Velké malé zprávy 22. března 2002

22. březen 2002
Velké malé zprávy

Umělý oční sval vyřeší problémy s krátkozrakostí. I na počátku třetího tisíciletí se některá místa světa neobejdou bez služeb poštovních holubů. Virus HIV mohly na lidi přenét i mušky bodalky. Textilní obal na kapesní počítače bude zároveň i klávesnicí a virtuální klávesnice udělá konec bolestem rukou ze psaní.

Problémy s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí prý v budoucnu nebudeme muset řešit brýlemi, čočkami ani operací. Postačí nám tlačítko umístěné diskrétně za uchem. Jak píše internetový server BBC, vědci z Univerzity v Novém Mexiku pracují na vývoji umělého očního svalu, kterým bude možné podle potřeby buď napínat nebo povolovat oční bulvu.

Aktivovat se má pomocí elektromagnetu v přístrojku velikosti naslouchátka umístěného za uchem. Ten bude působit pomocí magnetického pole na umělý sval připevněný k oku. Pokud je člověk například dalekozraký, posune umělý sval jeho sítnici dozadu a tak bude možné znovu zaostřit na blízké předměty. Vědecký tým má svůj vynález brzy představit na konferenci o optické technologii v San Diegu v Kalifornii.

I na počátku třetího tisíciletí se některá místa světa neobejdou bez služeb poštovních holubů. Ve východoindickém státě Orissa slouží holubi u tamní policie jako doručovatelé už déle než půl století. Poštovní holubi jsou neocenitelní hlavně při povodních nebo vichřicích, kdy selhávají jiné prostředky komunikace. Policie ve východoindické Orisse jich má k dispozici na osm set.

Nová vláda teď ale přišla se záměrem tuto službu zrušit, protože prý na ni chybějí peníze. Na komunikaci jsou tady podle úřadů moderní prostředky a holuby už nikdo nepotřebuje. Příznivci okřídlených pošťáků ale tvrdí: jde o dlouholetou tradici, dokonce o určitý druh umění, které by se rušit nemělo. Zprávy přenášené holuby navíc mají mnohem větší šanci na utajení, než když je posíláme například mailem.

Vědci možná přišli na to, jak se virus způsobující onemocnění AIDS přenesl ze šimpanzů na lidi. Podle časopisu Newscientist z toho obviňují mušky sající krev běžné po celém světě. To odporuje dnes už zavedené teorii, že lovci se nakazili krví šimpanze infikovaného HIV, která se jim dostala do otevřených ran.

Většina hmyzu sajícího krev virus HIV nepřenáší. Například moskyti vpichují své sliny jednou částí sosáku a krev nasávají částí druhou, takže infekci nešíří. Ale bodalky stájové by mohly být výjimkou. Jsou známy jako přenašeči viru koňské leukémie a napadají i lidi. Aby mohly vysát krev, rozedřou pokožku a vytvoří otevřenou ranku. Při dalším bodnutí část nasáté krve zvrátí, a tak viry přenášejí.

Máte kapesní počítač? A nevadí vám, že na něm nemůžete psát jako na běžném stolním počítači nebo notebooku? Váš problém je prakticky vyřešen: Na světě je klávesnice pro kapesní počítače typu Palm, která zároveň slouží i jako pouzdro a znamená konec psaní speciálním perem na dotykovou obrazovku nebo výběru písmen speciální klávesou.

Klávesnice je navíc vyrobena ze speciální elektricky citlivé tkaniny ElekTex, kterou lze ovinout kolem kapesního počítače, a tím tedy Palm ochránit před poškozením při přenášení. A abyste při tom přenášení omylem něco nezmáčkli, má klávesnice uzamykatelné klávesy.

A ještě jednou klávesnice: Bude zřejmě konec bolestem prstů z psaní na klávesnici nebo z ovládání myši. Firma Samsung představila virtuální klávesnici, na kterou můžete psát, aniž byste se něčeho fyzicky dotýkali.

Na ruku se navléknete zařízení, které obsahuje náramek na zápěstí a elektronické prstýnky na jednotlivé prsty. Uvnitř náramků jsou snímače pohybu - na obrazovce počítače pak vidíte obrázek klávesnice, který zobrazuje, kam zrovna vaše prsty ukazují. Firma zatím představila jen prototypy, na verzi určené pro psaní všemi deseti prý firma teprve pracuje.

autoři: ark , kap
Spustit audio

Více z pořadu