Velké malé zprávy 26. prosince 2003
Podle britských výzkumů, je prý partnerské soužití je dobré pro duševní zdraví mužů. V lednu se má na americkém trhu objevit první klonovavané domácí zvíře - akvarijní rybka - neonka - upravenou geneticky tak, aby svítila červeně. Elektronický přenos by měl usnadnit celosvětovou distribuci filmů, jeho zneužití by měl pak zabránit systém GPS.
Partnerské soužití je dobré pro duševní zdraví mužů. Výzkum čtyř a půl tisíce mužů a žen žijících ve Spojeném království také prokázal, že nejlépe jsou na tom ti, kterým se podaří zachovat hned první vážný vztah. Případný partnerský nezdar je přitom horší pro ženy, než pro muže - ti se podle studie dají poměrně brzy dohromady.
Naopak ženy nesou rozchod tak těžce, že je to pro ně horší, než kdyby zůstaly samy hned od začátku, píše vědecký magazín New Scientist. Rozvod pro ně totiž většinou znamená ztrátu finančního zajištění a tím i pocitu bezpečí - zvláště, když mají děti. Naopak pro muže je daleko horší pocit ztráty svobody, který zažívají v nefungujícím vztahu.
Pokud ale žijí v partnerství, které je v pořádku, jsou na tom určitě lépe než muži svobodní - už předešlé studie prokázaly, že ženáči se dožívají vyššího věku a i jejich duševní zdraví je pevnější. Paradoxně se nejlépe cítí muži, kteří předtím už prošli dvěma či třemi vztahy.
V lednu se má na americkém trhu objevit první klonovavané domácí zvíře: půjde o akvarijní rybku - neonku - upravenou geneticky tak, aby svítila červeně. Z globálního hlediska ovšem nejde o úplnou premiéru: na Tchajwanu se už nějakou dobu prodává její sestra, která pro změnu září zeleně. Pokud se ale texaské firmě GloFish podaří dobýt srdce bohatých amerických spotřebitelů, určitě své působiště rozšíří i o další kontinenty.
Firma tvrdí, že americké úřady prý nemají proti geneticky upraveným zvířatům žádné výhrady. Naopak několik nevládních organizací už bije na poplach: bojí se, že červeně svítí neonka je jenom první ze záplavy geneticky upravených zvířat a potravin. Vědci, kteří rybku vytvořili přidáním genu pro fluorescentní bílkovinu odebranou z korálu, ale tvrdí, že nikdo nemusí mít strach. Neonka podle nich životní prostředí neohrožuje, protože nemá šanci přežít jinde než v tropických vodách.
Hollywood se raduje z toho, že elektronický přenos usnadní celosvětovou distribuci filmů. Místo toho, aby se pracně převážely v plechových krabicích, dají se jednoduše přenášet satelity nebo po kabelech. Samozřejmě budou zakódované - to aby se k nim nemohli dostat ti, kteří si nezaplatili, píše časopis New Scientist.
Problém ale nastane, jestli se zloději dostanou k příslušnému filmovému přijímači. Firma Boeing si proto nechala patentovat metodu, která přístup k placeným filmům různým nenechavcům komplikuje. Každý přijímač bude podle tohoto návrhu vybaven systémem GPS - tedy navigačním satelitním zařízením.
Jakmile je přijímač umístěn v kině, provozovatel oznámí distributorovi filmu jeho polohu. Než pak majitel filmu zahájí jeho vysílání, ověří si, že přijímač je stále na stejném místě. Pokud ne, promítání se nekoná.