Veronika Lefrancois: Machinace kolem italského referenda

5. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Italská premiérka Giorgia Meloniová | Foto: Profimedia

Veronika Lefrancois: Machinace kolem italského referenda

Je to zvláštní situace, když vláda vyhlásí referendum, a vzápětí začne dělat všechno pro to, aby se ho nikdo nezúčastnil. To se momentálně děje v Itálii. Lidové hlasování, stanovené na 8. a 9. června, iniciovaly italské odborové organizace peticí, díky níž se podařilo shromáždit více než 500 tisíc podpisů nezbytných pro vyhlášení referenda. 

Čtěte také

Občané v něm budou odpovídat na pět otázek týkajících se pracovního práva a práva na občanství. Dvě témata, na která pravicová a krajně pravicová vládní koalice obvykle reaguje velmi podrážděně.

První čtyři otázky mají zvýšit ochranu zaměstnanců v případě neoprávněného propuštění, pracovních smluv na dobu určitou, či odpovědnosti za pracovní úrazy. Poslední otázka se týká rozšíření přístupu k občanství dětem přistěhovalců, tedy jednoho z nejcitlivějších témat současné italské politiky.

Italské „právo krve“ 

Podobně jako v České republice, totiž v Itálii platí takzvané ius sanguinis, tedy „právo krve“ a nikoliv ius soli, tedy „právo teritoria“. Občanství se tedy dědí po předcích a nezakládá se na místě narození.

V praxi to znamená, že mnoho občanů, kteří žijí v zahraničí a nikdy do Itálie nevkročili, získává italský pas jen díky tomu, že třeba jejich pradědeček byl Ital. Naopak děti narozené na italském území rodičům, kteří se přistěhovali, nemají na občanství právo, i když třeba zemi svých rodičů nikdy nenavštívily a neznají jiný jazyk než italštinu.

Čtěte také

Pokud by v poslední otázce Italové hlasovali pro změnu, čekací lhůta na občanství by se zkrátila z deseti na pět let.

Není divu, že krajně pravicová vláda s konzervativním a antimigračním programem by takové referendum nejraději zametla pod koberec. Představuje pro ni totiž reálné riziko otevření cesty k levicovým reformám.

Právě proto představitelé vládních Bratří Itálie i jejích koaličních partnerů, ultrapravicové Ligy a pravicové strany Forza Italia, zvolili strategii odrazování občanů od účasti na hlasování. Pokud by se totiž k urnám dostavilo méně než 50 procent právoplatných voličů, referendum bude podle zákona neplatné.

Ani premiérka

Dokonce samotná premiérka Meloniová prohlásila, že se k referendu dostaví, ale nevyzvedne si hlasovací lístky. Tím sice dává najevo formální respekt k instituci lidového hlasování, ve skutečnosti se ho ale účastnit nebude a přispěje tak k jeho zneplatnění.

Čtěte také

Strategie bojkotování referenda ze strany vládních představitelů není v Itálii nic nového – už Bettino Craxi v roce 1991 radil voličům, ať místo k urnám vyrazí raději k moři.

Jde o osvědčený způsob, jak zabránit změnám, které parlament odmítá projednávat, ale které mohou mít mezi obyvatelstvem širokou podporu.

Zdržet se hlasování je samozřejmě zcela legitimní a právo na to má každý volič. Nicméně pokud k němu nabádají nejvyšší představitelé státu, může to u veřejnosti podkopat důvěru ve smysl demokratického systému jako takového.

Mnoho Italů už tak politiku považuje za špinavý obchod. Machinace kolem referenda mohou toto přesvědčení ještě prohloubit.

Autorka je publicistka

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.