Velké malé zprávy 31. ledna 2003
Videokamery na americkém raketoplánu Columbia zachytily velký požár v Brazílii, který potvrzuje teorii, že takové velké požáry ovlivňují celkové podnebí na Zemi. Britská společnosti Gendel vyvíjí metodu, která by mohla v budoucnu likvidovat nádory bez léků, operací nebo ozařování. Lidem, kteří tráví hodně času u počítače, hrozí nebezpečí vzniku krevních sraženin.
Velké požáry zřejmě ovlivňují celkové podnebí na Zemi. Podle vědců to dokazuje snímek, který nad Brazílií pořídily videokamery na palubě amerického raketoplánu Columbia. Na snímku z vesmíru je vidět velký oblak dýmu, který se vytvářel z požáru v amazonské oblasti. Podle izraelských vědců snímek potvrzuje teorii, že kouř rozhání mraky a umožňuje dopad více slunečního svitu na Zemi.
Snímek je jedním ze stovek fotografií, které pořizují izraelské kamery při 16denní misi raketoplánu, která má skončit zítra. V sedmičlenné posádce, která má za úkol přes 80 experimentů, je také první izraelský astronaut Ilan Ramon. Vědecký program mise byl podle jejího střediska v USA velmi úspěšný.
Odstraňování některých nádorů se možná v budoucnu obejde bez léků, operačních zákroků nebo ozařování. Britská společnost Gendel testuje v laboratoři už dva roky novou metodu, která podle ní vypadá velmi slibně. Píše o ní server časopisu NewScientist. Metoda spočívá v aplikaci elektrického pole na nádor, který se tak stane vnímavý k následnému náporu ultrazvuku.
Zdá se, že po této kombinaci podnětů se nádorové buňky začnou samy ničit. Britská firma doufá, že se touto technikou budou dát léčit těžko přístupné nádory na hlavě a na krku. Zatím ji úspěšně otestovala asi na 50 myších. Pokud se u nich začaly nádory tvořit znovu, daly se lehce zlikvidovat stejným postupem, jenom s větší intenzitou elektrického pole a ultrazvuku. Do dvou let by měly začít testy na lidech.
Vědci ale varují před velkým optimismem: často se totiž stává, že metody, které fungují bezchybně u zvířat, se u lidí vůbec neosvědčí.
Pokud trávíte hodně času před obrazovkou počítače, hrozí vám stejně velké nebezpečí vzniku krevních sraženin, jako lidem při dálkových letech. Zjistili to novozélandští výzkumníci, které cituje agentura DPA. Vědci označili tento nový problém jako e-trombózu. Popsali případ muže, který denně seděl u počítače 18 hodin. V noze se mu vytvořila velká krevní sraženina, která ho málem zabila, když se mu dostala do plic.
Výzkum je zatím v prvotním stádiu, ale novozélandští badatelé soudí, že nejde o izolovaný případ. Lidé pracující dlouhé hodiny s počítačem by se měli chovat stejně jako účastníci dálkových letů - tedy často a pravidelně se pohybovat a pít hodně vody.