Velké malé zprávy 14. února 2002
Láska je na srdce lék a psi pomáhají pedagogům. Odborníci připravují "Neviditelný kondom" proti AIDS a může mít početí dětí v zimě vliv na jejich pozdější duševní zdraví? O tom všem dnes ve Velkých malých zprávách.
Světová federace srdce vydala podle agentury Reuters prohlášení, ve kterém vyzývá všechny milující páry na celém světě, aby daly svým emocím volný průchod .
Podle dotyčného dokumentu mají dnes všichni, kdo rádi slaví Den svatého Valentýna, i další důvod k radosti: vědecká zjistění totiž ukazují, že milovat a být milován nám pomáhá udržet si zdraví a - je to zvlášť dobré pro srdce. Láska také snižuje stres, depresi a úzkost, což jsou tři hlavní psychické rizikové faktory pro onemocnění srdce, zdůrazňuje dál Světová federace srdce.
Tato organizace se sídlem v Ženevě se věnuje boji proti srdečním chorobám. Jak v této souvislosti uvedl její prezident, profesor Philip Poole-Wilson, každé třetí úmrtí na světě dnes připadá na vrub srdečním chorobám a infarktům. Proto tolik zdůrazňují zdravý životní styl. A také láska může mít v tomto směru pozitivní vliv. V jedné pět let trvající studii odpovídalo 10 tisíc mužů s vysokým rizikem vzniku anginy pectoris na otázku, jestli jim jejich manželka projevuje svou lásku. U těch, kdo odpověděli "ano", bylo riziko rozvoje dotyčné choroby poloviční.
Několik odborných týmů ve světě pracuje na vývoji gelu , krému nebo pěny, které by mohly používat muži i ženy jako ochranu před AIDS a řadou dalších chorob přenosných pohlavním stykem.
Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu, kterou zveřejnily skupiny aktivistů a Rockefellerova nadace. Podle ní je v laboratořích nebo se už dokonce zkouší u lidí víc než 60 přípravků. Klinickými zkouškami už prochází 11 výrobků. Některé by mohly být na trhu už během pěti let, je ovšem třeba do výzkumu nadále investovat značné částky. Ale náklady by se jistě vyplatily.
Kdyby takovýto "mikrobicid", tedy prostředek proti mikrobům, používala jen pětina lidí ohrožených infekcí a kdyby zabránil jen 60 procentům nákazy, stejně by to během 3 let znamenalo o 2 a půl miliónů infikovaných virem HIV méně. První výzkumy ukazují, že takovýto prostředek, také označovaný jako "neviditelný kondom", by nemusel být vyroben ze silných chemikálií, ale možná z látek, které jsou dnes součástí šampónů, zubních past nebo ústních vod.
Co dělat se třídou plnou neposedných a nesoustředěných dětí? Co s žáky, kteří neustále vyrušují a ztěžují tak výuku? To jsou problémy, které musí téměř každodenně řešit nejeden pedagog.
Rakouští vědci zabývající se chováním nabízejí odpověď: podle nich je nejlepším lékem dobrý pes. Jak uvedla agentura DPA, odborníci svou teorii prověřili v jedné první třídě ve Vídni, kam začali vodit své psy. Odborníci chování dětí natáčeli na video a porovnávali je se situací v jiných třídách, kde pes nebyl.
Výsledky se psy byly přímo senzační. Šesti a sedmiletí školáci začali do školy chodit častěji a raději než dřív. Chování agresivních žáků se zmírnilo, zlepšila se atmosféra ve třídě, děti méně hlučely a také dávaly v hodinách větší pozor. Zvlášť živí jedinci se zklidnili a naopak ti zakřiknutí začali být otevřenější. Všichni se naučili lépe se vciťovat do jiné bytosti.
Zachmuřené zimní počasí může neblaze působit na náladu. Jedna - zatím kontroverzní - teorie teď naznačuje ještě dalekosáhlejší vliv: podle ní by dětem počatým v zimních měsících mohlo v pozdějším věku hrozit vyšší riziko duševních poruch, jako je schizofrenie.
Teorie vychází z myšlenky, že nedostatek vitamínu D během těhotenství, způsobený nedostatkem slunečního záření, může negativně ovlivnit vývoj mozku dítěte v matčině těle. Experimenty s krysami totiž ukazují, že pokud mají tato zvířata od samého početí nedostávají vitamín D, projevují se u nich fyzické rysy i chování, které pozorujeme u lidí trpících schizofrenií.
Jak uvedl týdeník New Scientist, vědci se začli zabývat rolí tohoto vitaminu pro stavbu zdravého mozku poté, co zjistili některé zvláštní trendy: Lidé v Evropě a v Americe, u kterých se tato nemoc objeví, byli počati v pošmourných zimních dnech. Podle dalších výzkumů je u dětí, jejichž rodiče imigrovali do Británie z Afriky a Karibské oblasti, čtyřikrát větší pravděpodobnost vzniku této psychické choroby než u dětí z ostatních etnických skupin.