Velké malé zprávy 19. dubna 2002

19. duben 2002
Velké malé zprávy

Budhističtí mniši v Thajsku trpí rakovinou plic - mnoho z nich totiž kouří. Američané stále více využívají internet při komunikaci s úřady: autoři příslušné studie tvrdí, že nastává věk internetové demokracie. Ve světě se objevují mohutné kolonie mravenců. Vápník může podle novozélandských vědců nejen posílit kosti, ale také zlepšit hladinu cholesterolu a snížit riziko onemocnění srdce a infarktů.

Rakovina plic je hlavní příčinou úmrtí budhistických mnichů v Thajsku. Další nejčastější příčinou, proč mniši vyhledávají nemocniční léčení, je rozšíření plicních sklípků a bronchitida. Všechny tyto nemoci souvisejí s kouřením, jak uvedl list Nation. V letech 1997 až 2000 se počet mnichů a noviců, kteří trpí nemocemi souvisejícími s kouřením, zvýšil o 86 procent!

A podle nedávného průzkumu kouří 53 procenta mnichů. Thajská vláda proto začátkem tohoto měsíce zahájila program, který má za cíl tento trend zvrátit a snížit kouření v klášterech. Program podle agentury DPA zahrnuje informační semináře o nebezpečí kouření. Má také vést mnichy k tomu, aby se tohoto návyku vzdali a šli příkladem ostatním.

Webové stránky a služby jsou pro americké úřady naprosto nezbytné. Ukázala to studie společností Pew Internet a American Life Project, kterou přinesl americký časopis Techinformer. Stránky úřadů loni využilo 68 miliónů Američanů, tedy téměř čtvrtina obyvatel USA. Je to o celých 70 procent víc než před dvěma lety.

Stahují si formuláře, pátrají po dění v obcích. 23 milióny Američanů posílají přes internet zprávy svým zástupcům ve vládě nebo samosprávě, 14 miliónů se podle stránek snaží orientovat při volbách a téměř stejný počet přes internet podpořil různé kampaně. Nastává věk internetové demokracie, říkají autoři studie. Dvě třetiny uživatelů vládních stránek si totiž pochvalují, že internet zlepšil jejich komunikaci s úředníky.

Možná jste už ve vysílání Radiožurnálu slyšeli, že vědci z Francie, Dánska a Švýcarska objevil v jižní Evropě zřejmě největší kolonii mravenců na světě. Rozkládá se od pobřeží italské Riviéry až po severozápad Španělska a zahrnuje milióny mravenišť s miliardami jedinců. Nejedná se však o jediný takový případ na světě. Například v Japonsku existuje rozsáhlá kolonie několika tisíc mravenišť se stamilióny jedinců. Další druh se podle agentury Reuters nebývale rozšířil na australském Vánočním ostrově.

Pronikl tam zřejmě z Afriky, vytvořil superkolonie a zlikvidoval už téměř polovinu tamních pozemních krabů. Těch každoročně milióny putují v době rozmnožování ze souše do oceánu. Kyselina mravenčí je však oslepí a krabi hynou. Odborníci se proto snaží dostat mravenčí populaci pod kontrolu. Vyvinuli speciální jed a podařilo se jim na pokusném území superkolonie nežádoucího hmyzu zlikvidovat. Velká část ostrova je však nepřístupná. Bylo by tedy zřejmě třeba jed rozprašovat z letadel. To je ovšem dlouhodobý a nákladný projekt.

Tabletky vápníku, které berou ženy pro posílení kostí, by podle novozélandských vědců mohla zlepšit hladinu cholesterolu a snížit riziko onemocnění srdce a infarktů. Vědci z lékařské fakulty v~Auklandu totiž podle listu New Zealand Herald zjistili, že u žen, které užívaly každý den po dobu jednoho roku 1 gram vápníku, se zvýšila 0 7 procent hladina "dobrého" HDL cholesterolu, ale o 6 procent klesla hladina "špatného" LDL cholesterolu. Špatný cholesterol je rizikovým faktorem aterosklerózy, při níž se na stěnách tepen ukládají nežádoucí látky a dochází k zužování tepen.

To může vést až k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Dobrý cholesterol je naopak organismu prospěšný. Jak uvedl profesor Ian Reid, změnou poměru mezi oběma typy cholesterolu v organismu by se mohli snížit nebezpečí infarktu u žen po menopauze o 20-30 procent. Vápník by tak podle jeho slov mohl mít ještě větší vliv na srdce než má na kosti. Národní nadace srdce však podle citovaného listu uvádí, že důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé na to, aby se lidem doporučovalo užívat navíc vápník ke snížení hladiny špatného cholesterolu.

autoři: ark , Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu