Víte, kdo jako první sestoupil do Macochy? Bylo to před 290 lety

Naše nejznámější propast Macocha v Moravském krasu si letos připomíná kulaté výročí. Před 290 lety se uskutečnil první historicky doložený sestup na její dno. Od té doby si Macochu zevnitř prohlédly milióny lidí. I když s mikrofonem se jich tam zase až tolik nepodívalo… My ano!

„Právě jsme se dostali na dno propasti Macocha. Je to nejhlubší suchá propast u nás. Tou vůbec nejhlubší je Hranická, což je vodní propast. Macocha je hluboká 138 metrů, hloubka je měřena od hladiny dolního jezírka vlevo po horní můstek,“ popisuje vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Stojíme na betonovém ochozu na dně Macochy. Před námi se do výše zvedají skalní stěny. Pod námi hučí řeka Punkva.

„Horní jezírko má hloubku asi 16 metrů. Původní známá hloubka toho dolního byla 30 metrů, ale v roce 2003 se potápěčům podařilo dostat až do hloubky 50 metrů, takže nynější hloubka jezírka je udávaná 50 metrů,“ říká Hynek Pavelka.

Prvními na dně byli dva bezejmenní sedláci

Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První historicky doložený sestup na její dno se uskutečnil v roce 1723, kdy se do hlubiny spustil mnich minoritského kláštera v Brně Lazar Schopper. I když prvenství patří zřejmě dvěma místním bezejmenným sedlákům, popisuje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

„Lazar Schopper se na lanech nechal spustit z dolního můstku ve výšce 90 metrů. Jeho sestupu předcházelo experimentální spuštění dvou sedláků, kteří byli na dně propasti Macochy jako první,“ říká.

Macocha - Punkevní jeskyně

Dnes je návštěva dna Macochy součástí prohlídkové trasy Punkevních jeskyní. V propasti se také nasedá na loďky, které pak plují po podzemní říčce Punkvě.

Scházíme po schodech na přístaviště. Tam návštěvníci nastupují na lodičky. A jak jejich plavba vypadá?

„Proplouvají první částí, které tvoří slepé rameno říčky Punkvy, dále Vodními dómy a malou zastávkou v Masarykově dómu, což je nejhezčí část Punkevních jeskyní, vyzdobená krápníky. Pak nastupují na lodičku a pokračují ven z jeskyně na přístaviště v Pustém žlebu,“ popisuje můj průvodce.

Propast je unikátní

Každý rok se na dno Macochy podívá na 200 tisíc turistů. Něco podobného, tedy spojení propasti, jeskyní a podzemní plavby, lze přitom v Evropě i ve světě jen těžko nalézt, dodává vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

„Byli si toho vědomi už naši předkové, proto se zde uskutečnila celá řada návštěv. Například Alexander von Humboldt o Macoše prohlásil, že velkolepější tohoto druhu neviděl. Podobné návštěvní okruhy v Evropě jsou, není jich mnoho, ale nedosahují takové atraktivity jako u nás v Moravském krasu.“

Punkevní jeskyně jsou otevřené celoročně. V hlavní sezóně doporučuje Správa jeskyní turistům rezervaci vstupů.


Zobrazit Punkevní jeskyně na větší mapě

autor: Michal Záboj
Spustit audio