Velké malé zprávy 25. března 2002

25. březen 2002
Velké malé zprávy

Afričtí léčitelé navrhují v boji proti AIDS tradiční léčebnou sílu rostlin. Vědci objevili v Číně nový druh malého rohatého dinosaura. Umělý feromon by mohl u žen zvýšit šanci na lásku.

Epidemii nemoci AIDS v Africe by mohla porazit přírodní medicína. Afričtí sběratelé bylin jsou podle agentury Reuters přesvědčeni, že by starobylé vědomosti mohly porazit vlnu moderní nemoci. Tradiční léčitelé tvrdí, že jejich léky nabízejí široký potenciál, jak porazit například tuberkulózu nebo zápal plic - nemoci, které často napadají organismus oslabený virem HIV.

Satatistiky jsou alarmující - na černém kontinentu dnes žije 28 miliónů z celosvětových 40ti miliónů lidí nakažených HIV a AIDS. Afričtí léčitelé proto doufají, že v boji s předsudky zvítězí a získají vládní podporu pro distribuci svých léků. Vlády a lékaři ale zatím prý pomocnou ruku odmítají. Přírodní medikamenty jsou přitom levné, snadno dosažitelné i v odlehlých končinách a podle léčitelů navíc opravdu zabírají.

Dosud neznámý druh malého dinosaura objevili vědci v severovýchodní Číně. Jeho pozůstatky jsou staré asi 130 miliónů let a podle britského týdeníku Nature poskytnou cenné informace o počátcích evoluce rohatých dinosaurů. Býložravý dinosaurus velikosti malého psa je nejprimitivnějším představitelem významné skupiny rohatých dinosaurů - ti jsou typičtí právě svými rohy, dále hákovitým zobanem, případně hřebenem tyčícím se na hlavě nebo kostěným límcem.

Výrůstky měly zřejmě zastrašit soupeře nebo ochraňovat jejich majitele před predátory. Nový objev podle vědců ukazuje, že rohatí dinosauři získali své odlišné atributy mnohem dříve, než se dosud myslelo, a také, že někteří dinosauři ohromných velikostí měli malé předky.

Jenom nepatrné množství sladkosti by v budoucnosti mohlo velmi zvýšit vaši šanci na lásku - tvrdí časopis New Scientist. Kalifornští vědci podle něj objevili komerční syntetický feromon, který ztrojnásobil sexuální úspěch testovaných žen. odle psycholožky Normy McCoyové za vším stojí látka známá zatím pouze jako feromon Athéna 10:13.

Její složení je zatím obchodním tajemstvím. Poté, co testované ženy pozřely sladkost s touto přísadou, staly se pro muže třikrát přitažlivější než ženy, které dostaly pouze náhražku. Experti ale před tajemnou sexy chemikálií varují - po požítí příliš vysoké dávky byste totiž nemuseli být spokojeni s tím, co se s vámi děje. Vědkyně však tvrdí, že předávkování nehrozí, látka by se totiž v budoucnosti měla používat nejčastěji v podobě make-upu.

autor: lek

Více z pořadu