Velké malé zprávy 24. prosince 2003
Software používaný pro zachycení nepřátelských letadel armádou pomůže lékařům při zjišťování komplikací během porodu. Na světě je první klonovaný jelen, jmenuje se Dewey. Belgičtí vědci se pustili do výzkumu velké záhady - takzvaných antibublin.
Softwarový trik používaný pro zachycení nepřátelských letadel armádním radarem může lékařům pomoct při zjišťování komplikací během porodu. Ten neinvazivní systém je schopný zaznamenávat elektrokardiogram dítěte a zároveň měřit sílu kontrakcí.
Jak připomíná časopis New Scientist, lékaři už teď umějí sledovat srdeční rytmus dítěte během porodu - a to pomocí techniky nazvané kardiotokografie. Její výsledky se složitě interpretují a metoda navíc udává vždy jen průměr z každých tří srdečních úderů. Naopak elektrokardiogram je přesnější a navíc dokáže odhalit i srdeční arytmii nebo to, že dítě nemá dostatek kyslíku.
Zatím se dá ale použít jen tak, že se čidlo vloží pod kůži hlavy dítěte, což je velmi stresující záležitost. Metoda převzatá od armády se ale bez tohoto nepříjemného zásahu obejde. Vše obstará 12 elektrod umístěných na břicho matky, které zachycují důležité zvuky a oddělují je od těch ostatních. První zkoušky ukázaly, že systém funguje dobře - dokonce se podařilo zachytit a odlišit od sebe srdeční rytmus trojčat.
Na světě je první klonovaný jelen. Jeho narození oznámila texaská A&M University. Testy prokázaly, že koloušek pojmenovaný Dewey, který se narodil náhradní matce, je genetickým duplikátem jelena z jižního Texasu, jemuž byly pro naklonování odebrány vzorky kůže. Fotografie mladého jelínka šedé barvy můžete najít na internetových stránkách A&M University.
Dewey, který přišel na svět už v květnu, podle vědců velmi dobře prospívá a nemá žádné zdravotní problémy. Koloušek patří k druhu, kterému se říká jelenec virginský, a který není nijak ohrožený. Výzkumníci ale tvrdí, že jeho existence může přispět k záchraně těch jelenů, kterým vymření opravdu hrozí. Texaská A&M University není v klonování zvířat žádný nováček: její pracovníci už naklonovali několik kusů hovězího dobytka, kozy, prasata a jednu kočku.
Pěnící sklenice piva zaujala belgické vědce natolik, že se pustili do výzkumu její velké záhady - takzvaných antibublin. Jejich zvláštnost spočívá v tom, že nestoupají nahoru, ale naopak klesají ke dnu. Jestliže je bublina plující vzduchem, jak ji známe třeba z bublifuku, tenkou vrstvičkou tekutiny obklopující vzduchovou kapsu, tak antibublina je vrstvička vzduchu obalující kapičku vody.
Jak píše server deníku The Guardian, vědci už zjistili, jak tyto antibubliny vytvářet v různých typech tekutin, včetně vody doplněné prostředkem na mytí nádobí. Stejný úkaz pak zopakovali ve sklenici belgického piva a potvrdili tím dlouholeté tvrzení britských pivařů, že belgické pivo nemá daleko od vody na nádobí.
Výzkum antibublin je jedním z mnoha příkladů takzvané vědy o domácnosti: v minulosti vědci například zkoumali, proč se sušenky drolí, které jejich druhy jsou nejlepší pro namáčení do kávy nebo jak nejlépe upéct vánočního krocana.