ale říkal, že s Poláky příliš nevychází. A vybrat někoho z NDR také nešlo,“ popisuje Pavel Toufar dobovou situaci.

Cesta k Marsu? To bude obrovská nuda, myslí si popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar

Pavel Toufar je popularizátor kosmonautiky

Pavel Toufar je spisovatel, novinář a popularizátor kosmonautiky a prostředí v mobilním studiu na Václavském náměstí přirovnal k teplotám v kosmické lodi. I on byl jedním ze 100 statečných, kteří se zúčastnili maratónu v moderování. Po 10. hodině si s ním povídala moderátorka Lucie Výborná.

„Navíc – a to sice není doloženo, ale pamětníci se na tom shodli – rozhodnutí vyslat do vesmíru Čechoslováka bylo dáno i tím, že to Brežněv považoval za úlitbu za intervenci v srpnu 1968,“ dodává publicista.

Další české stopy

I když Remek zůstává i po čtyřiceti letech jediným krajanem, který se do vesmíru podíval, česká stopa se tam znovu objeví ještě tento měsíc. Ve středu 21. března odstartuje na Mezinárodní kosmickou stanici nová expedice Sojuz MS-08, v rámci které poletí do vesmíru už potřetí americký astronaut Andrew Feustel a poveze Krtečka.

Vladimír Remek byl od roku 2004 europoslancem za KSČM, od roku 2013 do konce letošního ledna pak zastával post velvyslance v Rusku.

autoři: Lucie Výborná , als

Související