Velké malé zprávy 26. března 2002

26. březen 2002
Velké malé zprávy

Telefonování za jízdy je nebezpečnější než řídit pod vlivem alkoholu. První satelitní rádio je drahé, ale má své výhody. V Japonsku mají tančícího robota. Evropské ženy prý používají internet praktičtěji. Novináři mohou z krizových oblastí vysílat obraz mobilním telefonem.

Telefonovat při jízdě je nebezpečnější než řídit opilý - a to i v tom případě, že používáte hands-free sadu, píše vědecký magazín Newscientist. Pokusy britské společnosti pro bezpečnost v dopravě ukázaly, že řidiči, kteří při jízdě telefonovali, reagovali o 30 procent pomaleji než ti, kteří pili alkohol - a dokonce o polovinu pomaleji než ti střízliví.

A navíc řidiči, kteří používali mobilní telefon, promeškali výrazně více dopravních značek, než kdyby byli opilí. Vůbec nejhůř na tom byli ti řidiči, kteří při jízdě psali krátké textové zprávy - SMS. Vedoucí projektu poznamenal, že většina lidí ví, že je telefonování při jízdě ruší, ale za volantem toto nebezpečí podceňují.

Ve Spojených státech začalo vysílat satelitní rádio. Jak píše americký Techninformer, jmenuje se XM Rádio a zahrnuje 100 stanic různého zaměření. Abyste takové rádio mohli poslouchat, musíte si koupit speciální přijímač - stát vás bude od 300 do tisíce dolarů. Navíc si musíte poslech předplatit - to si připočtěte dalších 10 dolarů měsíčně.

Na druhou stranu ale na Američany čeká lepší kvalita vysílání než je zvykem u běžných rádií vysílajících na FM. Američané si také nemohou vynachválit minimum reklam. 35 stanic ji nevysílá vůbec a zbytek maximálně 6 minut v hodině. A to jsou posluchači v USA zvyklí na přibližně 20 minut reklamy v hodině.

Japonské firmy se nevzdávají ideje lidského robota. Ten poslední prototyp z dílny firmy Sony umí zpívat a tančit, robot také rozpoznává hlasy, jména a tváře, píše americký Techinformer. Když k němu přijdete na návštěvu, zadívá se na vás a ze své zásoby 60 tisíc slov vybere tato slova: "Prosím nehýbejte se chvíli, než si zapamatuju vaši tvář." S hostem dokáže vést i lehkou konverzaci a přijde na zavolání. Zvládá také chůzi po hrubém povrchu a zvedne se, když upadne.

Je vybaven dvěma kamerami a dokáže vám popsat rozdíl mezi krajem stolu a ozdobami na podlaze. A jak vypadá tanec v robotím podání? 60 cm plechu naplněného moderní technikou hýbe boky a mává rukama do rytmu - a podle firmy prý dokáže i komplikované taneční kreace! Na trh přijde robůtek koncem tohoto roku. Je to ale pěkně drahá hračka - bude stát tolik co luxusní auto. Vedení firmy ale slibuje, že svému majiteli bude dělat zábavného společníka.

Evropské ženy používají internet účelněji a stráví na něm méně času než muži, alespoň podle analytiků britské společnosti Jupiter. Z jejich průzkumu vyplývá, že ženy používají internet průměrně 7 hodin měsíčně, zatímco muži na něm stráví 10 hodin. Mužů je také na internetu stále dvakrát tolik co žen. Nejméně internetistek má přitom Španělsko - 29 procent - a nejvíce Británie - 42 procent.

Další zajímavostí je fakt, že většina evropských žen na internetu je mladá. Výjimku tvoří Německo, kde ženy nad padesátku surfují průměrně 9 hodin měsíčně. Analytici se snažili popsat i rozdílnost chování obou pohlaví při používání internetu: Muži prý na internetu více bloudí ze stránky na stránku, čtou a stahují software. To ženy užívají celosvětovou síť účelněji: nakupují, zařizují letenky, hotely, záležitosti v bance a posílají elektronické pohlednice.

Vývoj techniky ovliňuje výrazně i práci nás - novinářů. Novou metodu přenosu profesionálních obrazových příspěvků pomocí sítě Internet nedávno s úspěchem zavedla německá televizní společnost N-TV. Podle časopisu Fernseh-und Kino-Technik je reportér vybaven malou digitální videokamerou, jejíž upravený výstupní signál je přenášen přes mobilní telefon do televizního studia.

Tam je konvergován do formátu používaného ve studiu a pro pozdější potřeby přepsán na profesionální videorekordér. Podle zkušeností německých televizních pracovníků lze tuto metodu s úspěchem využívat zejména v krizových oblastech nebo v teritoriích bez potřebných širokopásmových spojů. A je také výrazně levnější než jiné způsoby komunikace.

autor: ark

Více z pořadu