Velké písmeno V jako symbol vítězství. Ale koho?

Tak nějak se mohli ptát občané protektorátu poté, co k nim skrz vysílání západního rozhlasu, zejména BBC, v roce 1941 dolehl symbol vztyčených dvou prstů. 

Toto gesto vzniklo v okupované Belgii a stalo se v první polovině roku 1941 symbolem vzdoru porobených zemí. „V for Victory“ se stalo i heslem ve vysílání BBC a přes oceán se k posluchačům v protektorátu dostal i příspěvek Voskovce a Wericha, ze kterého v našem seriálu také uslyšíme to podstatné.

Zneužití nacisty

Akci Viktoria ovšem v létě 1941 spustila i nacistická propaganda, konkrétně například ve vysílání protektorátního rozhlasu vskutku strašidelně znějící znělkou z Beethovenovy 5. symfonie. A písmeno V se v té době stalo povinnou součástí „výzdoby“ veřejných budov jako symbol vítězství Německa.

Ovšem, jak uvádí historik Petr Hlaváček, protektorátní správa tuto akci skoro přehnala a nakonec neměla dlouhého trvání. Podrobnosti s ním probíral redaktor Pavel Hlavatý.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.